На 12 декември се открива паметната плоча на героите капитан Димитър Списаревски и поручик Георги Кюмюрджиев
На 12 декември 2024 г., четвъртък, от 11:00 часа в гр. Божурище, ж.к. Жилища, бул. Европа 10, 2227, до парк „Орлите“ ще бъде открита паметната плоча на героите капитан Димитър Списаревски и поручик Георги Кюмюрджиев (по-висшите звания са им присвоени посмъртно), в сградата, където са провели последната си нощ – бившият Офицерски клуб, сега Народно читалище „Христо Ботев – 1934“.
Предлагам няколко допълнения за старозагорската връзка – Георги Райчев Кюмюрджиев, Веселин Николов Рачев, Христо Василев Костакев, Михаил Георгиев Банов и Господин Тачев. За тях отделя страници в своята книга „Старозагорски бивалици и…“ (2004) проф. Любомир Костов. Има съхранени няколко документа и във фондовете на Държавен архив – Стара Загора. Намират се публикации в централния и местния печат. Неотдавна в Стара Загора беше представена книгата на Орлин Георгиев за капитан Димитър Списаревски, в която няколко страници са посветени и на поручик Георги Кюмюрджиев, който е роден и учил в Стара Загора.
За Георги Кюмюрджиев в архива е съхранено писмо 476 от 29 януари 1944 г. от областния директор Владислав Златев до кмета на Стара Загора с покана да присъства на панихида и равнение на гроба на Георги Кюмюрджиев, на 30 януари 1944 г. от 10:30 часа в Хаджийорговите гробища. Равнението в християнството се извършва на 40-ия ден от смъртта.
Областният директор поканва чрез кмета и „г. г. шефовете на областни служби, заедно с подведомствените им служители, родолюбивите, културно-просветни организации и гражданството“. В старозагорския вестник „Дума“ от 1 януари 1944 г. е публикувано писмо от министър-председателя Добри Божилов до майката на поручик Кюмюрджиев, в което изказва съболезнования. Чрез кмета Христо Фетфаджиев на 29 декември 1943 г. писмото е поднесено на скърбящата майка, както и сумата от 30 хил. лв.
От съобщение в същия брой научаваме, че в Стара Загора е създаден Комитет за изграждане на паметник на загиналия летец. Комитетът е под покровителството на министъра на търговията д-р Иван Кирилов Вазов (племенник на поета, свързан със Стара Загора, син на брат му д-р Кирил Вазов); председател – началникът на гарнизона в Стара Загора; подпредседатели – кметът Хр. Фетфаджиев и началникът на въздушната база. От фонда на ДА – Стара Загора е писмо от 4 януари 1944 г. на Георги Желев Тонев, жител на с. Любимец, Свиленградско до областния директор, с което изпраща 1000 лв. за построяването на паметника на пор. Кюмюрджиев. А също и съответно отговорът на областния директор Златев. Запазени са два документа, в които се съобщава за намерението в Стара Загора да се организира футболен турнир самите герои са били и спортисти) през юни 1944 г. в памет на загиналите летци Георги Кюмюрджиев и Веселин Рачев. Турнирът е под патронажа на областния директор и се провежда на игрище „Ж. С. К.“, западно от гара Стара Загора. За футболния турнир, за паметника и живота на Кюмюрджиевпише в свое изследване покойният старозагорски журналист Христо Христов. Информацията за паметника е противоречива. Според Любомир Костов такъв паметник така и не е поставян.
Паметната плочата на 12 декември 2024 г. в Божурище ще бъде открита от кмета на града Георги Димов. Ще присъстват членове на настоятелството, гости, ученици. Ще се излъчи филм за Списаревски със сценарист проф. полк. Димитър Недялков. Инициатор за поставяне на паметния знак е Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация с помощта на други организации. Поручик Списаревски (1916 – 1943) и подпоручик Кюмюрджиев (1919 – 1943) загиват в един и същи ден, 20 декември 1943 г., в небето на София по време на поредната англо-американска бомбардировка.
Снежана Маринова
На 20 декември 1943г. при защита на София загива храбрият български летец – подпоручик Георги Райчев Кюмюрджиев (Пилето). В неравния въздушен бой с противниковите изтребители П-38 „Лайтнинг” е свален и самолетът му пада близо до радомирското село Калище.
Поручик Георги Райчев Кюмюрджиев е роден на 28 юни 1919 г. в Стара Загора. Завършва Въздушното училище в Казанлък през 1941г. Постъпва на служба в 6 изтребителен полк, Карлово. Изпълнява задачи по охрана на Черноморското крайбрежие до 1942 г. в състава на 692-ро ято от летище Сарафово. От октомври 1942 до пролетта на 1943 г. заедно с подофицер Йото Каменов летят в Скопие и изпълняват ролята на въздушен дозор (патрулиране). Проследяват маршрута на влитащите в България противникови бомбардировачи и съобщават по радиото състава, мястото и направлението на полета им.На 10 декември 1943 г. с поручик Марин Цветков изпълняват първия си въздушен бой с противникови изтребители. На 20 декември е последният полет на подпоручик Георги Кюмюрджиев.
В Стара Загора има улица на името на славния летец Георги Кюмюрджиев.