Международният форум „Съвременни тенденции в свиневъдството“ в Тракийски университет – Стара Загора премина при засилен интерес

Международният форум „Съвременни тенденции в свиневъдството: Научни, пазарни и регулаторни аспекти“, който се проведе в Тракийски университет – Стара Загора, събра над 120 участници – представители на научната общност, бизнеса, държавната администрация и свиневъдния бранш. Събитието бе организирано от Тракийски университет съвместно с Националното сдружение за развъждане на традиционни и местни породи свинеАсоциацията на индустриалното свиневъдство в България и Асоциацията на свиневъдите в България.

Форумът беше тържествено открит от ректора на Тракийски университет проф. д-р Добри Ярков и заместник-министъра на земеделието и храните Стефан Бурджев.

„Всичко, което правим днес, е посветено на бъдещето на младите хора в България. Основната посока, в която гледа Тракийският университет, са темите, които вие дискутирате – продоволствената сигурност и климатичните промени. Ние можем да подготвим кадри за вас, да го направим съвместно с практическата подготовка на студентите и научно-развойната дейност. Имаме капацитет, кадрови състав и научна инфраструктура. Вратите на Тракийски университет винаги са отворени за вас.“, заяви проф. Добри Ярков, ректор на Тракийски университет.

„Този форум днес, в това авторитетно и свято място за българската наука и направление Животновъдство, доказва ангажимента на Тракийски университет. Науката и бизнесът, когато работят ръка за ръка, могат да намират решения. Министерството остава ангажиран партньор на бранша и научните среди и изразява своята готовност да чува предложенията ви и да работим заедно за устойчиво развитие на сектора.“, подчерта Стефан Бурджев, заместник-министър на земеделието и храните.

Програмата на форума включи седем експертни панела, посветени на ключови теми:

  • хуманното отношение към животните,
  • борбата с инфекциозните заболявания,
  • внедряването на изкуствен интелект в сектора,
  • пазари и стандарти за окачествяване на месото,
  • подготовка на кадри и иновации в обучението,
  • възможности за екологично чисто производство.

Форумът се утвърди като значима платформа за диалог между наука, бизнес и институции, като постави акцент върху сътрудничеството и иновациите като двигател за устойчивото развитие на свиневъдния сектор в България.