Представяме номинациите за Награда „Стара Загора“
В определения от Статута срок, общо 16 преподаватели и творци са предложени за награда „Стара Загора“ за 2025г. С нея се удостояват граждани и колективи с високи художествено творчески постижения в духовния живот, в сферата на образованието и науката в Община Стара Загора.
Отличията се присъждат по повод 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Те са в две направления: „Наука и образование“ и „Култура и изкуство“ – индивидуални и колективни награди.
За индивидуална награда „Наука и образование“
предложенията са за Стоянка Вълчева Робакова – старши учител по математика във Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“, Мария Колева Топалова – старши учител по география и икономика в ППМГ „Гео Милев“, Данка Атанасова Занковска – старши учител в начален етап на основното образование в СУ „Максим Горки“, Милен Пейков Тилев – ръководител на направление ИКТ в СУ „Максим Горки“ , Мариета Генчева Янакиева – старши учител в начален етап в ОУ „Кирил Христов“, Цонка Иванова Янкова – старши учител в начален етап в ОУ „Кирил Христов“, Соня Генова Хараланбева – начален учител в VI ОУ „Свети Никола“, Венелин Манев Йотов – старши учител по биология и здравно образование в VI ОУ „Свети Никола“, Гергана Тофтисова Бекярова – старши учител в начален етап в ОУ „Георги Райчев“, Слави Славов – дългогодишен ръководител на школа „Малка пластика“ към Център за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора, Любка Георгиева Иванова – директор на ДГ № 34 „Райна Княгиня“, гр. Стара Загора.
За колективна награда:
Колективът на ДГ № 20 „Мир“ ; Педагогическият екип на XI ОУ „Николай Лилиев“ ; Екипът на ДГ № 5 „Мечо Пух“ .
Направление „Култура и изкуство“
Индивидуална награда:
Елена Азалова – актриса в Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора
Колективна награда:
Колективът на Държавна опера Стара Загора послучай 100 – годишнината на Старозагорска опера-гласът на традицията.
Както всяка година и тази, Долап.бг ще ви представи направените предложения за всеки от номинираните без редакторска намеса.
На вниманието на:
Г-н Живко Тодоров
Кмет на Община Стара Загора
Относно: Номинация на състава на Старозагорската опера по повод 100 години опера в Стара Загора за носител на Наградата „Стара Загора” – колективна в раздел „Култура и изкуство”
УВАЖАЕМИ Г-Н ТОДОРОВ,
100 години Старозагорска опера – гласът на традицията
През 2025 година Старозагорската опера отбелязва 100 години от основаването си. Това е първата извънстолична оперна трупа и единствената, просъществувала без да прекъсва дейността си. В празничната си юбилейна програма Държавна опера-Стара Загора е заложила реализацията на десет оперни и балетни премиери, премиерни спектакли за деца на Детско-юношеската студия за опера и балет, знакови репертоарни оперни и балетни заглавия с имена от световния оперен и балетен афиш. Кулминацията на честванията ще бъде на рождения ден на театъра 1 юли в грандиозна оперна гала, която ще събере на сцената на Античния форум „Августа Траяна” част от световно признатите златни оперни гласове на България. Държавна опера-Стара Загора смело продължава да осъществява нови творчески и образователни инициативи, да завладява нови сцени, да посреща световни музиканти, оперни и балетни артисти, да обогатява своята социална дейност за приобщаване на деца и младежи със специални образователни потребности, да осъществява престижни гостувания в страната и в чужбина, да блести с постиженията си във фокуса на националните и международните медии.
Наред с дългия списък от оперни и балетни премиери, специални събития и концерти, Държавна опера-Стара Загора планира изложба и издание „100 години в 100 кадъра“ с материали от Държавен архив, Регионален исторически музей-Стара Загора, Регионална библиотека „Захарий Княжески“ и частни дарители. Програмата предвижда и създаването на Летопис на Старозагорската опера с подробна информация за постановките, постановъчните екипи, изпълнители, библиография регистрирани записи. Благодарение на досегашното ни ползотворно сътрудничество с БНТ, е описана голяма част от архивния фонд на БНТ по теми, свързани с дейността на оперния театър в Стара Загора. Част от тях
ще бъдат използвани в останалите планирани дейности и инициативи. Мобилна аудио визуална изложба ще се представи в Стара Загора, Русе, Пловдив и София. С помощта на дигитално аудио приложение и специално подготвени видео кадри посетителите ще се запознаят с интересни детайли от историята на оперния театър в Стара Загора. Рубриката „Гласовете на традицията“ с 25 емисии, ще съдържа свидетелства за оперния театър в Стара Загора на значими личности от националния и световен артистичен елит и ще се излъчи по БНР и ще се публикува в сайта https://operasz.bg/ . В реализацията на дейностите по проекта ще се привлекат утвърдени творци, изпълнители и експерти от различни области.
