121 години Празник на розата в Казанлък

В Казанлък, месеците май и юни 2024г. са наситени със събития.

ПРОГРАМА

7 май /вторник/

10:00 ч.

Общинска библиотека „Искра“

„Ars in Libro – Изкуство в книга“ – представяне на техниката оримото
8 май /сряда/

17:00 ч.

Музей на фотографията

Представяне на държавата Грузия
9 май /четвъртък/

17:00 ч.

Музей на фотографията

Представяне на държавите: Испания и Чехия
10 май /петък/

18:00 ч.

Музей на фотографията

„Дивият свят на централен балкан“ – Кратки видеоклипове от Градимир Йовчев

18:00 ч.

Сцена „Любомир Кабакчиев“

„Русалка“ по „Легенда за Лорелай“ – гостува театър „Весел“
11 май /събота/

11:00 ч.

Къща музей „Дечко Узунов“

„Без минало, няма бъдеще“ – работилница по керамика с майстор грънчарите Иван и Боряна Велеви

16:30 ч.

Музей на фотографията

„Древната цивилизация“ – Първи исторически филм на Любомир Радев

17:30 ч.

Къща музей „Дечко Узунов“

„Палми не растат у нас. Нито зреят банани.“ – Към проблема за „родното“ в българското изкуство до 1944 г.
14 май /вторник/

17:30 ч.

Музей „Чудомир“

„Сън ли е всичко“ – представяне на книга на Радосвета Георгиева

19:00 ч.

ДК „Арсенал“

„Избор на Царица Роза 2024“ – Конкурс-спектакъл *

56-то издание

15 май /сряда/

17:30

Музей „Чудомир“

„Моите срещи с бога“ – представяне на книга на Стефка Станчева
16 май /четвъртък/

17:30 ч.

Музей „Чудомир“

„Съграждането на модерна България“: Нотабилите, конституцията и князът (1879) – представяне на книга на проф. д.и.н. Милко Палангурски

19:00 ч.

Сцена „Любомир Кабакчиев“

Иван Кирков идва в Казанлък с най-новото си шоу „Мотивиран“ – гостува „Комеди клуб“ – София
17 май /петък/

18:00 ч.

Художествена галерия – Казанлък

„Избори.“ – Откриване на новата представителна експозиция на Художествена галерия – Казанлък

18:00 ч.

Сцена „Любомир Кабакчиев“

„Премислени измислици“ – детски спектакъл

17 май – 19 май

Парк „Тюлбе“

„Спици и бодли“ – Състезание по крос-кънтри планинско колоездене и дуатлон

По програма

18 май /събота/

10:00-24:00 ч.

Всички общински културни институти

ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА МУЗЕИТЕ

По програма

18:00 ч.

Художествена галерия – Казанлък

„Споделено тайнство“ – Изложба живопис на Дарина Янева

18:00 ч.

Къща музей „Дечко Узунов“

Надникване през нежността – изложба живопис на Дарина Янева
19 май /неделя/

9:30 ч.

село Черганово

Ритуал „Розобер“ *

11:00 ч.

Етнографски комплекс „Кулата“

Ритуал „Розоварене“ *

11:00 ч.

Музей на розата

Ритуал „Розоварене“ *
20 май /понеделник/

18:00 ч.

Музей „Ахинора“

„И кое е родното?“ – 120 години от рождението на Васил Стоилов

19:00 ч.

Сцена „Любомир Кабакчиев“

„Кино-Чехов“ по Чехови разкази
21 май /вторник/

11:00 ч.

Общинска библиотека „Искра“

„Розата – красивият символ на Казанлък“ – тематична изложба от книги и постери

13:00 ч.

Общинска библиотека „Искра“

„Цветът на розата“- художествена инсталация

17:30 ч.

Музей на розата

„Златарството в Панагюрско – традиция и развитие“ – съвместна изложба на Исторически музей „Искра“

18:00 ч.

Музей „Чудомир“

„Споделени души“ – представяне на книга на Стефка Дянкова

19:00 ч.

Сцена „Любомир Кабакчиев“

„История“ от Юра Зойфер – гостува общински театър Димитровград и сдружение „Транзит“
22 май /сряда/

13:00 ч.

Общинска библиотека „Искра“

„Цветът на розата“- художествена инсталация

18:00 ч.

Галерия „Иван Милев“

„С аромат на рози“- съвместна изложба на казанлъшки творци

18:30 ч.

Музей „Чудомир“

Концерт – класическа китара на ученици с преподаватели: Стефан Христов и Манчо Караилиев

19:00 ч.

Център за култура „Алиолува къща“

„Часът на твоето мълчание“ – авторски спектакъл на Тодор Боянов

22 май – 2 юни

Улица на занаятите

23 май /четвъртък/

16:00 ч.

Къща музей „Ненко Балкански“

„Възможността да съществуваш“ – самостоятелна изложба Софиа Матеова

18:00 ч.

Музей „Ахинора“

120 години от рождението на Васил Стоилов – изложба

18:00 ч.

Музей на фотографията

Подбрани творби от Международен Фотографски Салон Пловдив – изложба
24 май /петък/

10:30 ч.

Площад „Севтополис“

Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

19.00 ч.

Пл.“Севтополис“

Открита сцена за абитуриенти

20:30 ч.

