Честити 71 години на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ Стара Загора

По повод рождения ден на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ – Стара Загора – на 3 април 1955 г., неделя, в Стара Загора с тържествени слова, музикални изпълнения на гимназиалния девически хор и прерязване на лента е открита новата Окръжна библиотека. За предстоящото събитие съобщава местният вестник „Септември“ в обширна публикация от 2 април. Подготвителната работа започва една година по-рано, когато новосъздаденото министерство на културата (1954 г.) и Окръжният народен съвет постановяват създаването на библиотеката. Първоначално фондът е 13 хил. тома, а работещите – седем души. Създадени са и необходимите каталози и картотеки. Датата за откриване е избрана неслучайно. В дните от 28 март до 4 април 1955 г. в окръга се провежда Седмица на детската книга. В читалища, училища и клубове се организират срещи с писатели и поети, пропагандира се четенето и раздаването на библиотечни книги, децата пишат реферати и участват в читателски конференции.
Новата библиотека е настанена в сградата на бившето еврейско училище, построено със средства на еврейската община и дарения. Осветено е на 12 октомври 1930 г. В сградата се помещава и синагогата и столова за по-бедните еврейски семейства. След изселването на евреите от града през юни 1943 г. училището е превърнато в полицейски участък, а след 9 септември 1944 г. в него за известно време е настанен новосъздаденият Медицински техникум. Сградата е одържавена на 10 юли 1963 г. Върната е на еврейската общност в града през 1993 г.
В обновената сграда са обособени заемна и читалня за възрастни, детски отдел с читалня, справочен отдел, книгохранилище, методичен отдел и отдел „Обработка“. По-късно през годините, съобразно развитието на града, търсенето от читателите и изискванията към библиотечната работа се създават нови отдели и нови методи на обслужване. Библиотека „Захарий Княжески” е сред първите в страната, която прилага всички новости в библиотечната теория и практика и обслужването на читателите – от „свободен достъп” до книгите (1962 г.), през автоматизация на библиотечните процеси (1994 г.) до Интернет достъп до каталозите и картотеките на библиотеката.
През 1967 г. за свой патрон библиотеката приема името на възрожденския народен будител Захарий Княжески. Мечтата му за откриване на публична библиотека остава неосъществена за него приживе, но със създадените училищни библиотеки Княжески записва името си сред основателите на библиотечното дело в България.
След административните промени, настъпили след 1989 г. е определена като Универсална научна библиотека, а от 2006 г. е със статут на Регионален културен институт.
Регионалната библиотека осъществява координационна, квалификационна и експертно-консултантската дейност за над 180 библиотеки в областта. Поради което освен текущата и постоянна продължаващата квалификация на персонала, експерти от библиотеката участват в образователни инициативи като обучители и/или консултанти.
Все повече са потребителите на предоставения от библиотеката достъп до собствени и чужди електронни бази данни и предлаганите електронни услуги: каталог на библиотечните документи, бюлетин „Нови книги”, справочна услуга „Попитай библиотекаря”, правно-информационни системи, образователен сайт Уча.се, електронна библиотечна система IPR BOOKS (на руски език) и др.
Чрез работата си по проекти и програми библиотеката се утвърждава като място за свободен и равен достъп до собствена и чужда информация. На разположение са компютри за потребители и достъп до интернет за образователни, социални и научни цели. Направени са преустройства за достъпна архитектурна среда. Благодарение на Посолството на САЩ в България и Фондация „Глобални библиотеки – България“ библиотеката разполага с роботчета Финч, с които провежда семинари по програмиране за деца. Първите си срещи с информационните и комуникационните технологии правят в библиотеката и потребители на възраст 60+, за които има организирани безплатни курсове. В Стара Загора са подготвени първите консултанти по библиотерапия в България и е издадено съответното помагало.
В наши дни, ако разтворим старозагорски вестник или информационен сайт, почти няма ден без съобщение за събития в библиотеката. А понякога са няколко по различно време, за различни група хора, в различни жанрове. Регионалната библиотека е необходим помощник, съветник, партньор на граждани, организации и местно управление.
Библиотеката има динамична интернет страница и създадени профили в социалните мрежи. Особено важно е сътрудничеството с другите културни, образователни и обществени институции в града и региона. Седмичен електронен бюлетин достига до всички желаещи да получават своевременна информация за предстоящите събития в библиотеката.
Регионална библиотека „Захарий Княжески” е член на Българската библиотечно-информационна асоциация и на семейството на обществените библиотеки във Фондация „Глобални библиотеки – България“. Носител на наградата „Христо Г. Данов“ за 2016 г. в категорията „Библиотеки и библиотечно дело” за съществен принос в националната книжовна култура.
Снежана Маринова