Направено е предложение до Съвета по маркоиздаване да включи в Плана за 2025 г. за пускане в употреба на пощенска марка 100 ГОДИНИ ОПЕРА В СТАРА ЗАГОРА.
Държавна опера-Стара Загора
2015/2025
През 2015 г. Огнян Драганов е поканен да поеме ръководството на Старозагорската опера – първоначално назначен от Министъра на културата като временно изпълняващ длъжността директор, а след това – встъпва официално в длъжност директор в продължение на два мандата след спечелени редовно проведени конкурси на Министерството на културата,. За главен диригент привлича в екипа си проф. Ивайло Кринчев. През 2016 г. за артистичен директор на театъра е ангажирана световната оперна прима Веселина Кацарова, а за ръководител на балетната трупа – примабалерината Силвия Томова.
Приоритет в репертоарната и управленска политика на екипа са дейности, свързани с овладяването на нови и нестандартни пространства, приобщаването на все по-голям и разнолик кръг от почитатели на операта и балета, стремеж към реализирането на необикновени и синкретични проекти със знака „За първи път в България“, международно сътрудничество и обмен. Всички успехи на Държавна опера-Стара Загора са постигнати с безкомпромисната и устойчива подкрепа на Община Стара Загора, която винаги е заставала зад високото Изкуство, което създаваме!
Сред реализираните инициативи, които допринасят за творческия подем на културния институт, са откриването на камерна оперна сцена „В джоба 234“, усвояването на нетрадиционни сценични пространства в Историческия музей, Къщата на арх. Димов, заседателната зала на Общинския съвет в Стара Загора, „Опера на стадион Берое”, Сцена „На брега на древния Севтополис” на язовир „Копринка”, организирането и провеждането на традиционния и единствен по рода си Фестивал на оперното и балетното изкуство, учредяването на Балканската оперна мрежа, създаването на Детско-юношеската студия за опера и балет, инициирането на интерактивни образователни програми за деца и възрастни и др.
Многонационалната балетна трупа със своето стремително възходящо развитие допринася за международното признание и разпознаваемост на първия извънстоличен оперен театър с респектираща 100 годишна история.Старозагорската опера се превърна в привлекателно и предпочитано място за работа на музиканти и оперни и балетни артисти от България и целия свят.
Проектът „Опера на стадиона“, който възниква по случай 100 годишнината от създаването на ПФК „Берое“, прераства в най-представителното лятно събитие на открито. През 2017 година бе представена операта „Кармен“ с участието на Веселина Кацарова. 2018 година е белязана от звездното участие на Мария Гулегинав „Набуко“. През 2019 година с оригинална сценография и костюми е спектакълът на операта „Трубадур“. „Опера на стадиона” отпразнува на 10 юли 2021 г. на стадион „Берое” своя пети рожден ден с представянето на грандиозната вердиева творба – операта „Аида” в пълната й версия. С този спектакъл Старозагорската опера се присъедини и към световните чествания на 150 години от премиерата на операта „Аида”. В юбилейната 2025 година ще блесне грандиозният спектакъла на операта „Набуко” от Верди на 6 юли.
Забележителни постижения за Старозагорската опера са осъществените първи синкретични проекти, обединяващи различните видове изкуства: на Операта с кукли – „Турандот“ от Пучини и „Фауст” от Гуно – съвместни продукции на Държавна опера-Стара Загора и Държавен куклен театър-Стара Загора и Опера в цирка – „Палячи“– под купола на Академичен цирк „Балкански“, както и „Красива птичка с цвят зелен” – съвместна продукция с ДТ „Гео Милев”-Стара Загора. Спектакли, оценени от международни експерти като световни примери за иновативност и креативност в областта на музикално-сценичните изкуства.
