18 май – Международен ден на музеите

На 18 май 1978 г. за първи път се чества Международният ден на музеите. Решението за това е взето през 1977 г. в Москва на ХІ генерална конференция на Международния съвет на музеите. Думата „музей“ идва от латинската дума „museum“, която е от гръцки произход и произлиза от „mouseion“. „Mouseion“ било мястото (понякога храм), което било посветено на музите, покровителките на изкуствата в гръцката митология.
В модерната си форма музеят възниква като индивидуална колекция от куриозни предмети на аристократи през Ренесанса. Националната държава превръща музеите в стожер на своята културна идентичност. Днес, когато светът е движен от глобализацията, музеят е превърнат в главно средство за привличане на туристи.

В музея се събират, пазят и излагат предмети, образи и текстове, свързани с определена епоха или сфера. От една страна има стремеж да се представи историческата истина за явлението, а от друга, подборът на изложението на експонати съдържа някакво послание, което най-често ни обръща към някаква страна на паметта и идентичността. Наред с традиционните музеи, излагащи картини, исторически или архелогическМУЗЕИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Изследването на зараждане, развитие и реализиране на идеята за български музей е изключително актуално днес, когато светът е обхванат от глобализационни процеси, а България е пълноправен член на Европейския съюз.
Основната теза е, че реализацията на идеята за български музей е част от успехите и постиженията на българската култура през последните два века. Тя има своите специфични проявления в конкретните обществено-политически условия през отделните епохи.
Още през Възраждането в България възникват първите музеи. С тях се заражда идеята за национална идентичност, както и за издирване и опазване на българските културно-исторически паметници.
В периода между двете световни войни се появяват и нови промени в нормативната
уредба за опазване на културното наследство. Появява се и идеята за създаване на нови, специализирани музеи в столицата, както и за създаване на къщи-музеи на културни дейци. Развиват се и военноисторическите музеи. Приносът на музейните специалисти за развитието на научните изследвания в България е голям.
Българската музейна колегия трябва да отчете съвременните световни тенденции на развитие на музеите. На тази база трябва да се разработи идейна концепция за постепенна промяна в музейната сфера в България. Необходимо е да се разработи държавна стратегия в областта на музеите с краткосрочни и дългосрочни цели, като се отчитат обективните реалности в страната и нейната
европейска перспектива след пълноправното й членство в Европейския съюз.

МУЗЕИТЕ В ЕВРОПА

Лувър, Париж, Франция

Най – големият музей във Франция, най – посещавания музей в света и исторически паметник с над 380 000 експоната и 35 000 произведения на изкуството, от праисторията до XIX век. Всичко това е Лувърът, задължителна дестинация за всеки посетител на Париж.
Музеят разполага с изключително богата колекция, разделена на осем експозиции –египетски антики, антики от Близкия Изток, гръцки, етруски и римски антики, ислямско изкуство, скулптури, декоративно изкуство, картини и печатни издания и графични композиции.
Акропол, Атина, Гърция
Ако има сграда, символ на някоя столица, то това е Акрополът, който съхранява история за цивилизациите, митовете и религиите, процъфтявали в Гърция в продължение на повече от 1 000 години. Тук се намират четири от най-великите шедьоври на класическото гръцко изкуство – Партенонът (храм на Атина Партенос), Пропилеите (мраморна стълба с колонади), Ерехтейонът (гробница на Ерехтей и храм на Посейдон) и храмът на Атина Нике. В експозицията на музея може да видите всички скулптури в оригинал, както и много предмети от керамика. От 1987 г. Акрополът се намира под закрилата на ЮНЕСКО.

Музей Орсе, Париж, Франция
Това е един от най-посещаваните музеи в света. Една от най – скъпите и най – добре познати колекции е колекцията от произведения на изкуството на импресионизма, която включва творби на Моне, Дега, Реноар и Сезан, Ван Гог, Писаро. Експозицията тук е подредена в хронологичен ред. Първият етаж е посветен на периода 1848 – 1870 г. Вторият представя творби от края на 19-ти век, декорация на обществени сгради, представители на натурализма и символизма. На третия етаж са изложени произведения от периода на импресионизма, неоимпресионизма и художниците от Понт-Авент.

Музей Ван Гог, Амстердам, Холандия
Не е учудващо, че тук може да намерите най-голямата колекция от платна, завещани от холандския художник Винсент Ван Гог на брат му Тео – 200 картини, 500 рисунки, 700 писма. В музея ще намерите и творби на импресионисти като Пол Гоген, Тулуз Лотрек, Клод Моне, Пол Синяк, Пабло Пикасо – художници, от които Ван Гог е бил повлиян, а с други – в близки приятелски отношения. В библиотеката има над 24 000 книги, посветени на Ван Гог и на известни импресионисти.