Огнян Драганов:“Спектакълът на „Светлина“ ще остане завинаги в 100-годишната история на Старозагорската опера“!

„Вие направихте нещо, което не съм очаквал, каза директорът на Държавна опера Стара Загора Огнян Драганов.- Това е огромен подарък за всички нас по повод нашата 100-годишнина. Този спектакъл ще остане завинаги в 100-годишната история на операта. Спектакълът „Истории от операта“ завинаги ще остане в сърцата на тези млади, талантливи старозагорци, които ще се гордеят през целия си живот, че са играли на сцената на професионалния оперен театър. Това ги отличава от много други български и чуждестранни градове. Гордейте се, че в нашия роден град имаме такъв оперен театър. Уважаеми родители, които сте препълнили залата, гордейте се с вашите деца, че днес, са на тази сцена! Не е никак лесно да бъдеш артист и да направиш такъв прекрасен спектакъл.

Благодаря на целия постановъчен екип. Благодаря на госпожа Опера.

Поднасям на г-жа Йоанна Димитрова -директорът на Детска градина „Светлина“ с толкова много талантливи момичета и момчета, специалния Почетен знак на Старозагорската опера, с благодарност и признателност.

Този спектакъл ми дава повод да мисля, че операта е част от нас, на всички, които сме родени в Стара Загора. Всеки от нас във вените си носи емоцията, смисъла, порива, миналото, настоящето и бъдещето на този оперен театър. В този театър 300 души работят денонощно, за да ви даряват с емоция, с красота и позитивна енергия. Благодаря ви! Дълбок поклон пред всички вас!“ И директорът на Операта се поклони на публиката и на малките артисти и техните ръководители, препълнили сцената, разбира се съпроводен със ставане на крака, на бурни аплодисменти и възторжени възгласи.

Но, да започнем от началото! Още на входа бяхме посрещнати от шпалир от кошници и букети цветя и лично от директора Йоанна Димитрова, която любезно канеше гостите. На централното фоайе сияеща и щастлива госпожа Опера (актрисата Елена Азалова) раздаваше на всички кокетни бели книгоразделители с емблемата на Детска градина „Светлина“ и посланието на децата :“Музиката може да промени света, защото може да променя хората“.

Преди да се вдигне завесата, на сцената излезе в изящен – розово-бял тоалет директорът Йоанна Димитрова:„Всички ние тук тази вечер сме част от едно незабравимо наследство – Държавна опера Стара Загора. Преди 100 години в нашия град, за първи път извън столицата, се създава опера, която преминава през столетието и днес е емблема за споделена култура и гражданство. Тук, чрез емблематични роли, са разказани толкова много вдъхновяващи страници. Днес ще видим една различна гледна точка, в която се преплитат световете на операта и детството, чрез нейно величество Музиката“.

Събитието официално откри зам.-кметът по „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова:„Вълнувам се заедно с всички вас тази вечер. Спектакълът „Истории в операта“ е начинът по който ДГ №10 „Светлина“ и нейните талантливи възпитаници отбелязват 100 години Държавна опера – Стара Загора. Поздравявам ви от името на кмета Живко Тодоров. Бъдете здрави и вдъхновени. Радвам се на такива инициативи и ги подкрепям с искрено убеждение, защото именно чрез тях децата още от най-ранна възраст се превръщат в посланици на културата, знанието и доброто – чрез музиката и изкуството.

Благодаря на екипа на детската градина, на Операта и на всички творци, които направиха това представление възможно,“ каза зам.-кметът Чакърова.

После светлините на прожекторите промениха цвета си и на авансцената се появи с цялото си великолепие г-жа Опера, която предразположи публиката към магията, която предстоеше да се случи. Тя направи красив монолог, посветен на Музиката. Музиката е свят на човешкия дух и на човешката душа, тогава, когато залата притихва. Проблясват прожектори! Диригентът вдига палка и на сцената излизат артистите – хор, балет, героите на най-фантастичните истории, разказвани някога…И искаш да ги слушаш, да ги слушаш и още, и още, и още, вече 100 години Опера Стара Загора.

