5 април е Международен ден на съвестта
На 5 април светът отбелязва Международния ден на съвестта – ден, призван да ни напомни за силата на вътрешния ни морален компас. Това е дата, посветена на отговорността, която всеки човек носи не само пред себе си, но и пред обществото.
Обявен от ООН през 2019 г., този ден се вписва в усилията за изграждане на култура на мир и ненасилие, като насърчава уважението към правата на другите, състрадание и активна съвест. Особено днес, когато светът се сблъсква с предизвикателства като конфликти, дискриминация и социално напрежение, съвестта остава ключов ориентир за справедливост и човечност.
„Незачитането и неуважаването на човешките права води до варварски действия, възмущаващи човешката съвест…“
Тези думи от преамбюла на Всеобщата декларация за правата на човека подчертават защо именно съвестта е в основата на правото, мира и морала. Съзнанието за добро и зло, усещането за справедливост – това са лични качества, които създават основата на всяко развито и хуманно общество.
- Съвестта е не само философска или религиозна категория – тя има значение и в правото, педагогиката, психологията.
- Идеята за ден на съвестта идва от неправителствени организации, насърчаващи диалог и мир, и е подкрепена от Генералната асамблея на ООН като универсална стойност.
- Много образователни институции по света използват датата, за да обсъждат с учениците теми като етика, социална отговорност и правата на човека.
В Тълковния речник на българския език думата „съвест“ е определена като „чувство за отговорност пред останалите за постъпките и делата; съзнание“. Това е вътрешният глас, който ни подтиква към саморефлексия, съпричастност и коригиране на поведението.