Д-р Веселина Димова на 1 юни: Децата помнят лекарската грижа и когато станат родители

Д-р Веселина Димова е един от най-опитните педиатри в Стара Загора. Тя е дългогодишен началник на Детско отделение в държавната болница в Стара Загора, а от 2014 година е ръководител на Педиатрично отделение в Болница „Тракия“.

В Международния ден на детето лекарите от Педиатрично отделение дадоха най-доброто лекарство за всяко болно детенце – подарък и една голяма усмивка.

А ние попитахме д-р Димова какви рискове за здравето крият топлите летни дни, които предстоят и какво трябва да направим, ако детето ни се разболее по време на почивка далече от дома?

– Д-р Димова, 1 юни е, Ден на детето, денят на вашите малки пациенти. Какво ще им пожелаете, като лекар с дългогодишна практика през слушалките на който са минали хиляди деца?
– Най-напред им пожелавам здраве – банално пожелание, но задължително. И защото възприемаме 1 юни като символично начало на лятото – пожелавам им да имат много весели игри, животът им да е изпълнен с радост и настроение. Нашата обич ще ги направи по-добри деца, за да станат после и те добри родители, каквито в момента са техните майки и татковци. Така колелото се върти и върви нагоре.
Вече все по-често се случва на преглед да доведат децата си родители, които някога съм лекувала, като малки деца. Това е също част от живота. Винаги усещам доброто чувство от страна на такива родители. Те пазят в себе си детския спомен за лекарските грижи и предават своето добро отношение и на децата си.
Няма да забравя по времето на корона вируса, как ми се обаждаха мои пораснали деца, вече студенти, които търсеха съвет в онази сложна ситуация и ми казваха: „Доктор Димова, знаехме, че вие ще ни вдигнете телефона и ще ни помогнете…“. Всички тези деца, преминали през лекарските ни кабинети, в някаква степен започват да ни чувстват и като свои близки, почти като родители, на които могат да разчитат в труден момент.

– Идва лятото, което от една страна носи слънце и игри, но носи и своите болести. Как децата да се пазят от тях?
– Много от педиатричните заболявания имат сезонност, с топлото време респираторните инфекции намаляват, но все не оставаме без работа. Вирусите все още циркулират, вероятно и заради хладната и дъждовна пролет, но неизбежно ще намалеят за сметка на стомашно-чревните. Те са не по-малко неприятни. Повечето също са заразни, покосяват целите семейства, особено когато сменим домашната обстановка с почивка на море или пътуваме.

– Как да се пазим от тях?
– Първото правило е добрата хигиена на ръцете. Знаем го още от ковид годините, но сякаш пациентите позабравиха това правило. Второто правило – избягване на случайна храна. Никак не е желателно да храним децата с храни, закупени от улично капанче или на плажа. Иска известно усилие, но е по-добре да им приготвите нещо от вкъщи.
Лятото носи и травматизъм. Децата играят, бягат, скачат, падат и се случва да се ударят, да получат и по-сериозни контузии. Затова също е добре, когато сме далеч от дома, да сме подготвени с лекарства и материали за първа помощ – лекарствени средства за сваляне на температурата, обезболяващи, йодасепт, бинт, лейкопласт и така нататък.
Лятото и играта на плажа носят не само чудесни емоции, но и риск от изгаряне, от претопляне. Затова родителите е добре да не допускат това. Но ако се е случило, веднага трябва да предприемат охлаждане на кожата с душ, оводняване с прием на повече течности, обработване на раздразнената от слънцето кожа с подходящи лосиони за след плаж и да минат на диета с по-лека храна. Децата с изгаряне и претопляне трябва да стоят в хладно и проветриво помещение, това се отнася и за възрастните.

– Във влажното и топло време се събудиха и кърлежите, насекомите…
– Алергичните реакции и ухапванията от насекоми и кърлежи също са сред неприятностите, които може да ни донесе лятното време. Алергиите се срещат все по-често в живота на съвременните деца. Затова съветвам техните родители винаги при пътуване да носят със себе си репеленти, противоалергични средства, включително за локална обработка на кожата при алергична реакция от ухапване, медикаменти за сваляне на температура, прахчета срещу стомашни разстройства. На почивка човек трудно намира лекар, а понякога и аптека. Но не трябва да изпада в паника, а да е подготвен за решението на проблема.

– Кои са най-честите пациенти на Педиатрично отделение в Болница „Тракия“ през лятото?
– Идват за лекарска помощ предимно деца с коремни болки, с повръщане, с алергии или някакви контузии, получени по време на игра. Обикновено летните вируси причиняват фебрилни състояния с висока температура. Когато детето е кърмаче или до 3 години, температурата нерядко стига и до 40 ⁰С. Възникват въпроси – вирусна, бактериална инфекция или друга причина я предизвиква? Защото тя може да бъде и следствие от ухапване от кърлеж, например. Добре е при неясна причина за появата на температура детето да бъде внимателно огледана кожата за следи от ухапване от кърлеж. Препоръчително е, ако състоянието продължи, да се направи тест във вирусологична лаборатория за лаймска болест, марсилска треска или за другите заболявания, които пренасят кърлежите.

Съветвам родителите при здравословен проблем да търсят за съвет и преглед личните лекари на децата. А когато немат възможност да се свържат с тях, спешният кабинет на Болница „Тракия“ и през лятото ще работи денонощно, без почивни дни. В Педиатрично отделение през нощта също задължително има дежурен лекар, който при необходимост може да прегледа детето и да назначи лечение. Когато става дума за деца, педиатрите обикновено са като пожарникарите – винаги на разположение и готови да помогнат. Защото няма нищо по-ценно от децата.

От името на целия екип на Педиатрично отделение пожелавам весел 1 юни на всички малчугани. А и на техните родители. 

Въпросите зададе: Стоян Стратиев