Педагози обсъждаха темата „Корени и криле. Алтернативни модели за устойчиво учене“

На 27.06.2025 г. в иновативното, творческо, изследователско, образователно и синергично пространство на ДГ „Светлина“ – Стара Загора се проведе обучителен семинар на тема „Корени и криле: Алтернативни модели за устойчиво учене“, воден от г-жа Вахиде Йълмаз (Vahide YILMAZ) от Република Турция и предназначен за университетски преподаватели, докторанти, изследователи и базови учители. Събитието е част от дейностите по проект „Digital technologies and artificial intelligence for multimodal learning – a transgressive educational perspective for pedagogical specialists“, реализиран в рамките на Проект № BG-RRP-2.004-0006 „Развитие на научните изследвания и иновациите в Тракийски университет в услуга на здравето и устойчивото благосъстояние“ от екип на Педагогически факултет.

Vahide Yilmaz е утвърден педагог с дългогодишен опит в областта на предучилищното образование и устойчивото учене чрез преживяване в природна среда. Завършва бакалавърска степен по „Предучилищна педагогика“ в Анадолския университет в Ескишехир през 2007 г., а през 2013 г. придобива магистърска степен по „Образователен мениджмънт“ в университета Окан.

Професионалният ѝ път започва още през 1986 г. като учител в детски градини към Министерството на народната просвета. В периода 2008–2016 г. е директор на училище, като паралелно води обучения за родители и обучители в рамките на „Програмата за основно образование за семейства“ (AİTEP) с подкрепата на УНИЦЕФ.

Тя преминава множество специализирани обучения – Монтесори, Орф-Шулверк, творческа драма, работа с надарени деца, творческо четене, както и обучение за учители по метода Реджо Емилия. От 2013 г. насочва вниманието си към алтернативни педагогически модели, включително горското училище, с което се запознава по време на изследователско пътуване в Естония.

Vahide Yilmaz е страстен застъпник за свързването на децата с природата и възпитанието на екологично осъзнати личности. Участвала е в международни форуми, включително конференцията Children Worldwide Hand In Hand (Цюрих, 2019), и е завършила курсове по горска педагогика, екологична грамотност, математика и език в природата, както и по пермакултурен дизайн (2021 г., д-р Мурат Онук).

През 2015 г. основава природно ориентираната частна детска градина „Вахиде Йълмаз“, вдъхновена от философията на Реджо Емилия, където и до днес работи като директор-основател. От 2022 г. преподава дисциплината „Природна и горска педагогика“ в университета Bursa Uludağ.

Нейната мисия е изграждането на смислени образователни връзки между децата и природната среда чрез иновативни, чувствителни и устойчиви подходи в образованието.

Проф. д-р Николай Цанков