Пл.“Севтополис“

Празничен концерт на ДУЕТ „МАНИЯ“

24 май – 2 юни

Стадион „Севтополис“

„КАЗАНЛЪК-МЕЗИ“ Фестивал на балканската култура и кулинария

По програма

25 май /събота/

9:30 ч.

село Кънчево

Ритуал „Розобер“ *

11:00 ч.

Етнографски комплекс „Кулата“

Ритуал „Розоварене“ *

11:00 ч.

Музей на розата

Ритуал „Розоварене“ *

11:00 ч.

Площад „Севтополис“

Национално детско надиграване „За ръчица“

16:30 ч.

Площад „Севтополис“

Национално надиграване „Тъпан бие, хоро се вие“
26 май /неделя/

8:00 ч.

Парк „Розариум“

Маратон „Розова долина“ – Туристическо дружество „Орлово гнездо“

9:30 ч.

село Розово

Ритуал „Розобер“ *

11:00 ч.

Етнографски комплекс „Кулата“

Ритуал „Розоварене“ *

11:00 ч.

Музей на розата

Ритуал „Розоварене“ *
27 май /понеделник/

17:30 ч.

Музей „Чудомир“

„Апокалипсис до поискване“ – Кино и Вино /фестивал Розе/
28 май /вторник/

10:00 ч.

Общинска библиотека „Искра“

„Ухание на роза“ – детска арт работилница

17:30 ч.

Музей на розата

„Вдъхновение“ – изложба на Школа за изобразителни изкуства „Ренина“

18:00 ч.

Музей „Чудомир“

„Закъснели срещи“ – представяне на книга на Ирина Кирилова
29 май /сряда/

19:00 ч.

Сцена „Любомир Кабакчиев“

„Взрив“ – по пиесата на Елизе Вилк
30 май /четвъртък/

11:00 ч.

В двора на НЧ ,,Искра-1860“

„Детство мое“- весел празник по повод Деня на детето.

17:30 ч.

Музей „Чудомир“

„Стопанска България 1879-2008“ – представяне на книга на проф. д.и.н. Пенчо Д. Пенчев

18:30ч.

Площад „Севтополис“

„Танцуващи сърца“ – концерт на Балетен танцов център „Грация“
31 май /петък/

10:30 ч.

Площад „Севтополис“

Празник на град Казанлък

Тържествен водосвет за благоденствие и официална церемония по издигане знамето на град Казанлък

12:00 ч.

Исторически музей „Искра“

Тържествена сесия на Общински съвет – Казанлък

16:00 ч.

ЖП Гара Казанлък

„Концерти на гарата“ – пътуващ фестивал с участието на „X-R@y“ и „Уикеда“

17:00 ч.

Парк „Розариум“

Международен фолклорен фестивал 2024 – откриване

18:00 ч.

Парк „Розариум“

„Щуротека“ – Детско шоу на театър „Любомир Кабакчиев“

20:30 ч.

площад „Севтополис

Спектакъл „Коронация на Царица Роза“ 2024 година *

Празничен концерт на БРАТЯ АРГИРОВИ

31 май-2 юни 9:00-18:00

Музей на розата

„Частица от Казанлък за Вас“ – творческо ателие за деца организирано от Школа за изобразителни изкуства „Ренина“
1 юни /събота/

9.30ч.

село Ясеново

Ритуал „Розобер“ *

10:00 ч.

Парк „Розариум“

Детско шоу

10:00 – 18:00 ч.

Музей „Чудомир“

„Летен базар в двора на двора“

11:00 ч.

Етнографски комплекс „Кулата“

Ритуал „Розоварене“ *

11:00 ч.

Музей на розата

Ритуал „Розоварене“ *

11:00 ч.

НЧ „Искра – 1860“

Rose wine expo XIII издание – търговско изложение официално откриване

„Златен киликс“ – национален конкурс за вино розе. Награждаване.

11:00 ч.

Къща музей „Дечко Узунов“

„Детето в изкуството“. Ателие за работа с деца

13:00 ч.

Къща музей „Ненко Балкански“

„Ненко Балкански и децата“. Ателие за работа с деца

17:00 ч.

парк „Розариум“

„Хлябът на българина“ – изложба с конкурсен характер на български хляб и традиционни ястия

18:00 ч.

Художествена галерия – Казанлък

Изложба Съвременна малка графика „Минипринт Казанлък“

19:00 ч.

Дом на културата „Арсенал“

„Принцеси на розата“ – детско шоу *

19:30 ч.

Площад „Севтополис“

Международен фолклорен фестивал 2024
2 юни /неделя/
9:00 ч. Поднасяне на цветя пред паметника на Христо Ботев по повод 2 юни
10:00 ч. Ритуал „Розобер“ край Казанлък *

9:00-19:30 ч.

НЧ „Искра – 1860“

Rose wine expo XIII издание – търговско изложение

10:00 – 18:00 ч.

Музей „Чудомир“

„Летен базар в двора на двора“

12:00 ч.

Център на града

ПРАЗНИЧНО ДЕФИЛЕ *
14:30 ч. Открита сцена с участието на гостуващи и международни състави

20:00 ч.

площад „Севтополис“

Тържествена заря-проверка по повод Деня на Ботев и загиналите за свободата на България

Концерт на ВЕСЕЛИН МАРИНОВ

*Платени събития

Организаторът си запазва правото за промени в програмата