Представяме ви предложенията за награда „Стара Загора“ за 2025г.

В определения от Статута срок, общо 16 преподаватели и творци са предложени за награда „Стара Загора“ за 2025г. С нея се удостояват граждани и колективи с високи художествено творчески постижения в духовния живот, в сферата на образованието и науката в Община Стара Загора.

Отличията се присъждат по повод 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Те са в две направления: „Наука и образование“ и „Култура и изкуство“ – индивидуални и колективни награди.

За индивидуална награда „Наука и образование“

предложенията са за Стоянка Вълчева Робакова – старши учител по математика във Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“, Мария Колева Топалова – старши учител по география и икономика в ППМГ „Гео Милев“, Данка Атанасова Занковска – старши учител в начален етап на основното образование в СУ „Максим Горки“, Милен Пейков Тилев – ръководител на направление ИКТ в СУ „Максим Горки“ , Мариета Генчева Янакиева – старши учител в начален етап в ОУ „Кирил Христов“, Цонка Иванова Янкова – старши учител в начален етап в ОУ „Кирил Христов“, Соня Генова Хараланбева – начален учител в VI ОУ „Свети Никола“, Венелин Манев Йотов – старши учител по биология и здравно образование в VI ОУ „Свети Никола“, Гергана Тофтисова Бекярова – старши учител в начален етап в ОУ „Георги Райчев“, Слави Славов – дългогодишен ръководител на школа „Малка пластика“ към Център за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора, Любка Георгиева Иванова – директор на ДГ № 34 „Райна Княгиня“, гр. Стара Загора.
За колективна награда:

Колективът на ДГ № 20 „Мир“ ; Педагогическият екип на XI ОУ „Николай Лилиев“ ; Екипът на ДГ № 5 „Мечо Пух“ .

Направление „Култура и изкуство“

Индивидуална награда:

Елена Азалова – актриса в Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора

Колективна награда:

Колективът на Държавна опера Стара Загора послучай 100 – годишнината на Старозагорска опера-гласът на традицията.

Както всяка година и тази, Долап.бг  ще ви представи направените предложения за всеки от номинираните без редакторска намеса.

ПРЕДЛОЖЕНИЕ

от Обществения съвет към XI ОУ „Николай Лилиев“ в Стара Загора

и от педагогическия екип на училището

за присъждане на колективна награда „Стара Загора“

в направление „Наука и образование“ на XI ОУ „Николай Лилиев“ Стара Загора,

по случай 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Правим предложение за удостояване с колективна награда „Стара Загора“ в направление „Наука и образование“ на колектива на XI ОУ „Николай Лилиев“ за постигнати резултати и новаторски дух в учебно-възпитателния процес, за висок професионализъм и въвеждане на педагогически иновации, за проявена творческа активност, за утвърждаване авторитета на училището и принос за популяризиране на образователните ценности сред местната общност.

Тази година училището празнува 50 години от своето създаване и 140 години от рождението на патрона му – вдъхновяващия старозагорски поет Николай Лилиев. Отбелязваме празника с провеждане на 50 инициативи и тържествен концерт на 27.05.2025 г.

В XI ОУ „Николай Лилиев“ се обучават 323 ученици. 252 от тях посещават училището целодневно в сформираните 11 групи. Училището разполага със съвременна материална база – важен фактор за постигане на значими резултати в учебната дейност. Напълно обзаведени и обновени са фоайетата, коридорите, всички класни стаи и кабинетите по Български език и литература, Математика, География и икономика, История и ицвилизации, Биология и здравно образование, Изобразително изкуство и Музика.

За повишаване мотивацията и интереса на учениците към образователния процес се прилагат иновативни решения и са обособени интерактивни кабинети за работа с образователни софтуери като Envision, Jumpido, Class Buddy, MozaBook, MozaWeb, Class Dojo, е-prosveta и др.

Използват се два кабинета за Компютърно моделиране и информационни технологии – за учениците в начален и прогимназиален етап на обучение.

От две години функционира и Лаборатория за експерименти, развитие, вдъхновение и релакс със zSpace станция за работа във виртуална среда.

С помощта на Община Стара Загора преди седем години е напълно обновен и оборудван физкултурния салон на училището, който се поддържа в добро състояние и се наема и от външни спортни органицации, по пет различни вида спорт.

След участието в Национална кампания „ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА“ на тема „Обичам природата – и аз участвам“ и одобрен проект за най-оригинално и екологично ориентиран в училищния двор са създадени зони за отдих и „Зелана класна стая“ за обучение на открито. На двора, освен игрищата за баскетбол, волейбол и футбол, има обособени пространства за обучение по БДП, игри на шах, дама и „Не се сърди човече“.

В училището успешно се прилагат съвременни образователни методи и технологии, насърчават се иновациите и социалната отговорност на персонала. В началото на 2025 г. целия педагогически персонал премина обучение за използване на AI в образователния процес.

