Мистични поверия за чудодейността на чесъна и неговите ползи
Най-разпространената легенда за чесъна е, че предпазва от вампири. Най-активен е, ако поставите плитка чеснови глави нощем над леглото си. Със стихващия интерес на вампирите към простосмъртните, чесънът започнал да се поставя над леглата на болните, като по този начин се гонели зли сили и болестите.
И днес в много селски къщи виси окачена над огнището плитка чесън, която носи щастие. Той може да се поставя под леглото и изобщо, на някое по-видно място в къщата, за да действа максимално. Някои хора дори твърдят, че мрежичка с чесън до главата нощем дори сваля кръвното.
На чесновите скилидки се приписват чудодейни сили . Те могат да спрат нощно напикаване, зъбобол, връщат апетита на конете, когато натрием венците им с него и др.
Има и една рецепта за отслабване: Слагаш една скилидка чесън върху пъпа си и я залепваш с лейкопласт. Носи се денонощно до желаното отслабване, което надали ще дойде скоро.
Вечерното меню на Хеката, древногръцката богиня на смъртта, било изцяло чесново. И тъй като богинята се занимавала с магии, от онези времена чесънът се свързва с окултния свят .
Друг фактор, спомогнал за приписването на магически свойства на чесъна, е силната му миризма. Има вярване, което твърди, че чесънът е силен антисептик. Но това не е вярно. С миризмата му пък се гонят нечистите сили надалеч. Други твърдят, че точно чесновата миризма издава присъствието на злото или най-малкото – го привлича.
В Рим, преди да влязат в битка, войниците ядели чесън. И до днес тореадорите в Южна Америка носят чеснови скилидки на арената. Вярват, че по този начин ще попречат на бика да се хвърли върху тях.
На Бъдни вечер всеки трябва да сложи скилидка чесън в джоба си, за да се опази от злите духове, които излизат тогава, за началото на Мръсните дни. През тях, според народното вярване, се явяват караконджули и други нечисти сили, които се опитват да навредят на хората. На малките деца се закачат чеснови скилидки на реверите за предпазване.
Днес историците, занимаващи се с тази проблематика заключват, че чесънът може би наистина е в състояние да спре вражеска атака, като всичко зависи от количеството, което използвате.
В областта на кулинарията нищо друго не е в състояние да предаде такъв вкус и аромат дори на най-обикновеното ястие, както чесънът. И ние българите, съвсем не сме от хората, които го избягват заради остатъчния аромат в дъха (все пак има си начини да се справиш с това). Вие също нямате причини да пропускате чесъна в таратора, тиквичките или доматения сос за пастата, ако не заради друго – то най-малко заради тези невероятни ползи за здравето, открити след множество научни изследвания.
15 причини да ядете повече чесън
Чесънът може да прочисти натрупванията в артериите
С възрастта артериите губят гъвкавостта си, в резултат на което стават по-твърди и се задръстват.
Чесънът може да намали риска от развитието на рак на дебелото черво
Приемането на високи дози чесън в продължение на 12 месеца може да намали рискът от формирането на нови тумори.
Чесънът може да намали кръвното налягане
Има изследвания, които откриват, че приемът на чесън може да свали високото кръвно с до 8%.
Чесънът може да ни предпази от ухапвания от кърлеж
Едно изследване открива, че хората, консумирали чесън в продължение на 5 месеца, са по-малко застрашени от ухапване, в сравнение с тези, които не са.
Чесънът е ефективен срещу гъбички
Активните вещества в чесъна помага за борбата с гъбичките, а освен това намаляват симптомите на сърбеж и зачервяване при различни кожни заболявания.
Чесънът вдига либидото
Ако по време на вечеря избягвате чесъна заради миризмата му, пропускате да се възползвате от качествата му като афродизиак.
Чесънът помага за контрол върху астмата
Три скилидки чесън могат да спомогнат при настъпването на астматичен пристъп за по-лесното му овладяване .
Чесънът предпазва организма от тежки метали
Сулфурните съединения, които се съдържат в чесъна, могат да защитят тялото от вредните въздействия на тежки метали, както и да намалят страничните ефекти от излагането на такива, като главоболие и високо кръвно налягане.
Чесънът ликува акне
Кожата се маже със смес от чесън, мед, куркума и калиев битартарат (съединение на калия, което се използва при производството на вино и за хлебни изделия).
Чесънът се бори с настинки
Две скилидки чесън, смачкани в хаванче, се приемат при появата на първите симптоми на настинка.
Чесънът спомага за по-бързо зарастване на порязвания и ожулвания
Нараненото място се намазва с вода, в която е накиснат суров чесън.
Чесънът облекчава болки в ушите
Накапете няколко капки от суров чесън в болезненото ухо.
Чесънът помага при разстройство
Приемът на чесън при диария спомага за борбата с бактериите, които я причиняват.
Чесънът облекчава при ухапвания от насекоми
Намажете засегнатото място със сурова скилидка чесън.
Чесънът може да помогне при болезнен зъб
Сдъвчете скилидка чесън и задръжте върху болния зъб за няколко минути.
