Фарът на нос Шабла – любопитно
Фарът на нос Шабла е най-високия в България със своите 32 метра и най-стария автентичен и действащ фар на Балканския полуостров в Черноморския басейн, разположен в най – източната точка на България, той е най-северния български морски фар.
В този си вид фарът се използва от лятото на 1856 г. и над 160 години работа без прекъсване. Има данни, че е съществувало по-опростено навигационно съоръжение още от античността, предпазващо плавателните съдове от намиращия се в района подводен риф с дължина около 1 морска миля, както и от затъване в плитчините между нос Шабла и село Тюленово.
Той е единствения фар в България, който е боядисан в два цвята – червено и бяло и повече от век и половина указва пътя на мореплавателите в Черно море. До 30-те години на миналия век фарът е бил изцяло бял. В периода в който Южна Добруджа е в границите на Румъния, румънските власти решават съоръжението да се боядиса на ивици.
Бялата му светлина просветва три пъти на всеки 25 секунди, а разположението му, което е на 36 метра над морско равнище, позволява тя да се вижда до 17 морски мили (около 30 км) при идеална видимост.
Фарът на Шабла има квадратна основа и 8 стенна кула. Ориентиран е по посоките и полупосоките на света, така че може да бъде използван и за компас.
Има твърдение, че фарът на Шабла е умалено копие на едно от седемте чудеса на света, а именно Александрийският фар. Стените на това брегово съоръжение са с дебелина от 1,20 м. , което го предпазва от студ дори и през зимата. Съоръжението има 132 стъпала от основата до светлината, която е халогенна.
По време на голямо калиакренско земетресение през 1901 г. с магнитуд 7,2 почти всичко в района е срутено, но фарът оцелява. След труса е изградена конструкцията от метални елементи около фара, която да гарантира стабилността му.
Измервания на местните хора показват, че брегът пред фара е намалял от 29 м. през 1948 г. до 13 м през 1996 г. т.е. територията на България се е скъсила с 16 м. пред самия фар. В Шабленския фар е зазидано послание, което трябва да се отвори през 2056 г. Тогава ще бъде отчетено дали брегът е намалял още.
Макар днес фарът да е военна зона, има дни за достъп и може да бъде разгледана и вътрешната част на съоръжението. През летния сезон на сайта на Община Шабла се обявяват дни за свободен достъп.
Силви Дим Стран_ничка