Друг важен фактор за успехите в обучителния процес е високият професионализъм и ангажираност на педагогическия екип. Учителите се отличават с непрекъснат стремеж към самоусъвършенстване, екипна работа, въвеждане на съвременни методи на преподаване и обучение, новаторски дух, стимулиране на изяви на учениците на регионално, национално и международно ниво. В резултат на това са и отличията, които получават възпитаниците на XI ОУ „Николай Лилиев“. Те показват успешни резултати на Националното външно оценяване НВО – в IV и VII клас, участват и печелят награди в национални и международни конкурси:

  1. Микаела Горналова – златен медал , раздел Математика в Международна олимпиада КИНГС, провеждаща се в шест държави – България, Литва, Полша, Азърбейджан, Грузия и Индия.

  2. Симеон Димов и Жана Иванова постигат максимален резултат в инициативата „Опознай българския език!“ на Института за български език „Професор Любомир Андрейчин“ към БАН.

  3. Габриела Нейкова е с награда от Националния конкурс „Водата – извор на живот“, Бургас 2021г., МОН, РУО-Бургас, ЦПЛР и РИОСВ-Бургас.

  4. Адриана Тенева – авторско стихотворение, Рисунки: Борис Желязков, Доротея Караиванова, Виктория Христова, Велизара Панайотова, Елвин Хасан Национален конкурс с международно участие „България в слово и картини“.

  5. Калин Михов Михов – Диплом на Калин Михов от ІІ Международен конкурс за детска рисунка „Поделись улыбкою своей …“ Организиран от Общество со отечественников и друзый России“МИР“ , г. Крагуевац, Сербия.

  6. Катя Валентинова Тодорова – I място в Национален конкурс по изкуствата гр. Казанлък

  7. Елвин Нури Хасан – II място в Национален конкурс за рисунка „Морето не е за една ваканция“, МОН, община Бургас, ЦПЛР- град Бургас.

  8. Елвин Хасан, Дениз Мустафа и Доротея Караиванова – Национален конкурс на Главното мюфтийство „Джамията в моя живот“

  9. Елвин Нури Хасан – II място Национален конкурс за рисунка „Морето не е за една 10.

  10. Ния Германова – награда в Национален конкурс „Моят празник“, организиран от Център за подкрепа за личностно развитие – град Стара Загора.

  11. Станислав Ников – Грамота за активно и креативно участие в трети онлайн конкурс за картички „Празник на мама“, община град Несебър и Общински детски комплекс Несебър.

  12. 5 златни и 4 сребърни медала от Националната олимпиада на СБНУ.

  13. Награди от Международен конкурс „Българска душа на святата земя“ гр. Бат Ям, Израел:

Божидара Куманова – III място, раздел „Изобразително изкуство“

Илияна Делчева – I място, раздел „Поезия“

Стефани Господинова – III място, раздел „Поезия“

Славена Иванова – I място, раздел „Рисунка“

Светлана Тодорова – II място

Стела Тодорова – II място, раздел „Рисунка“

Илияна Делчева – II място, раздел „Художествено слово“, III място от гласуването на публиката и награда за отлично представяне

21. Неда Ялъмова. – награда за отлично представяне от Национален конкурс за детска рисунка на тема: „ Децата рисуват цветята, морето, света“ , организиран от ЦПЛР- Поморие.

22. Елвин Нури Хасан – награда за отлично представяне и III място от гласуването на публиката 23. Илияна Делчева – II място в раздел „Стихотворение“, Националeн конкурс „Един завет ни остави – себе си“.

24. Даниел Стоянов- поощрителна награда в раздел „Стихотворение“, Националeн конкурс „Един завет ни остави – себе си“.

25. Божидара Куманова, Илияна Делчева, Магдалена Димитрова и Стефани Господинова – Областен конкурс – рецитал „Стихове под липите“.

26. Велизара Николаева Панайотова – поощрителна награда, Национален конкурс „ Моят празник“, организиран от ЦПЛР- гр. Стара Загора.

27. Участие в ЕКО конкурса „Моят Зелен град“. Награди получиха: Симеон Танев- проект, Пламена Желева- проект, 4б клас- награда за общ проект и Дария Василева- за рисунка.

28. Училищен отбор III място – Национален турнир по волейбол „Малки великани“ организиран от ЗЕАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп“, в партньорство с Община Стара Загора.

Наградите, отличията, добрите резултатите в обучителния процес са радост за всеки педагог, за всеки ученик, за всеки родител. Но за педагогическия екип на XI ОУ „Николай Лилиев“ е изключително постижение създадената приобщаваща и сигурна училищна среда, както и общност от учители, ученици и родители. Работи се в реално сътрудничество с институциите, както и със социални партньори и неправителствени организации.

Важен елемент от училищната дейност са създадените условия за обучение на ученици със специални образователни потребности. За всяко от децата, според неговите индивидуални потребности, работи Екип за подкрепа на личностното развитие – трима ресурсни учители, логопед и психолог. Те прилагат съвременни и иновативни практики в приобщаващото образование.

