Представяме ви предложенията за награда „Стара Загора“ за 2025г.
В определения от Статута срок, общо 16 преподаватели и творци са предложени за награда „Стара Загора“ за 2025г. С нея се удостояват граждани и колективи с високи художествено творчески постижения в духовния живот, в сферата на образованието и науката в Община Стара Загора.
Отличията се присъждат по повод 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Те са в две направления: „Наука и образование“ и „Култура и изкуство“ – индивидуални и колективни награди.
За индивидуална награда „Наука и образование“
предложенията са за Стоянка Вълчева Робакова – старши учител по математика във Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“, Мария Колева Топалова – старши учител по география и икономика в ППМГ „Гео Милев“, Данка Атанасова Занковска – старши учител в начален етап на основното образование в СУ „Максим Горки“, Милен Пейков Тилев – ръководител на направление ИКТ в СУ „Максим Горки“ , Мариета Генчева Янакиева – старши учител в начален етап в ОУ „Кирил Христов“, Цонка Иванова Янкова – старши учител в начален етап в ОУ „Кирил Христов“, Соня Генова Хараланбева – начален учител в VI ОУ „Свети Никола“, Венелин Манев Йотов – старши учител по биология и здравно образование в VI ОУ „Свети Никола“, Гергана Тофтисова Бекярова – старши учител в начален етап в ОУ „Георги Райчев“, Слави Славов – дългогодишен ръководител на школа „Малка пластика“ към Център за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора, Любка Георгиева Иванова – директор на ДГ № 34 „Райна Княгиня“, гр. Стара Загора.
За колективна награда:
Колективът на ДГ № 20 „Мир“ ; Педагогическият екип на XI ОУ „Николай Лилиев“ ; Екипът на ДГ № 5 „Мечо Пух“ .
Направление „Култура и изкуство“
Индивидуална награда:
Елена Азалова – актриса в Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора
Колективна награда:
Колективът на Държавна опера Стара Загора послучай 100 – годишнината на Старозагорска опера-гласът на традицията.
Както всяка година и тази, Долап.бг ще ви представи направените предложения за всеки от номинираните без редакторска намеса.
ДО
Г-Н ЖИВКО ТОДОРОВ
КМЕТ НА ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА
Предложение
ОТ ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ СЪВЕТ НА ОУ „ГЕОРГИ РАЙЧЕВ“
за присъждане на наградата „Стара Загора“
в направление „Наука и образование“
Педагогическият съвет на ОУ „Георги Райчев“ гр. Стара Загора предлага през учебната 2024/2025 г. по случай 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, да бъде удостоена госпожа Гергана Тофтисова Бекярова, старши учител в начален етап, с награда „Стара Загора“ в направление „Наука и образование“
Гергана Тофтисова е висококвалифициран педагогически специалист с професионален опит над 32 години. Завършва висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ през 1991 година, магистър по специалност начална училищна педагогика с професионална квалификация учител. През 2008 завършва едногодишен курс на обучение към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и придобива допълнителна квалификация учител по английски език в начален етап. От 1993 г. до настоящия момент, вече 31 години, е част от педагогическия колектив на ОУ „Георги Райчев”, гр. Стара Загора.
Гергана Тофтисова непрекъснато повишава своята квалификация и умения. Защитила е Първа ПКС през 2023 г.
Преминава успешно много обучения в Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите към Тракийския университет, Стара Загора, както и към други обучителни центрове и организации за повишаване на квалификацията:
-
„Обучение за работа със свободен софтуер и с дигитални обучителни играчки“ – 2022 – Център за обучение „Креативност“
-
„24-ти май – За буквите и хората“ – 2022 – издателство „Klett“
-
„Играта като средство за обучение по английски език в 1. клас?“ – 2022 – Macmillan Education
-
„Портфолиото като съвременна образователна технология“ – 2022 – Институт по математика и информатика БАН
-
“Иновационното изследване в училище/детската градина” – 2023 – Технически университет-Варна
-
Спазване на правилата за информационна сигурност и най‐често допускани грешки при провеждане на НВО – 2023 – Orak engineering
-
“Работа с деца проявяващи хиперактивност и дефицит на вниманието – проект ТАС” – 2023 – ДИПКУ Ст. Загора
-
Изкуствен интелект в помощ на учителя – изграждане на базови умения“ – 2024 – Orak engineering
-
„От рибния буквар до електронния учебник“ – 2025 – издателство „Klett“
-
„Развитие и усъвършенстване на 4К умения на XXI век – креативност, критично мислене, колаборация, комуникация – в условията на кризи“ – 2025 – РУО-Ст. Загора
-
„Основи на проектно-базирано обучение в облака със средствата на ИКТ“ – 2025 – Orak engineering
-
„Изкуственият и естественият интелект – перфектният тандем в преподаването“ – 2025 – Академия Синдео
Гергана Тофтисова е професионалист с доказан принос в обучението на учениците. Тя има отлична научна, педагогическа и методическа подготовка. Полага системни грижи за повишаване на квалификацията си, следи новостите и творчески ги прилага в работата си. Нейният стремеж към непрекъснато самоусъвършенстване я мотивира да участва в различни обучения. Участието ѝ в курса „Учители на бъдещето – 2019” за работа с най-новите иновативни технологии в образованието към Софтуерен Университет, гр. София, я направи истински учител-новатор в образованието. Работата ѝ се отличава с оригинални решения, отлична организация и самовзискателност.
