Представяме ви предложенията за награда „Стара Загора“ за 2025г.
В определения от Статута срок, общо 16 преподаватели и творци са предложени за награда „Стара Загора“ за 2025г. С нея се удостояват граждани и колективи с високи художествено творчески постижения в духовния живот, в сферата на образованието и науката в Община Стара Загора.
Отличията се присъждат по повод 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Те са в две направления: „Наука и образование“ и „Култура и изкуство“ – индивидуални и колективни награди.
За индивидуална награда „Наука и образование“
предложенията са за Стоянка Вълчева Робакова – старши учител по математика във Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“, Мария Колева Топалова – старши учител по география и икономика в ППМГ „Гео Милев“, Данка Атанасова Занковска – старши учител в начален етап на основното образование в СУ „Максим Горки“, Милен Пейков Тилев – ръководител на направление ИКТ в СУ „Максим Горки“ , Мариета Генчева Янакиева – старши учител в начален етап в ОУ „Кирил Христов“, Цонка Иванова Янкова – старши учител в начален етап в ОУ „Кирил Христов“, Соня Генова Хараланбева – начален учител в VI ОУ „Свети Никола“, Венелин Манев Йотов – старши учител по биология и здравно образование в VI ОУ „Свети Никола“, Гергана Тофтисова Бекярова – старши учител в начален етап в ОУ „Георги Райчев“, Слави Славов – дългогодишен ръководител на школа „Малка пластика“ към Център за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора, Любка Георгиева Иванова – директор на ДГ № 34 „Райна Княгиня“, гр. Стара Загора.
За колективна награда:
Колективът на ДГ № 20 „Мир“ ; Педагогическият екип на XI ОУ „Николай Лилиев“ ; Екипът на ДГ № 5 „Мечо Пух“ .
Направление „Култура и изкуство“
Индивидуална награда:
Елена Азалова – актриса в Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора
Колективна награда:
Колективът на Държавна опера Стара Загора послучай 100 – годишнината на Старозагорска опера-гласът на традицията.
Както всяка година и тази, Долап.бг ще ви представи направените предложения за всеки от номинираните без редакторска намеса.
ДО
Г-Н ЖИВКО ТОДОРОВ
КМЕТ НА ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА
П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е
за КОЛЕКТИВНА НАГРАДА „СТАРА ЗАГОРА”
в НАПРАВЛЕНИЕ „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ“
на ЕКИП ДГ № 5 „МЕЧО ПУХ“ СТАРА ЗАГОРА,
номиниран от Мариана Кутина – Директор на ДГ № 5 „Мечо Пух”.
УВАЖАЕМИ Г-Н ТОДОРОВ,
Съгласно Наредбата за наградите и отличията на Община Стара Загора за номинация и присъждане на награда “Стара Загора” в направление “Наука и образование” за 2025 година, предложението ми е за колективна награда на екипа на ДГ № 5 “Мечо Пух” за градивно развитие на институцията, прилагане на иновативни методи и практики в работата с децата и във връзка с 10-годишнината от откриването й.
Мотивите за предложението ми са следните:
1. История на детското заведение
ДГ № 5 “Мечо Пух” е открита през м. март 2015 г. по проект за социално включване на МТСП. В своите 10 години успя да се наложи сред общността като институция с подчертан интерес към иновативните модели на работа с деца, тези които успешно подготвят качества на личността, необходими на новите реалности на 21 век.
Нашата мисия е да създадем, поддържаме и развиваме привлекателна и благоприятна среда за пълноценно и качествено отглеждане, възпитание, социализиране и обучение на всяко дете чрез педагогическо взаимодействие, подчинено на творчество и иновации.
2. Заедно за благоденствието на детето – актуални методи и форми на работа
В две детски групи прилагаме работа по прогресивния метод за развитие на детето на д-р Мария Монтесори. Той продължава да е един от основните реформаторски методи, които променят възгледите на обществото за детската личност. Основното мото в него е „Помогни ми да го направя сам!“. Средата е богата на материали и стимули, които отговарят на потребността на детето от развитие. Способността на детето да се грижи за средата, се счита за един от основните фактори за упражняване на свобода с отговорности. В този метод свободния избор на детето минава през изискването за стриктно спазване на правилата. Оттук идва ранното възпитаване и възприемане на социална зрялост и отговорност към себе си, другите и групата като цяло. В заниманията децата развиват ценни умения за самостоятелност, независимост, увереност, сътрудничество, споделяне и уважение, толерантност.