ПРОЕКТИ, за които училището е кандидатствало, получило е одобрение и изпълнява успешно през последните пет години:

Голяма част от тях са финансирани от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020 г.“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

  • Проект „Подобряване качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес“;

  • Проект „С грижа за всеки гражданин от уязвимите групи – успешен модел за социално-икономическа интеграция в община Стара Загора“;

  • Проект BG05M20P001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване на мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (Твоят час);

  • Проект към МОСВ и ПУДООС на тема „Обичам природата – и аз участвам в нея“;

  • „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ към ДФ „Земеделие“ – Национална кампания „Да изчистим България за един ден“;

  • Проект BG05M2ОP001-2.011-0001 „Подкрепа за успех“;

  • Проект BG05M2OP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“;

  • Изграждаме STEM център – BG-RRP-1.015-1458 Училищна STEM среда в XI ОУ „Николай Лилиев“ по Национален план за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“ – интегрирана съвкупност от специално изградени и оборудвани учебни пространства с фокус върху изучаването и прилагането на компетентности в областта на математиката, природните науки и технологиите и 5 високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС);

  • Проект BG05M2ОP001-3.018-0001 „Подкрепа за приобщаващо образование“ 2020-2023г. – осигуряване на по-високо качество и достъп до образование на учениците със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби в училището. Разработиха се пет интелектуални продукти за адаптиране на учебното съдържание и идеи за прилагане в практиката, свободно достъпни за цялата страна и публикувани в интернет на сайта на Министерството на образованието и науката и на проекта. Завърши се оборудването на Виртуална лаборатория с инструменти и материали за сензорна стимулация. Осигури се обучение на ЕПЛР за функционалното оценяване на учениците от учебната 2023/2024 г.;

  • По Проект „BOLSTER“, финансиран от европейската комисия, в който УНСС и СНЦ “Свят без граници“ участват заедно с други дванадесет партньорски организации всеки клас засади дръвче в двора на училището, за една по-зелена Стара Загора и облагородяване на дворното пространство на училището. XI ОУ „Николай Лилиев“ беше домакин на националното финално награждаване на всички участници от седем града, от областния управител, заместник кмета на община Стара Загора и гости от УНСС.

НАЦИОНАЛНИ ПРОГРАМИ НА МОН – кандидатстване, одобрение, участие и реализирани през последните пет години:

НП „С грижа за всеки ученик“;

НП „На училище без отсъствия“, модул „Без свободен час“;

НП България – Образователни маршрути;

НП Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда, Модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, по география и икономика, по технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден“;

НП „Без агресия за сигурна образователна среда“;

НП„ Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“ – интернет свързаност, компютърен кабинет, софтуер и технически устройства за ДАК (Допълваща и алтернативна комуникация);

НП „Заедно в изкуствата и спорта“ – функционират 2 групи в направление изкуства и 2 групи в направление спорт;

НП „Осигуряване на съвременна образователна среда” Модул „Библиотеките като образователна среда”. Обзаведен е „Кът за четене”, който подпомага учениците в създаването на интерес и любов към книгата, формиране на навици за четене и умения за учене през целия живот, отношение към културата и литературното наследство;

НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ Модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт“.

През 2019 г. училището заема III място в инициативата на Екоколект АД и община Стара Загора „Хартиена война“.

От 2020 година училището организира и провежда ежегодно в павечерието на 24 май Национален литературен конкурс „Николай Лилиев“, който от 2 години има и международни участия.

Изградена площадка с маркировка и знаци в двора на училището по БДП за провеждане на дейности по БДП.

Спечелено е обзавеждане за училеска стая от конкурс „Моето мечтано училище“ от Мебели Виденов през 2024 г.

Създадена е Система за разделно събиране на отпадъци съвместно с ЕкоБулпак.

Сформирани са и функционират 10 групи за занимания по интереси по Наредбата за приобщаващото образование – Сръчковци, Родолюбие и ценности, Ръкотворци, Class DOJO, The Language Lab, Форма, линия и цвят, Креативна математика, Математиката – лесна и интересна, Краезнание, Оркестър без име.

Изградена е през последните 10 години достъпна, модерна, безопасна и подкрепяща среда със средства от бюджета на училището и доброволен труд на учители, педагогически специалисти и родители. ​Естетизирано е вътрешното пространство и е осигурен безопасен достъп на всеки ученик до образование – цел, която си заслужава усилията.

За да се адаптираме към съвременните тенденции и актуалните потребности на днешните ученици, предвиждаме да изградим няколко нови и атрактивни зони за занимания и обучение, с което да предизвикаме и стимулираме интереса към образователния процес и целодневния престой в училище.

Общественият съвет на XI ОУ „Николай Лилиев“ – Стара Загора прави това предложение с убеждението, че постиженията на педагогическия екип, на учениците, които се обучават в старозагорското квартално училище, известно вече като „бутиково“, заслужават престижното отличие. Наградите са радост и чест, но и осъзната отговорност. Да превърнем училището в желано място, в което млади хора – бъдещето на Стара Загора, учат и творят – това е кауза, приета присърце от Обществения съвет и екипа на XI ОУ „Николай Лилиев“ в Стара Загора – „Най-добрият град за живеене!“

С уважение и благодарност,

Обществен съвет при XI ОУ ,,Николай Лилиев“

Председател:

Яница Миланова Господинова

Членове:

Галина Аврамова – протоколист​

Донка Вътева, Валентина Куртева