Премиерното изпълнение за България операта „Африканката“ от Майербер в постановката на Вера Немирова и с декори и костюми от Дойче опер-Берлин приобщи успешно Старозагорската опера към най-високите съвременни художествени стандарти в световната практика. Държавна опера-Стара Загора прескочи националните граници и отбеляза историческо присъствие на световната оперна карта – творческият сезон 2019/2020 бе открит в Каляри, Италия с премиерата на спектакъла на операта „Атила“ – съвместна продукция с Театро лирико-Каляри, а премиерата в Стара Загора се състоя през месец август 2020 година. „Атила“ е първата за България от подобен род сътрудничество нова продукция, създадена от обединените усилия на двата театъра, за да бъде представена на двете партньорски сцени.
Успехът на изявите в чужбина са плод на активни и устойчиви контакти с ясна тематична насоченост.
През 2016-2018 година се осъществиха и три събития в Българския културен център Дом „Витгенщайн“ в австрийската столица Виена. Представени бяха откъси от мюзикъла „Сиси-душата на императрицата”, камерната опера „Слугинята господарка” и концерта „Джазоспекция”, следва представянето на камерната опера „Процесът Мерилин Монро“ от съвременния австрийски композитор Роланд Баумгартнер със сюжет от Виена. През 2018 година Държавна опера-Стара Загора гостува в голямата зала на Тракийски университет в гр.Одрин, Турция с „Мадам Бътерфлай“ от Джакомо Пучини.
В края на 2019 г. е престижното гостуване в Националната опера на Люксембург с премиерата на ново произведение от български композитор – камерната опера „Любов и ревност“ от Албена Врачанска.
В памет на 30 години от представянето на драматичния „Реквием” на Моцарт под палката на Зубин Мета в разрушената библиотека на Кметството в Сараево, на 5 октомври 2024 г. Старозагорската опера представи на сцената на Олимпийската зала „Мирза Делибашич“ на културния и спортен център „Скендерия” в Сараево своя музикално-танцов „Реквием” на Моцарт под диригентството на именития босненски диригент и композитор, носител на наградата „Свобода” на Международния център за мир за приноса му към хуманизма и правата на човека в Босна и Херцеговина, Европа и света Емир Нуханович. Вечерта на 5 октомври събра в олимпийската зала „Скендерия” над 3000 души, сред които целия дипломатически корпус и световни политически лидери, свързани със събитията в Босна и Херцеговина.
Балетът на Държавна опера-Стара Загора регистрира и своите международни гастроли – през месец декември 2021 година гостува с триумфален успех на сцената на театъра на Бон, Германия със спектаклите на балетите „Лебедово езеро” и „Лешникотрошачката”. През юни 2022 година балетната трупа очарова и Кипър с „Лебедово езеро” и „Спящата красавица”, през декември 2022 и януари 2023, както и през същия период на 2023/2024 и на 2024/2025 в продължение на близо два месеца Балетът на Държавна опера-Стара Загора представи спектаклите на балетите „Лебедово езеро” и „Лешникотрошачката” в престижни турнета на различни сцени в Германия и Нидерландия. В две поредни години /2023 и 2024г./ солистите на балета гостуват в Мюнстер, Германия, както и имат поредица от значими изяви на различни европейски сцени в Италия, Германия, Гърция и др.
Особен принос за приобщаването на Старозагорската опера към международната художествено-творческа общност са реализираните проекти и участие в различни платформи:
– Проект „Професионално развитие в света на балетното изкуство“ по програма „Европейски корпус за солидарност“.
– Проектът „Ние сме музиканти“, селектиран в конкуренция с 15 международни проекта по програма EduOperaforSpecialYou(th) на европейската платформа FEDORA, подкрепяща високи постижения и иновации в оперното и балетното изкуство, привлекателни за по-млада публика. „Ние сме музиканти“ – Арт терапевтични и развитийни работилници за работа с деца със специални образователни потребности и различни развитийни и поведенчески трудности е един от най-значимите проекти, гордост на целия състав на Старозагорската опера. През 2023 година проектът „Ние сме музиканти” бе удостоен с две престижни награди: високото отличие Награда „Стара Загора” и „Кристална лира” на СБМТД и Кантус Фирмус за оперната прима Русалина Мочукова в категория Педагог за нейния изключителен принос като логопед и музикотерапевт, а през 2024 Държавна опера-Стара Загора получава Извънредната годишна награда за значим социален принос на танцовата общност за класически и съвременен танц „Импулс”.
