RANI KI VAV (Кладенецът на кралицата), 11-ти век, Патан в Гуджарат, Индия
Обикновено се приема, че е построен в памет на Бхима I (р. ок. 1022 – 1064) от неговата кралица Удаямати.
Rani ki vav се смята за един от най-добрите и най-големи примери за архитектура на стъпаловидни кладенци в Гуджарат, в архитектурния стил Maru-Gurjara, отразяващ майсторството на тази сложна техника и красотата на детайлите и пропорциите. Той е с дължина приблизително 65 метра, ширина 20 метра и дълбочина 28 метра.
Стъпалата са разделени на седем нива от стълби, които водят надолу към дълбок, кръгъл кладенец. Стените, колоните (212), скобите и гредите са украсени с резби и извивки. Нишите в страничните стени са украсени с изящни фигури и скулптури
По-късно кладенецът бил наводнен от близката река и останал скрит заради тинята до края на 1980 година. Тогава тази забележителна постройка била разкопана от археолози и възстановена в първоначалния ѝ вид.
Рани Ки Вав е само един от многото кладенци със стъпаловиден дизайн, които били обичайни системи за съхранение на вода в Индия. Той бил построен в период, когато занаятчиите били в разгара на своите строителни способности, особено за такъв вид архитектура.
Забелязва се сложна техника и красота в детайлите и пропорциите. Чанд Баори в Раджастан е друг изключителен пример за тази технология. Рани Ки Вав се е използвал за съхранение на свещена вода и е разделен на седем нива. Четвъртото ниво е най-дълбоко и води до правоъгълен резервоар с дълбочина от 23 метра.
Последното стъпало отвежда до врата, която пък води до дълъг 30-километров тунел. Неговата изходна точка е град Сидхпур, близо до Патан. Тунелът бил построен като начин за бягство, ако кралят претърпи поражение по време на война. Сега тунелът е блокиран от камъни и кал.
Заради геотектонски промени през 13-ти век река Сарасвати изчезва и Рани Ки Вав реално престава да функционира като кладенец. Тази индийска забележителност вече е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, присъединявайки се към него само преди няколко месеца – на 22 юни 2014 година.