Да си спомним за човека и актьора Георги Велев. Днес щеше да празнува 90 години.

На 26 юни 2026г. се навършват 90 години от рождението на Георги Велев –дългогодишен  актьор в Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора и няколко сезона негов директор. Наложи му се през преломните години на недоимък, след промените след 1990г., да полага усилия да се запази театърът. Пак по това време се извършваше и основен ремонт на сградата на Стария театър, така че той беше ангажиран повече с административна, отколкото с творческа дейност.

Хората от моето поколение (вече доста напреднали във възрастта) си спомнят почти на всяко общоградско събитие изпълнението на доказаните рецитатори Георги Велев и Веселин Савов.

В съзнанието ми Жоро остава с моноспектакъла си „Великденско вино“ от Константин Илиев. Представяше го най-често в Кукления театър, в домове на културата, в читалищата…Много вълнуващ текст и изпълнение.

Жоро Велев беше роден общественик. С настъпване на демокрацията, той се ангажира с културните проблеми на града. Беше избран (или поставен, не помня) за председател на Комисията по култура на Общински съвет Стара Загора. По-късно, тъй като беше закрит като отживелица Клубът на дейците на културата, в Бирхалето под театъра той създаде Клуб на артистите с цел обединяване на творците…

През 2002г. получи званието „Почетен гражданин на Стара Загора“.

На 29.10.2014г. на 75години се пресели във Вселената.

Бог да го прости!

Росица Ранчева