– През 2024 Държавна опера-Стара Загора отново е един от трите финалисти-претенденти за Дигиталната награда на FEDORA с танцовата концепция „Echoes of time: A dance of centuries“ – съвместно с Финландската национална опера.
– Държавна опера-Стара Загора членува във водещата световна онлайн платформа за професионалисти и студенти по класическа музика https://www.musicalchairs
Фестивалът на оперното и балетното изкуство – Стара Загора е първият специализиран форум за опера и балет в България-емблема на Старозагорската опера. Създаден е през 1967 година като Декемврийски музикални дни, а от 1973 година преименуван като Фестивал на оперното и балетното изкуство. Фестивалът се организира от Държавна опера-Стара Загора и Община Стара Загора. Фестивалната програма се стреми да отрази най-новите и плодотворни тенденции в музикално-сценичните изкуства, като е открита към максимално широк спектър от участници, насърчава популяризирането на българското музикално-сценично творчество и припомня за личности и събития, с принос за националната и световна култура.
През изминалите 10 години ФОБИ успя да си върне репутацията на успешен национален и международен форум, на който освен най-добрите и значими постановки, представящи постиженията на българските оперни и музикални театри, както и на независими формации, на сцената на Старозагорската опера гостуваха Балтийската опера-Гданск, Полша, Македонската опера и балет, Балетът на Салвадор, Нова Белградска опера, Националния симфоничен оркестър на консерваторите на Италия, ансамбъла „Гласовете на Албания”от Тирана, Ансамбъл за съвременна музика – Люксембург, камерна формация от Румъния и др. Фестивалът на оперното и балетно изкуство традиционно стартира с премиери на домакините, превърна се в място, което събира и провокира срещи и дискусии, привлече вниманието не само на местната общественост и медии, но прехвърли границите на България и зае достойно място в международната листа на световните фестивали. Създадена бе още в 2015 година Балканската оперна мрежа – успешна платформа за творчески обмен и сътрудничество. Многоликата програма на фестивала включи майсторски класове, възможности за изяви на млади дарования, разкри неподозираните таланти на именити оперни изпълнители и музиканти с представяне на изложби, отдаде дължимото на музикални годишнини и своята почит към изявени световни оперни и балетни изпълнители.
С грижа към децата и младежите са и спектаклите на Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора, представленията-поредица „До-ре-ми в пелени“, „Фа сол ла се забавлява“,„Музичко“, „С ударните в час”, Дните на открити врати, интерактивният спектакъл „Клинг-кланг“ за деца от 3 до 6 години, съботните фамилни спектакли и концерти, с безплатен вход за децата до 12-годишна възраст, както и гостуванията в училища и детски заведения в Стара Загора и региона. Извън изцяло замислени и реализирани представления за деца, Операта предлага адаптирани варианти на големи оперни и балетни заглавия за деца. Всички генерални репетиции са със свободен вход за учениците. Освен това сцената винаги се предоставя за изяви и чествания на децата от детските градини и училищата, на факултетите от Тракийския университет. Съвместните прояви създават поле за изява за творческа реализация на бъдещите професионални певци и музиканти от Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“, както и на студенти и специализанти на НМА „Проф. Панчо Владигеров”.
Във фокуса на вниманието е и развитието и усъвършенстването на младите оперни певци и музиканти. Гаранция на високо качество е и участието на оперната прима Стефка Минева като вокален педагог. Традиционният Майсторски клас по оперно пеене на Веселина Кацарова, както и на Калуди Калудов, превръща Стара Загора в привлекателно средище за обучение на млади таланти от цял свят.
На 1 май 2021 година предаването на Старозагорската опера „Зад кулисите” с автор и водещ Миглена Стойчева стартира в ефира на БНТ2. Започнато като онлайн предаване /2019/, което поддържаше духа и по време на извънредната 2020 година и за кратко време „Зад кулисите” разшири своята аудитория у нас и по света и последва логичното търсене на още по-голяма популярност – в ефира на Българската национална телевизия. Старозагорската опера е първият български оперен театър, който има своето телевизионно предаване, което се прави изцяло от театъра и от много малък екип ентусиасти, обединени от своята любов към изкуството и професията! Всеки месец зрителите на БНТ2 имат възможността да съпреживеят трепетите около една премиера или значимо събитие от афиша на Старозагорската опера, да се срещнат отблизо с големи артисти, както и с видимите и невидими лица на Старозагорската опера, без които нито един спектакъл не би могъл да се случи. Кратки филми, които варират от интервюта, разходки в ателиетата, представянето на различните професии и незаменимите театрални хора. И любимата рубрика с представянето на тънкостите в работата по една вариация или ария…”Зад кулисите” се излъчва всяка трета събота от месеца по БНТ2.