В 18 гр чесън (около 6 скилидки) се съдържат 15% от препоръчителната дневна доза манган, 13% витамин В-6, 7% витамин С, 6% мед, 5% селен, 4% фосфор, 3% калций, 3% витамин В-1.
Люспите от чесъна не трябва в никакъв случай да се изхвърлят.
Вие дори не осъзнавате колко полезни са те. Може да си направите чай от тях. Кипнете водата и изключете котлона. След три минути залейте люспите с тази вода и оставете за 6 часа. През деня изпийте 4 чаши от тази напитка.
Защо люспите от чесън са толкова полезни?
Ако вземете люспа от чесън и я погледнете под микроскоп, ще видите много кверцетинови кристали, затворени в редове. Проучванията показват, че чесънът и лукът съдържат 4% антиоксидант, биофлавоноид – кверцетин. Следователно, люспите имат много полезни свойства: използват се при алергии, предпазват организма от рак, понижават холестерола в кръвта, повишават имунитета, подобряват състоянието на кожата, укрепват сърцето и бъбреците.
Полезни са за: лечение на сърцето, пикочния мехур и бъбреците
Пригответе отвара: сложете 3 супени лъжици люспи в 1 литър вода и варете 15 минути. След това оставете да изстине. Прецедете и приемайте 1 месец по 1 ч.л. 3 пъти на ден, независимо от приема на храна. След 10-дневна почивка повторете лечението.
При диария и заболявания на червата:
Смелете люспите и ги оставете на сухо място. Приемайте по 1 ч.л. на ден.
При настинка:
Поставете люспи в горещ тиган и изчакайте да се появи димът: вдишвайте. Вдишването ще облекчи кашлицата и другите симптоми на настинката.
За нормализиране на менструалния цикъл:
Сварете 3 с.л. люспи в 1 литър вода за 15 минути. Охладете и пийте.
За регулиране нивото на холестерола:
Залейте 100 г люспи с 500 мл водка, поставете на тъмно място в продължение на 10 дни, като разклащате редовно сместа. Пийте по 20 капки на ден, добавяйки ги към топла вода. Курсът на лечение е един месец.
Още 10 ползи на чесъна и люспите от него
1. Смята се, че чесънът може да помогне на детето още в утробата на майката да увеличи теглото си.
2. Чесънът укрепва имунната система. Той е добър в борбата с кашлица, бронхит, белодробен хиперемия. Особено полезно е да се консумира през зимните и пролетните месеци. При първи симптоми на настинка е нужно да се изяде една скилидка чесън в мед.
3. В чесъна има много йод, което го прави ефективен при заболявания на щитовидната жлеза.
4. Витамин С, както е известно, се използва при лечение на скорбут. В него има много от този витамин.
5. Чесънът помага в борбата с импотентността. В хранителния режим е нужно да се включи консумацията на повече чесън.
6. Той е полезен също и при сърдечно-съдови заболявания. Счита се за най-големия враг на LDL (липопротеини с ниска плътност), помага и за почистване на плаката по стените на кръвоносните съдове. Проучвания показват забележителен ефект в ядрата след ядене чесън.
7. Той е незаменим и при гъбични и бактериални вагинални инфекции. Ако чесънът се стрие, образува веществото алицин, което действа като естествен антибиотик. Нанесен по тялото, алицинът се преобразува в сероводород. Това вещество има способността да влиза с опасни и токсични вещества в химични реакции на организма, например с олово. С това се обяснява изчистващият ефект на чесъна върху тялото. Той често се употребява при различни отравяния.
8. Чесънът е отличен източник на витамин В6, който е необходим на човека за образуването на нови клетки и поддържането на имунната система. Витамин В6 помага човек да се справи с промените в настроението и депресията.
9. Той е ефективен в борбата с диабет, като нормализира нивата на кръвната захар.
10. Чесън се препоръчва при някои туморни образувания: рак на стомаха, рак на дебелото черво, рак на простатата, рак на гърдата, рак на пикочния мехур. В проучването е установено, че лечението с чесън значително намалява туморните образувания в организма. Витамин В6 също се характеризира с противораково въздействие.
Не са за подценяване и люспите на чесъна. Изследвания показват, че те съдържат 4% антиоксиданти: бифлавоноид-кверцетин. Натуралното, биологично активно вещество се отнася към групата на витамин Р. Люспите се считат за основен източник на кверцетин, който е антиоксидант и подпомага в борбата с раковите клетки.
Люспите от чесън се употребяват успешно при заличаване на пъпки, петна, бръчки и други несъвършенства по кожата.
Специалистите препоръчват консумирането на чесън, но с мярка. При големи количества той има вредно въздействие върху организма. Хранителните вещества на чесъна бързо навлизат в кръвообращението и го прави изключително ефективен. Но тези вещества също могат бързо да напуснат тялото през порите, когато човек се поти. Често хората, които консумират много чесън се характеризират се с остър мирис на тялото.
За възрастни относителното количество прием на ден е 2-3 скилидки чесън, а за деца е 1/4 до 1/2 на ден.