В ДГ № 5 „Мечо Пух” четири педагогически специалисти и директор са сертифицирани Монтесори педагози от Департамент за продължаващо обучение и квалификация към Нов български университет.
В другите две възрастови групи са обособени различни зони за експериментиране, проектна работа и практическо приложение на знанията и уменията на децата в прилагане на СТЕМ подхода чрез образователните решения на LEGO® Education. Те са базирани на метода „учене чрез правене” и „учене чрез игра”. Това дава нов облик на ученето и играта, за да могат децата да развият любознателност и креативност. Дават възможност за връзка между отделните образователни направления, което допринася за постигане на образователните цели по достъпен и увлекателен начин. Тази възможност ни се случи посредством финансиране на проектно предложение по програма „Хубаво е в детската градина” на МОН през 2023 година.
Две поредни учебни години – през 2023/2024 и 2024/2025 година включваме в работата си методите на проектно базираното обучение, прилагайки методите на Дизайн мисленето. С него се разчупва моделът на обучение и се обогатяват компетенциите не само на децата, но и на учителите.
Темите са представени в мисии, а всяка мисия продължава пет поредни дни в месеца. С всяка мисия децата добиват знания за увлекателна професия или човешка дейност. В хода на мисията те опознават и осмислят темата, измислят разнобразни идеи, създават екипни решения и ги представят. Децата работят в екипи, разширяват своя светоглед, приемат и преодоляват предизвикателства, развиват толерантост, креативност, подобравят речевите си умения.
Водени от постановката за образование, съобразено с индивидуалните възможности на всяко дете и за толерантност, подкрепа и приемане на различията, в ДГ № 5 „Мечо Пух” активно прилагаме основните принципи и норми на приобщаващото образование с идеята то да прерасне в приобщаващо общество. От 2021 година разполагаме с пълен екип за подкрепа на личностно развитие – логопед, ресурсен учител и психолог, които са професионална опора и подкрепа на деца, учители и родители. Работим активно по проекти на МОН, които обезпечават назначаването на допълнителен педагогически и непедагогически персонал, обогатяване на материлната база и предлагат възможности за повишаване на професионалните компетенции на учители.
Разполагаме със Зала за сензомоторно развитие, създадена по проект „Подкрепа за приобщаващото образование” и много ентусиазъм на екипа през м. Март 2022 година. А
през м. септември 2022 година открихме и Мултисензорна образователна градина в двора на ДГ № 5 „Мечо Пух” по проект ПУДООС – „… защото обучавайки сетивата, всъщност развиваме интелекта на детето” е казала Мария Монтесори.
С особено внимание и отношение се включихме и в каузата за възпитаване на децата като активни граждани, които да опазват околната среда на Българско движение „Син флаг” като участваме в програма „Екоучилище” през настоящата учебна година. Работим целенасочено по създадения от учители, деца и родители План за действие като възпитаваме децата и повишаваме информираността на родителите по важни екологични теми.
Водени от желанието да сме максимално полезни за развитие и израстване потенциала на всяко дете, нашето мото е: „Колкото повече, толкова повече… щастливи деца в България!“
3. Участие в проекти
-
2019 г. – „Успяваме заедно”, модул „Иновативна детска градина” на МОН;
-
2019 г. – проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование” МОН;
-
2020 г. – проект „Хубаво е в детската градина”;
-
2021 г. – Проект „Европейска гаранция за детето” на УНИЦЕФ;
-
2022 г. – проект „Подкрепа за приобщаващото образование” ОП ,,Наука и образование за интелигентен растеж” и МОН;
-
2022 г. – проект „ПУДООС”;
-
2023 г. – проект „Хубаво е детската градина” МОН;
-
2024 г. – проект „Силен старт” Програма „Образование” и МОН;
4. Награди и призови класирания на деца
Следвайки политиката на МОН за работа по развитие на детските таланти и заложби в ДГ № 5 „Мечо Пух” през 2023 година учредихме награда-плакет „Златен Мечо Пух” за поощряване на деца от детското заведение, които са участвали и са се представили достойно на състезания и конкурси от общински, национален и международен характер. Наградата се връчва на 14 октомври – Международния ден на Мечо Пух. Предстои обсъждане и приемане на тази дата за патронен празник на детското заведение на годишния ни съвет. На 14 октомври 1926 г. е публикувана за първи път книгата „Мечо Пух” на писателя Алън Милнс.