https://bnt.bg/news/zad-kulisite-294586news.html
Новите пространства за изяви „Опера в цирка“ с Академичен цирк „Балкански“, сцена „В джоба 234“, както и възстановеният Античния форум, се обособиха като интересни платформи за привличане на нова публика и реализацията експериментални проекти. Постановките на Държавна опера-Стара Загора се играят и на сцените на Драматичен театър “Гео Милев“, Държавния куклен театър, Регионалната библиотека “Захарий Княжески“, хотелския комплекс „Мидалидаре“, къщата на арх. Димов, Лапидариума в двора на Регионален исторически музей, двора на Старозагорска митрополия, хотелския комплекс „Зеленият хълм”, МОЛ „Галерия”…
Държавна опера-Стара Загора е предпочитан гост на летните фестивални сцени: Крепостта „Царевец“, „Свети Влас“, Международния музикален фестивал „Моцартови празници“ в Правец, „Баба Вида“, „Банско Опера Фест“, Античната и средновековна крепост „Туида” в Сливен и много други.
Награди за Държавна опера-Стара Загора
– 2016 година – „Златното перо“ на Класик ФМ за принос в българската култура на Огнян Драганов
– 2016 година – Награда „Стара Загора“ на Община Стара Загора, присъдена на творческия колектив на операта „Лучия ди Ламермур“ от Доницети.
– 2016 година – Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци за постановъчния екип на спектакъла на Старозагорската опера „Лучия ди Ламермур“ от Доницети
– 2018 година – „Кристилна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейцив категория „Млад изпълнител“ за Анелия Димитрова примабалерина на Балета на Държавна Опера – Стара Загора за ролята на Демна в спектакъла „Нестинарка“ – танцова драма от Марин Големинов
– 2018 година – Колективната награда „Стара Загора“ в областта на културата и изкуството на Държавна опера Стара Загора и Държавен куклен театър – Стара Загора за съвместната постановка на операта „Турандот“ от Джакомо Пучини.
– 2018 година – Почетен знак „Златен век“ на Министерството на културата за Силвия Томова, художествен ръководител на балета на Държавна опера-Стара Загора.
– 2019 година – Индивидуална награда „Стара Загора” в областта на културата и изкуството на Огнян Драганов, директор на Държавна опера-Стара Загора.
– 2019 година – Грамота за творчески постижения на министерството на културата на Анелия Димитрова, примабалерина на Старозагорската опера.
– 2019 година – Награди „Златно перо“ за Славчо Николов, режисьор в Държавна опера-Стара Загора и Димитър Косев, диригент в Държавна опера-Стара Загора.
– 2019 година –„Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци и Кантус фирмус в категория „Опера и оперета“ за Петя Петрова, мецосопрано в Държавна опера –Стара Загора за ролята на Изабела в операта „Италианката в Алжир“ от Росини.
– 2019 година – „Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци и Кантус фирмус в категория „Балетно изкуство“за балетната трупа на Държавна опера-Стара Загора за спектакъла на балета „Дон Кихот“.
– 2019 година – специална грамота „Стара Загора“ за постановката „Лицето на лъва“ за интерпретиране на социална тема.
– 2019 година – Специалната награда на УС на Клуба на работодателя – Стара Загора за иновации в областта на културата на Огнян Драганов, директор на Държавна опера – Стара Загора
– 2020 година – Наградите „Златното перо” и „Емил Чакърав” за главния диригент на Старозаггорската опера Ивайло Кринчев
– 2021 година –„Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци и Кантус фирмус в категория „Хорово изкуство”, Хор на Държавна опера-Стара Загора за премиерното за Стара Загора изпълнение на ораторията „Страсти по Матея“ по музика на Митрополит Иларион (Алфеев) /28 август 2020 г./ под диригентството на Старозагорския митрополит Киприан и за концерта „Класика и джаз от Великобритания“ от цикъла „Музика без граници“
– През 2021 година – Примабалерината на Старозагорската опера Ромина Славова бе отличена с Грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и по повод 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.
