Архангеловден е! Да го почетем подобаващо!

По стар български обичай на 8 ноември празнуваме Архангеловден (Рангелов ден). Именници са Ангел, Ангелина, Рангел, Райна, Ренета, Михаил, Михаела, Милен, Милена, Гаврил, Радка, Радмила, Рая и др.

Църквата е определила този ден за празник в чест на светите ангели и най-вече на свети архистратиг Михаил, когото смята за вожд на небесните сили в борбата им срещу духовете на мрака и злото.

В църковния и народния български календар Архангеловден е най-големият есенен празник след Димитровден.

Всеки християнин има своя ангел-пазител, който се моли за него на Бога, предпазва го от беди, съветва го да върши добри дела, внушава му добри мисли и желания и скърби за него, когато греши и забравя Божиите заповеди. В молитвата към ангела-хранителя си ние казваме: „Свети ангеле, който си ми даден от Бога, добри мой пазителю, моля ти се избави ме от всякакви напасти, спаси ме от скърби!“ Ние молим Бога да ни даде „мирен ангел, верен наставник, пазител на нашите души и тела“.

Православната църква определя Св. Михаил като един от седемте първенствуващи ангели, които винаги стоят пред престола на Господа. Той представя Божието слово. Архангел Гавраил е носител на Божиите тайни, Рафаил – лечител на недъзите, Уриил – просветител на душите, Салатиил е молител и застъпник пред Бога, Иехудиил е прославящ Господа, а Варахиил е подател на Божиите благословения.

Архангел Михаил е символ на доброто, на справедливостта и светлината. Носител е на силата, която облагородява, затова в иконите е изобразен с копие в ръка, а с краката си тъпче дявола. Той извежда душите на умиращите, а денят му е свързан с почитта към тях.

В българските вярвания Св.Архангел Михаил олицетворява смъртта. Народният фолклор го представя като красив, млад момък, който изважда душата с нож или сабя от тялото на човек. Макар да е нарамен с тежка задача, народните вярвания представят светията като състрадателен и справедлив. Смята се, че е глух, за да не чува жалбите на осиротелите. Казват, че ако мъртвият си отива с усмивка, значи свети Рангел му е дал ябълка, а ако умира в конвулсии, светията му е подал да изпие горчива чаша. Според вярванията, след като извади душата, светията, наричан още и Душевадника,отвеждал душата в отвъдното, където го чакал Св.Петър. Заедно премервали на везните греховете на душата и после я изпращали в Райската градина или във вечните мъки на Ада.

На неговия празник във всеки български православен храм се отслужва тържествена Света литургия и се прави водосвет за здраве.

На Архангеловден българите правят курбан. Обикновено се жертва мъжко животно – овен или шиле, чиито глава и крайници се варят цели и след това се кадят с тамян. Жените приготвят и раздават помежду си специален обреден хляб, наричан „Рангелов“ хляб.

Обредната трапеза е богата. Тя включва овче месо, най-често на курбан, обреден хляб, баница, тиквеник и други сезонни плодове. За предпочитане е хубаво червено вино.

На 8 ноември е професионалният празник на българската полиция. За първи път той е отбелязан на 21 ноември 1924 г. (св. Архангел Михаил по стар стил). Традицията за честването на празника на този ден е прекъсната след 1943 г. и възобновена отново през 1994 година.

Dolap.bg