Оказва се, че децата на г-жа Опера са нотите, но тъй като те непрекъснато се швъкат по петолинията, настава такава какафония…Добре че ги държат под ключ Сол… И нотите от нотната стълбица се появяват в съответните костюми. После разказват какво значат имената им – До, Ре, Ми, Фа, Сол, Ла, Си…Но, за да се подредят в хармония, нотите трябва да бъдат написани от композиторите. И ето, в съответните костюми и перуки, с партитури в ръце се представят композиторите – Лудвинг ван Бетовен – създал огромно количество симфонии, включително и 9-та симфония, откъс от която е химнът на Европейския съюз , Пьотр Илич Чайковски – написал много опери и балети, великият Джузепе Верди – създал гениалните опери „Аида“, „Набуко“ „Трубадур“, „Травиата“, Джакомо Пучини – автор на оперите „Турандот“, „Тоска“, „Бохеми“, Рихард Вагнер – театрал, композитор, диригент, написал „Тристан и Изолда“, „Лоенгрин“, „Пръстенът на нобелунга“ и накрая, но не на последно място – маестро Йохан Щраус – композитор, цигулар, диригент, създал незабравими валсове и оперети. И поотделно композиторите съобщиха какво е за тях музиката …

Но за да се чуе музиката, сътворена от композиторите, е необходим оркестър. И ето, че сцената се изпълва с музиканти – целият оперен оркестър – цигулари, флейтисти, ударни инструменти, дори пиано и китари. Всички с официални червени облекла и в ръце – инструментите. Един от композиторите застана на диригентския пулт и оркестърът засвири.

После, от импровизирана сцена, започнаха да излизат героите на произведенията – (вероятно от първите групи), които направиха своето представяне под звуците на марш и аплаузите на публиката.

После при г-жа Опера се появи една прекрасна испанка – Кармен, от едноименната опера на Жорж Бизе, която се оказа кахърна, защото нейният любим Тореадор е изчезнал. „Помогнете ми да го намерим, госпожо Опера, къде ли не го търсих..!“

Появиха се истински тореадорите, които пресъздадоха битките си с биковете, но любимият го няма и няма.

Оказва се, че Кармен е изгубила своя Торедор, когато са танцували хабанера. Като кордебалет се оказаха голям брой дами в салона, които с ветрилата си допринесоха за духа на този танц, пресъздаден по най-добрия начин от децата по музика на популярната ария на Кармен „Любовта е немирна птица, напразно нея чакаш ти..!“.

За съжаление и тук Кармен не намери своя тореадорчо. Умната г-жа Опера предложи да се посъветват с Императора от операта „Турандот“ от Джакомо Пучини. И от чигите се спусна самият гигантски Император. Той, както в операта, зададе три гатанки и ако Кармен успее да даде правилен отговор – ще й помогне да намери Любимия.

Първата гатанка беше откъс от балета „Лебедово езеро“ – перфектни балеринки, с пачки и диадеми на главите. Кармен даде верен отговор. Втората гатанка – ориенталски балет от „Лешникотрошачката“, третата – валс от „Спящата красавица“ . И на трите гатанки Кармен отговори точно и най-накрая откри своя Тореадор, заспал, както всички останали край него. Г-жа Опера предложи да го погъделичкат, да го размърдат, но не и не, юнакът не се събужда! Тогава Кармен заяви, че любимият й ще се събуди само от целувката на истинската любов…И нататък е ясно…

Цялата авансцена беше покрита с листенца от червени рози. Според г-жа Опера, те са паднали от букетите на артистите в продължение на изминалите 100 години на сцената на Опера Стара Загора. „На 1 юли 1925 г. в Стара Загора за първи път се представя операта „Гергана“ от маестро Георги Атанасов. Това е събитие за цяла България. Какъв празник е било само. Свирила е духовата музика. Събрал се е целият град. Сега ние, техните потомци, след 100 години им благодарим за тяхната любов към музиката и изкуството и за техния порив в бъдещето“. Всички тези артисти, инструменталисти, балетисти, хористи, диригенти, режисьори, сценични работници бяха почетени със ставане на крака и продължителни аплаузи.

Финалът дойде с валс от великолепния спектакъл „Сънят на Пилат“ с композитор Стефан Димитров в изпълнение на изключителната балетна трупа на Държавна опера Стара Загора.

Малки и големи артисти се смесиха накрая в общ поклон, за да докажат, че изкуството е вечно, че музиката може да промени света, защото може да променя хората.

В спектакъла участваха всичките 180 деца на ДГ „Светлина“.

Сценарист на „Истории от операта“ е Уляна Кьосева, експерт „Връзки с обществеността“ в операта в Стара Загора и главен редактор на Долап.бг, хореографията е на примабалерината на операта Ромина Славова, музикален ръководител е Николай Христов, водещата Госпожа Опера – актрисата Елена Азалова, режисьор, организатор и вдъхновител е Йоанна Димитрова – директор на ДГ „Светлина“ с любезното съдействие на Държавна опера Стара Загора.

Спектакълът, който продължи 90 минути, без абсолютно никакъв гаф, е уникално постижение на децата и техните ръководители. По разкошен начин бе поднесен незабравим урок за великото оперно изкуство и 100 години от създаването на Старозагорската опера!

Брави! Брави! Брави!

Росица Ранчева