– Още с учредяването на Годишните награди на професионалната танцова общност „Импулс” през 2021 година Прима-балерината, почетен гражданин на Стара Загора Снежана Дескова получи награда „Импулс“ за постановка на класическо танцово произведение за балета „Шопениана“ на Държавна опера-Стара Загора /премиера на 5 декември 2019 година в рамките на Фестивала на оперното и балетно изкуство/. През 2022 година Балетът на Държавна опера-Стара Загора бе отличен заслужено и безапелационно за „Балетна трупа на годината”. Наградата за „Танцова продукция на годината” също отиде при спектакъл на Старозагорската опера и балет – танцовата мистерия „Сънят на Пилат“ по музика на Стефан Димитров и хореографията на Василий Медведев. Примабалерината Анелия Димитрова получи извънредна награда, която й бе присъдена за изключителни артистични постижения.
– 2022 година – –„Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци и Кантус фирмус в категория „Балетно изкуство”, Балет на Държавна опера-Стара Загора за премиерното представяне на танцовата мистерия „Сънят на Пилат” по музика на Стефан Димитров и хореографията на Василий Медведев
– „Златното перо“ на Класик ФМ за принос в българската култура за Силвия Томова
– Награда „Стара Загора” – колективна, за творческия екип на танцовата мистерия „Сънят на Пилат” по музика на Стефан Димитров, хореография Василий Медведев, сценография и костюми Павол Юраш, либрето Яна Темиз, диригент Владимир Бошнаков, балет, хор и оркестър на Държавна опера-Стара Загора
– През 2023 година Балетната трупа на Старозагорската опера с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова получи престижната международна награда „Златният Лешникотрошач” в секция „Постижения на световните театри”, която се присъжда от авторитетния FESTIVAL INTERNAZIONALE DELLA DANZE E DELLE DANZE – Непи 2023. Официалната церемония по награждаването ще се състои на 8 юли с бляскава Гран гала вечер на сцената на замъка Forte dei Borgia в Непи, Италия.
– 2023 година „Кристална лира“ в категория „Педагог“ – Русалина Мочукова (оперна прима на Държавна опера – Стара Загора, логопед-музикотерапевт, ръководител на проекта „Ние сме музиканти”)
– Примабалерината Анелия Димитрова с Наградата „Стара Загора”-2024 за своя изключителен принос за развитието на българското и световното балетно изкуство
– Извънредна награда за Държавна опера-Стара Загора на професионалната танцова общност „ИМПУЛС”за значим социален принос за проекта „Ние сме музиканти“ – Арт терапевтични и развитийни работилници за работа с деца със специални образователни потребности
– Наградата АСКЕЕР 2024 за най-добро представление заслужи копродукцията „Красива птичка с цвят зелен“ на Драматичен театър „Гео Милев“ и Държавна опера Стара Загора.
– 2024 година – „Кристална лира“ в категория „Мениджмънт в музикалното и танцовото изкуство” за директора на Старозагорската опера Огнян Драганов – по повод неговата 60-та годишнина за неговия изключителен принос за възхода на Старозагорската опера и балет и забележителни творчески и управленски постижения
– 2024 година – Специалната награда на Съюза на Академичните музиканти от Република Северна Македония за творческия състав на „Евгений Онегин“ от П.И.Чайковски.
Уважаеми господин Тодоров,
През последните 10 години съставът на Старозагорската опера преобрази със своята дейност културния календар на България. И всичко това с безкомпромисната подкрепа на Община Стара Загора! Постиженията на Държавна опера-Стара Загора белязаха безспорен възход на оперното и балетното изкуство и бе високо оценено от почитателите и от познавачите, от националната и международната преса. За Старозагорската опера се заговори с респект и възхищение, театърът се превърна в предпочитано място за работа от артисти, музиканти, танцьори, а градът Стара Загора – в любима културна и туристическа дестинация, както и желано място за живеене. В юбилейната за институцията година, в която най-старият извънстоличен театър отбелязва своята стотна годишнина, считаме, че съставът на Старозагорската опера – солисти, хор, балет, оркестър, технически служби и ателиета, администрация, заслужава да бъде награден с престижната награда „Стара Загора” за своите усилия и талант в написването на новата история на столетницата-опера.
С уважение,
Огнян Драганов
Директор на Държавна опера-Стара Загора