Тя споделя своя опит с колегите си и не скъпи време, за да ги запознае и насърчи в използването на иновативни технологии в процеса на преподаване и обучение.
Г-жа Тофтисова отговорно и с ентусиазъм работи за издигане имиджа на училището и превръщането му в желано място за учениците. Има голям принос в разработването на проектни предложения за включване на училището в мрежата на иновативните училища и по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда”, Модул „Подкрепа на целодневното обучение”, които са одобрени от МОН.
В работата си г-жа Тофтисова умело съчетава иновативни и традиционни методи и подходи на преподаване. Тя залага на цялостния подход за развитие на личността на децата, като цели не само постигане на добри резултати в учебния процес, но и изграждане на богата обща култура и стимулиране на таланта у всяко дете. Г-жа Тофтисова умело организира протичането на часовете, поддържа устойчиво вниманието на учениците, създава обстановка за творческо мислене. Прилага социално емоционално учене „Ако бях на мястото на ….“. Въпреки трудностите и честата липса на заинтересованост от родителите, тя успява да мотивира учениците за работа и да ги направи активни участници в учебния процес.
Гергана Тофтисова е учител вдъхновител за своите ученици. Тя успява да мотивира своите възпитаници като организира и включва учениците си в мероприятия от различен характер, с което им осигурява поле за изява:
-
-
Организира различни състезания в класа – „Парад на приказни герои“, „Коледна магия“, „Гласът на 4. А клас“;
-
Използва иновативни платформи, които да събудят интереса на учениците – Learningapps, Live Worksheets, Kahoot, Wordwall и др.
-
Посещение на театрални постановки и кино;
-
Посещение на музей „Хилендарски метох“, изложби в РИМ Стара Загора;
-
„Да почистим заедно и дадем пример“ – почистване на площадки в кв. „Три чучура-север“;
-
Участие в ученически екскурзии и лагер по НП „Отново заедно“;
-
Участие в конкурс за литературно съчинение „С обич за мама“ на НЧ „Светлина – 1929“;
-
Участие в Четвърти национален конкурс за рисунка „Баба Марта бързала“ на НЧ „Изгрев – 1921“;
-
Изготвяне на макети на Слънчевата система;
-
Проектно-базирано обучение „Да събудим книгата от съня“;
-
Участие в Национален конкурс на Асоциация „Българска книга“ „Книгата – приключение без край“;
-
Участие в инициатива „Написаното остава. Пиши правилно“ – към Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при БАН
-
Участие в „Маратон на четенето“ по случай Международния ден на детската книга;
-
Участие в Коледни и Великденски базари с благотворителна цел;
-
Участие в Национален поетичен конкурс „Рими с аромат на канела“ на Инфомрежа;
-
Създадени електронни книжки в платформата Write Reader и Book Creator.
-
Г- жа Гергана Тофтисова подготвя отговорно своите ученици за участие в състезания на училищно, общинско и национално ниво. Умелото използване на разнообразни интерактивни методи в процеса на образование мотивира учениците ѝ да бъдат активни в олимпиади и състезания. Техните постижения в извънкласни и извънучилищни прояви са показателни – много участия в различни области, винаги с отлично представяне:
-
Национална олимпиада „Знам и мога“ – трима ученици класирани за областен кръг, неин ученик е с най-висок резултат за училището на областния кръг
-
Математическо състезание „Европейско кенгуру“ – неин ученик е с най-висок резултат за училището
-
„Математика без граници“
-
Международна олимпиада KINGS – четирима ученици класирани за финален кръг
-
Национални състезания към СБНУ – трима ученици класирани за Национално финално състезание
Гергана Тофтисова е човек, притежаващ ценни личностни качества – етичност, общителност, колегиалност, усърдие и талант. Тя отстоява личното си мнение. Ползва се с авторитет сред ученици, родители и учителската общност.
Г-жа Тофтисова не е носител на награда през настоящата година и няма наложени дисциплинарни наказания.
За своя висок професионализъм в дългогодишната си учителска дейност, за цялостен принос в образованието и възпитанието на учениците и за издигане авторитета на училището г-жа Гергана Тофтисова e достоен кандидат за присъждане на награда „Стара Загора“ по повод 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.