Балетът „Парижки нощи“ разказва за чудния дар, който притежаваме – човешкият живот
Първото очаквано голямо балетно събитие, включено в празничната юбилейна програма, посветена на 100 -годишнината на Старозагорската опера, е новата балетна премиера „Парижки нощи“ по музика на Карл Мария фон Вебер, Сергей Рахманинов и Жак Офенбах. Либретото, хореографията и постановката са дело на световно признатия български хореограф Донвена Пандурски. Автор на впечатляващата сценография и изящните костюми е на забележителният художник Павел Шаппо. Това съобщи на 25 април 2025г. на пресконференция Силвия Томова – артистичен директор на балетната трупа. Премиерите ще бъдат на 29 и 30 април от 19:00ч. на сцената на операта.
Неслучайно е избрана датата 29 април. На нея се чества Международния ден на балета. Г-жа Томова не скри гордостта си, че през 1961г. за Решението на ЮНЕСКО принос има преди всичко България.
„Парижки нощи“ е балет в три действия с два антракта. На база на класическия балет, танцовият език е неокласически, авангарден, съвременен. По време на спектакъла на сцената ще бъдат 54 балетисти, за които са ушити над 80 костюма.
„Спектакълът е изключително интересен за мене, с много разнообразна хореография, интересни декори, мултимедия и костюми“, сподели г-жа Томова.
„За мене е голяма радост да бъда в Стара Загора по покана на Силвия и да работя с нейната трупа, каза Донвена Пандурски.- Тя е от талантливи хора от цял свят. За мене винаги е интересно, когато има пъстрота в състава.
Балетният спектакъл „Парижки нощи“ е намислен точно за тази трупа. Посветен е на чудния дар, който притежаваме – човешкият живот. Балетът е в четири части по музика на Карл Мария фон Вебер- концерт за пиано и оркестър „Концертщюк“, две велики произведения на Сергей Рахманинов – симфонични танци и Втора симфония – първа и трета част и „Парижко веселие“ от Жак Офенбах“.
В тези четири различни по музика и драматургия нощи се представят четири различни фази от живота на една жена : момическа възраст с романтична представа за живота – подкрепена от музиката на Вебер; На музика на симфоничните танци на Рахманинов е разгърната втората част, в която героинята се сблъсква с реалностите и тъмните сили в живота, на първата любов. Младата жена трябва да премине през различни изпитания, за да изпита собствения си дух, сила и вярата в това дали може да продължи нататък. Третата нощ по музика на Втора симфония на Рахманинов е най-драматична, дори трагична. Жената е в разцвета на възрастта си. Изпитва не само голямата любов, но и огромното разочарование от човека, с който е свързана. Преминава през още по-тежки житейски ситуации, които дори я довеждат до мисълта за самоубийство. Това е кулминационен връх на спектакъла. За щастие идва четвъртата нощ. Жената е на прага на старостта и точно в този момент усмивката е нещо особено важно за тази възраст. Усмивката се съдържа в музиката на Жак Офенбах, който има изключително чувство за хумор, много веселие и светлина. Тук има „обратен старт“. Старците сами си носят в кабарето „Молен руж“ столове и маси, за да започне вечерно парти. Когато започва музиката, те се подмладяват. Смехът надделява и финалът е с кан кан.
Според г-жа Пандурски този балет трябва да се изпълни от виртуозни артисти, каквито в балетната трупа на Силвия Томова има достатъчно, различни актьорски типажи.
„За мене беше много важно да работя с такива артисти, каквито Силвия Томова е събрала и създала, каза г-жа Пандурски. – Те са много млади, но вече са натрупали много опит. Надявам се със съвместната ни работа, ще продължават да растат още повече като актьори и като танцьори“.
Г-жа Пандурски не пестеше суперлативите за солистите Анелия Димитрова, Ромина Славова, Фиорди Лоха, Томоки Ишиго, останалите солисти и кордебалета на Държавна опера-Стара Загора с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова.
Екстравагантният художник Павел Шаппо беше възхитен от всеотдайната работа на всички ателиета, на „идеално смазаната машина“ , каквато е Старозагорската опера, от творческия подем и ентусиазъм. Той е роден и израснал в поколения художници, дори е далечен родственик на Марк Шагал. За г-н Шаппо Стара Загора е удивително красив, спокоен и мъдър град, с много красиви момичета и жени. Посетил е всички забележителности – музеи, галерии, Аязмото, храмове, дори Студентския град.
„Моето желание е, когато зрителите изгледат „Парижки нощи“ да се върнат в своето ежедневие с усмивка, особено важно за днешното време, когато постепенно сме загубили вкуса към живота и радостта към него. Мотото на целия спектакъл е „Животът е празник и ние сме част от него“! Бих се радвала , след „Парижки нощи“ публиката ни да получи това удоволствие“- каза Донвена Пандурски.
На брифинга Силвия Томова сподели, че балетната трупа се радва на огромно дарение от Германия – безкрайно необходимата напълно оборудвана усилвателна уредба за озвучаването на репетиционната зала. Дарението е направено от Донвена Пандурски и съпругът и Михаил Пандурски, както и на Момчил Георгиев. Честито!
Росица Ранчева