Кардиолози приложиха литотрипсия на калцирали коронарни съдове за първи път в Старозагорско
Лекари от Кардиологично отделение с инвазивен сектор на Болница „Тракия“ приложиха за първи път в Старозагорски регион лечение на пациенти с ултразвукова литотрипсия на натрупани в коронарните съдове калциеви плаки. При единия от пациентите е била направена успешно литотрипсия на ствола на коронарните съдове – мястото, от където произхождат левите сърдечни артерии. Това е процедура, която рядко е правена в България, обясни завеждащият отделението д-р Михаил Михалев.
„Стесненията в ствола на коронарните съдове са много рискови, защото и най-малката грешка може да доведе до запушване и това да бъде фатално за пациента. В случая изминаха близо 6 месеца от процедурата с коронарна литотрипсия, която направихме при двама пациенти в Болница „Тракия“. Днес можем със задоволство да отбележим, че и двамата са в много добро състояние“, каза д-р Михалев.
Коронарните съдове понякога имат много тежка калциноза. Тези калцинози са с висока твърдост и стандартните балони с налягане до 20 атмосфери нямат шанс. Тогава най-добрият вариант е литотрипсията на коронарни съдове, обясни д-р Михалев.
Твърдостта на плаките се установява с изследване с интраваскуларен ултразвук. По отчетените показатели кардиолозите преценяват дали степента на калциране позволява стенозата да бъде преодоляна с обикновени балони или не. В тежките случаи лекарите извършват коронарна литотрипсия с помощта на специална апаратура за ударно-вълнова терапия – Shockwave.
В конкретния случай екипът на д-р Михалев прониква през артерия на ръката със специален катетър, достигайки под ангиографски контрол до стеснението в коронарния съд. Там апаратът създава ултразвуково трептене, като генерира налягане до 50 атмосфери в зоната на калциевите отлагания и ги разрушава.
Двамата лекувани с коронарна литотрипсия пациенти в Болница „Тракия“ са били с тежки увреждания по съдовете на сърцето.
„Единият случай беше при мъж на 74 години, неподходящ за оперативна интервенция, защото имаше увреждания на крайните разклонения на съдовете и не беше препоръчително извършването на байпас. Ултразвуковата литотрипсия на стеснение в средната част на дясната коронарна артерия му помогна и той днес има добро качество на живот.
Вторият случай беше още по-тежък – мъж на 61 години със стеноза на самия ствол на коронарните артерии. Пациентът беше приет след онкологична операция и му беше противопоказно извършването на байпас на сърцето. Трябваше да намерим начин да осигурим кръвоток на сърцето и го постигнахме чрез същата методика. Шест месеца по-късно той е в много добро физическо състояние“, разказа д-р Михалев.
Състоянията на тежка калциноза по коронарните съдове не са редки. При голяма част от тях кардиолозите успяват да се справят чрез стандартните методи на лечение. Диагностиката се извършва най-точно чрез коронарография. Изследването се прави при пациенти с индикации като гръдна болка, изтръпване на ръката, задух, изпотяване, промени в кардиограмата, промени в сърдечните ензими. Индикациите включват пациенти с оплаквания при физически усилия с една и съща степен на натоварване, възможно е и при покой.
Рискът от развитие на коронарна болест на сърцето съществува при всеки човек. Наскоро в САЩ представиха данни , че при тях 1% от населението на 40 години вече има получен инфаркт на сърцето.
„Тези състояния са плод на нивата на холестерола, които не се поддържат в достатъчно добри стойности. Мъжкият пол е по-застрашен от развитие на коронарна болест на сърцето, фактори са и тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, бъбречната недостатъчност, диабета. Някои хора страдат от индивидулана предразположеност за образуване на калциеви плаки“, посочи д-р Михалев.
За съжаление консумативите по извършване на процедурата литотрипсия на коронарните съдове не се покриват от Здравната каса и би било добре това да се промени, смятат кардиолозите.
Снимките са от извършените процедури в Ангиеграфска зала на Болница „Тракия“ – Парк.