Награди за малките артисти от Стара Загора на Детско-юношеския театрален фестивал „Сцена край морето”

Шест Детско-юношески театрални формации от Стара Загора със седем пиеси участваха в програмата на Детско-юношеския театрален фестивал „Сцена край морето”, Поморие /28-30 юни 2024г./. Днес 2 юли организаторите обявиха наградите на Фестивала, в който децата на Стара Загора се представиха достойно!

Първа възрастова група участници до 14 години

Второ място за Театрална трупа към НЧ „Св.Климент Охридски“ гр. Стара Загора, с художествен ръководител Стефан Борисов „Малкият принц“, автор А.С.Екзюпери

Награда за актьорско майсторство на Радост Атанасова от същата школа за ролите и на Розата и Змията в „Малкият принц”

Награда за актьорско майсторство за Даниел Стоянов за ролите му на Царя и Пияницата в „Малкият принц”

Втора възрастова група 14 – 19 години

Първа награда за спектакъл – Театрален състав „Жест“ към ЦПЛР Стара Загора, с художествен ръководител  Светла Тодорова за спектакъла  „Най-чудното чудо“     автор  Стефан Цанев

Награда за режисура получават Деница Янакиева и Любен Чанев за спектакъла на Театър „ДоТ“ – „Коледна песен“ по Чарлз Дикенс

Награда за актьорско майсторство получава Ивайло Белчев за ролята на Чичо Скрудж в „Коледна песен”

Моника Тонева за ролите и в „Коледна песен”

Борис Василев за ролята му на Лопахин –  Театрална група  „Максим Горки“ към СУ „М.Горки“ спектакъл „Вишнева градина“ от А. П. Чехов

Василена Копаранова от АС“Арте“ с худ.ръководител Илчо Димитров , за ролята й в“Полет над Казалар“.

Честити награди, талантливи деца на Стара Загора!

За шестнадесети път в Поморие се проведе Детско-юношеският куклено-театрален фестивал „Сцена край морето” 28-30 юни 024 г.. Културното събитие се осъществява под патронажа на кмета Иван Алексиев, с финансовата подкрепа на Община Поморие, и отново ще привлече театрални школи от цялата страна, провокирайки любопитството на зрители от всички възрасти. Сцената на НЧ ”Светлина 1939” и синият бряг на Поморие посрещнаха 29 спектакъла на детски и младежки театрални състави от цялата страна.

Още след края на фестивала организаторите написаха емоционално послание:

„Вчера фестивалът „Сцена край морето“ приключи. Утре ще е готов  протоколът на журито за наградените участници. Сградата на Читалище „Светлина 1939“ е тук, плакатите са все окачени, но.. е много самотно. Липсва  еуфорията от предишните три дни. Липсват ни участниците в това прекрасно културно събитие, няма ги страстите, емоциите, вълненията.. Ние, от екипа на ТФ „Сцена край морето“ искаме да споделим нещо в днешния ден, понеделник,1 юли.

От 28 до 30 юни 2024 г. зрителите изгледаха всички 29  театрални постановки, представени  в НЧ „Светлина 1939“ от деца  и младежи , разделени в две възрастови групи . Най-малките –до 14 г, а във втора възрастова група- от 14 до 19 г. Те бяха от  цялата страна и дойдоха на Театралния фестивал „Сцена край морето“ в Поморие, за да  представят себе си, да покажат таланта си, но преди всичко да видим ние, зрителите резултата от техния неуморим труд, с   толкова много вложени усилия, каквито дори  и  ние, възрастните не можем да си представим.  И се чудим  и се питаме- как  издържат тези млади души на това  огромно напрежение? Къде се крие силата на този дух? Отговорът може би е, че тези млади хора обичат театъра и с голяма всеотдайност се отдават на това изкуство, колкото и да им  е трудно. Освен да влизат в роли, трябва да наизустяват много текстове,  да пеят, да танцуват, да ходят непрекъснато на репетиции, да са винаги концентрирани и да създадат от  сцената  такова взаимодействие, че публиката да повярва на техните герои и да преживее ставащото на сцената. Изключително трудно е всичко това, но тези деца и юноши избират да то правят и се раздават безрезервно. Те наистина предпочитат да посвещават цялото си  свободно време на сценичното изкуство. И резултатът е  повече от прекрасен.  Ние, които бяхме част от публиката, не  можехме да им се нарадваме. Имаше едни мънички дечица, на които очичките светваха, личицата им се разтапяха от усмивки, в моментите, когато чуеха браво, когато ги аплодираха, когато получаваха своите грамоти за участие. По-големите пък влизаха в такива роли- на възрастни, на влюбени, на пияни, на хора с ментални или сензорни проблеми и т.н. Все роли, за които все още липсва преживелищен опит, а те успява. И се чудим как става така? . А текстовете? Имаше такива  трудни класически произведения, които така леко бяха предадени на нас , зрителите. Чудехме се как така децата ги разбират, възприемат текстовете, запомнят ги, въпроизвеждат ги. Важното е  и друго. Че децата  по този начин преминават през богатата култура и традиция на различни  народи. Те вече могат да  разпознават и оценяват кое е ценно от културна и историческа гледна точка. И не само това. Те могат и предизвикват  истински емоции, бушуваха такива страсти в салона на читалището през тези три дни. Когато бяха комедии- ние  в салона на НЧ „Светлина 1939“ се смяхме до сълзи, когато имаше  драми-  се насълзявахме, и дори доста след такива представления ,емоцията ни държеше в плен. А  уменията  им за работа с тялото, мимиката, жеста и гласа?  Те като че ли  са станали  естествена част от живота ви, деца, и вие  с лекота и най-вече с достойнство  представихте  себе си. Каквото  и да кажем ще  е малко, затова  сега, преди да са излезли резултатите от журирането, можем да ви кажем на вас,  всички участници от 29-те театрални детски и младежки трупи, които се представихте на фестивала в Поморие:

Вие всички сте победители, защото досегът с театралното изкуство ви  е помогнал  и ще  продължи да ви помага и в бъдеще  да  израствате духовно!

Вие  сте формирали усет към красивото, обогатена е вашата ценностна система, художествен поглед, образно мислене и въображение.

Театърът наистина е магия и вие го доказахте.

Ние ви обикнахме безусловно и ще ви очакваме  и на 17-то издание на ДЮТФ „Сцена край морето“ в Поморие през 2025.

Утре ще излезе протоколът на журито за наградените участници от 16-то издание, но вие си тръгвате с най-голямата награда за един актьор – любовта на публиката. НАШАТА ЛЮБОВ!!!“

/на снимката е момент от спектакъла „Най-чудното чудо“/