Първите носители на плакет „Златен Мечо Пух” през 2023 г. и 2024 г. бяха:
1. Тервел Димитров и Ивайло Найденов – носители на бронзов и сребърен медал в математическото състезание „Стара Загора търси математически таланти” през 2023 г.
2. Айя Ненова – Международен музикален конкурс „Звукът на времето” В. Търново в категория „Класическо пиано” се класира на второ място 2023 г. и на трето място през 2024 г.
3. Габриела Харитонова – носителка на сребърен медал в своята възрастова група на Републикански шампионат по спортна гимнастика през 2024 г.
4. Емир Стефанов – обявен за „Голмайстор” на два детски футболни турнира, организирани от ФК „Шампион” през 2022 г. и от ФК „Траяна” през 2023 г.
5. Денислав Донев, спечелил втора награда на Националния конкурс за детска рисунка „Рождество Христово“, организиран от Св. синод на БПЦ през 2023 г.
6. Тея Димитрова, спечелила приз Голмайстор на детски футболен турнир, организиран от ФК „Траяна“ през 2024 г.
През 2023 г. картини на деца от ДГ № 5 „Мечо Пух” бяха класирани на ежегодните награди на Фондация АФА България – „Децата, бъдещето на планетата” и бяха представени на изложба в Народното събрание.
Стремим се да възпитаваме децата в доброта и съпричастност към света около нас:
-
всяка Коледа организираме благотворителни базари в детската градина и събраните средства насочваме към определени каузи, включително и към деца с увреждания, посещаващи детското ни заведение.
-
през м. Ноември/ Декември 2023 и 2024 г. взехме участие в националната инициатива „Маратон на добротата” за закупуване на подаръци на деца от детските болнични отделения.
-
м. Декември 2024 г. участвахме в благотворителната инициатива, организирана от обществения посредник на Стара Загора Иванка Сотирова и младите омбудсмани за закупуване на софтуер за нуждите на деца с увреждания.
-
включваме се във Великденския благотворителен базар ,,Боядисай яйце – спаси детско сърце“, организиран от Ротари клуб.
-
през м. Февруари 2025 г. организирахме благотворителен базар за мартенички, а със събраните средства подкрепихме нуждите на украинско семейство, чието дете посещава детската градина.
-
посещавали сме и сме даравяли играчки на децата от Звено „Майка и дете” към Комплекс за социални услуги.
Всяка година деца и родители вземат участие в традиционни общински, областни и национални празници и събития:
-
„Изворът да не пресъхва”;
-
„Маратон на четенето” – „Четяща Стара Загора”;
-
„Шарен, пъстър Великден”
-
„Да облечем парк Пети октомври в червено-бяла премяна”
-
„Маскарадни кукерски игри”
-
„Европейски ден на спорта”
-
„Европейски ден на рециклирането”
-
„Ден без найлонови торбички”
-
„Маратон на доброто”
-
„Най-големите малки приятели на природата и животните” АФА България.
Стремежът на екипа е да възпита децата в доброта, човечност, съпричастност и да им осигури щастливо и незабравимо детство.
Многолика и разнообразна е дейността на Детска градина № 5 ,,Мечо Пух“ за тези 10 години професионален опит. Нейната ангажираност и включване в обществения живот, стремежът на екипа да работи с децата, следвайки най-добрите и полезни педагогически модели, опитът, който вече имаме и издигането авторитета на предучилищното образование, ни дава основание да вярваме, че достойно можем да кандидатстваме за престижната награда ,,Стара Загора“ през 2025 г.
С уважение:
МАРИАНА КУТИНА
Директор на ДГ № 5 „Мечо Пух”
Стара Загора