На 30 декември в православния календар е денят на паметта на света мъченица Анисия

Днес, 30 декември, в православния календар е денят на паметта на света мъченица Анисия. Църквата почита още паметта на Св. свщмчк Зотик Сиропитател. Преп. Теодора Кесарийска. Преп. Теодора Константинополска. Ето каква е историята на празника, поверията традициите и обичаите, свързани с него.

История на църковния празник на 30 декември

Св. Анисия била родом от гр. Солун. Тя била надарена с всички земни блага. Родителите й били добри, благочестиви и твърде богати, проявявали големи грижи за нейното възпитание, и тя от детство обикнала Бога повече от всичко на света. С радост изучавала Неговия закон, усърдно се стараела да изпълнява Неговата воля. Нейният ум и красота били необикновени; тя бързо напредвала във всички науки и родителите й на могли да се нарадват на дъщеря си.

Но още от ранна младост Анисия преживяла голяма скръб: тя се лишила от добрите си родители. След смъртта им тя останала едничка наследница на грамадното имение. Паднало й се насметно количество всякакви богатства: имоти, пари, златни и сребърни съдове, многоцветни облекла, украсени със злато и бисери. Но това богатство не радвало Анисия, а я плашело. Тя знаела, че в богатството има много изкушения, че то често възбужда в човека гордост и пустославие и че лесно отдалечава от Бога. Боейки се от тия изкушения, Анисия непрестанно молела Бога за помощ, молела Го да я упъти да употреби даруваното богатство за полза, а не за погубване на душата си. Най-после решила да раздаде всичко на бедните. Продавайки имуществото си, тя не определила цената му, а казала на търговеца:

– Помни, че се продава имотът, който принадлежи на бедните и сиромасите! И поради това дай такава цена, каквато следва, защото Господ обича справедливостта и отплаща по справедливост!

След продажбата Анисия започнала да раздава пари на бедните. Тя посещавала болници и затвори, носейки на нещастните щедри помощи. Но не само с пари помагала Анисия – тя прислужвала на болните, давала им лекарства, превързвала им раните, служела им с усърдие и любов. Като раздала богатството си, тя сама почнала да живее в крайна бедност, като прекарвала дните в работа, а нощите в молитва. В тая доброволна бедност, сред лишения от всякакъв род, тя почувствала повече душевна радост, отколкото мнозина богати в разкошните си дворци, защото не богатството съставя щастие за човека, а спокойната съвест и вътрешния мир.

В това време имало ужасно гонение против християните и който убивал християнин, не се смятал по закона виновен в убийство. Веднъж Анисия отивала на църква и забелязала на улицата необикновено явление: тоя ден езичниците извършвали някакъв идолски празник. Един войник видял Анисия и извикал да спре, понеже искал да я принуди да принесе жертва на идола. Изплашената девойка се прекръстила. Войникът я запитал:

– Коя си ти и къде отиваш?

– Аз съм рабиня Христова и отивам на църква – кротко отговорила Анисия.

– Няма да те пусна – казал войникът. – Принеси жертва на нашите богове! – и след това я хванал, за да я заведе в езическия храм.

Анисия се съпротивила. Тогава той извадил меча си и я убил (298 г.). Самите езичници укорили войника за неговото жестокосърдие, като видели убитата невинна млада девойка. Християните с благоговение погребали тялото й.

Свети преподобни Зотик презвитер е християнски светец, живял през 4 век и станал известен със своята святост, аскетизъм и преданост към Бога. Той е един от първите християнски монашески подвижници, който има голям принос за развитието на монашеския живот и духовната практика.

Малко се знае за живота на свети Зотикос, но неговата история се е превърнала във важна част от християнската традиция, особено в православната църква. Според църковната традиция Зотикос е бил свещеник, който е живял в град или село, попаднали под властта на Римската империя по време на период, когато християните са били преследвани.

Свети Зотик се отличавал с голямо благочестие и отдаденост на служението на Бога. Животът му е посветен на молитва, покаяние и аскетизъм, което е пример за много християни. Но основната характеристика на неговото служение е, че той се отрекъл от земните блага и спечелил слава с голямата си духовна сила и мъдрост.

Неговата мъченическа смърт оставя дълбока следа в църковната памет. Като свещеник той пострадал по време на гоненията срещу християните при император Диоклециан. Известно е, че е екзекутиран за отказ да се отрече от християнската вяра и е провъзгласен за мъченик. Подобно на много светци от онова време, неговото страдание става символ на непоклатима вяра и преданост към Христос.

Теодора Кесарийска била отведена в манастир като дете и там решила да посвети живота си на Бога. По-късно родителите й се опитали да я принудят да се омъжи, но тя, възползвайки се от нападението на скитите над Константинопол, избягала и поела монашески живот. До последните си дни момичето било с железни вериги и умряло в тях.

За Теодора от Константинопол също не се знае много. Тя останала вдовица и се отдала на служба в Божия храм. И до края на живота си тя се отказала от всички земни блага в името на Господа.

Гадания за времето на 30 декември

Ако на този ден има виелица, това вещае богата реколта догодина. Каквото е времето на този ден, такъв ще бъде май. Ако денят е слънчев, скоро ще има размразяване.

Какво не можете да направите

За да предотвратите стомашни болки през следващата година, на този ден е забранено да ядете прекалено пикантни и солени храни. Не можете също да шиете, плетете и предете, защото ще поканите нещастие в живота си.

Следователно е забранено още:

Да се върши тежка работа;

Да се плете и да се бродира;

Да се карате и да кълнете;

Да обиждате и да мамите;

Какво можете да направите

Според народните поверия, за добро здраве на този ден трябва да ядете карантия. И сънищата в нощта на 30 декември носят определено послание, което трябва да бъде дешифрирано.