23 април e Световен ден на книгата
През 1995 година ЮНЕСКО решава да обяви Световен ден на книгата и авторското право, а за дата е избрана именно 23 април.
Като събитие обаче идеята за този ден се е заформила още през 1923 година от книжарници в Каталуния, Испания, в чест на писателя Мигел де Сервантес, който е починал на тази дата. Според Юлианския календар на 23 април 1564 година е роден, а 54 години по-късно умира Уилям Шекспир. А според Грегорианския календар на тази дата, освен смъртта на Мигел де Сервантес е и на Инка Гарсиласо де ла Вега.
Международният ден на книгата и авторското право се отбелязва в цял свят от различните правителства, неправителствени организации и културни институции, чиято дейност е обвързана с книгата и литературата. Той е посветен на всички четящи и се отбелязва с цел популяризиране на четенето, книгоиздаването и защитата на авторското право. С отбелязването на Световния ден на книгата от ЮНЕСКО се стремят да насърчат колкото се може повече млади хора да открият удоволствието от книгите, като едновременно с това покажат уважението си към незаменимия принос към авторите, издателите и преводачите.
В рамките на Световния ден на книгата напоследък все по-често се засягат електронните книги и бъдещето на хартиените, авторското право в дигиталната ера на свободно споделяне, а на преден план се открояват и няколко символични любими на четящите хора „битки” – електронната книга срещу класическия хартиен носител, свободното споделяне на информация и защитата на авторското право, отдаване почита към преводачите и другите специалисти, които оформят крайния продукт, и анонимността на социалните мрежи и интернет.
Нека на този ден не забравяме, че четенето е наистина важен ключ към успеха и че качествените книги са един безкрайно достъпен начин за духовно развитие, извисяване на интелекта и знанието, човешкия стремеж към самоусъвършенстване. Нашето лично желание е, доколкото е възможно, когато споделяте цитат и откъси от тескстове, споменете поне преводача, за да оценим техния понякога невидим труд. Пазете книгите, говорете за книгите и не забравяйте, че четящ родител възпитава четящо дете.
23 вдъхновяващи мисли от известни личности, посветени на книгите и четенето
„Ако четеш само книгите, които всички четат, можеш да мислиш само за онова, което всички мислят“. – Харуки Мураками „Книгите са най-тихите и най-постоянни приятели. Те са най-достъпните и най-мъдри съветници, както и нашите най-търпеливи учители“. – Уилям Елиът „Приемете за свое лично правило никога да не давате на дете книга, която вие самите не бихте прочели“. – Джордж Бърнард Шоу „Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш“. – Рей Бредбъри „Абсурдно е да има железни правила за това какво човек трябва да чете и какво не. Повече от половината от съвременната култура зависи от това, което човек не бива да чете“. – Оскар Уайлд „Човек не може да консумира много, ако си седи мирно и си чете книжки“. – Олдъс Хъксли „Най-добрите книги са тези, които ти казват това, което вече знаеш“. – Джордж Оруел „Истински учен е не този, който чете много, а този, който извлича полза от четенето“. – Аристип „Знаеш, че си прочел добра книга, когато щом затвориш последната страница, се почувстваш, сякаш си изгубил добър приятел“, Пол Суини „Хората не четат книгите, четат себе си през тях“, Ромен Ролан; „Намирам телевизията за много образователна. Всеки път, когато някой пусне телевизора, аз отивам в другата стая да чета книга“, Граучо Маркс; „Четенето ни отнася далече от дома, но по-важното е, че ни създава дом навсякъде“, Хейзъл Рокман; „Човек, който не чете хубави книги, няма предимство пред неграмотния“, Марк Твен; „Изтичат ми очите и пак не прочитам и половината, което трябва. Колкото повече човек чете, толкова повече вижда колко много трябва да чете“, Джон Адамс; „Приказките не учат децата, че драконите съществуват, учат ги, че драконите могат да бъдат убити“, Гилбърт Честертън; „Мисли, преди да говориш. Чети, преди да мислиш“, Фран Лейбовиц; „Ако искаш да ми разкриеш сърцето на човек, не ми казвай какво чете, а какво препрочита“, Франсоа Мориак; „Децата стават читатели в скута на родителите си“, Емили Бушуолд; „Ако има книга, която искате да прочетете, но още не е написана, вие сте този, който трябва да я напише“, Тони Морисън. „Писането вероятно е най-великото човешко изобретение, обединяващо жителите на различни епохи. Книгите прекосяват границите на времето, доказвайки, че хората могат да правят магия“, Карл Сейгън; „Човек с хубава книга в ръцете си никога няма да се почувства самотен.“ Карло Голдони „Без книга светът е нощ, а умът – жалък. Без книга народите са стада без мисъл.“ Виктор Юго „Книгите са най-тихите и най-верните приятели, те са най-откритите и най-мъдрите съветници и в същото време – най-търпеливите учители.“ Чарлз Елиът |