Честита и благословена Цветница!
Вход Господен в Йерусалим празнуваме днес!
Цветница се празнува в неделята преди Възкресение Христово. На този ден православната църква отбелязва тържественото посрещане на Иисус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки. Според новозаветните евангелия Христос пристига в града, яздейки магаре. Това е животно, което символизира идване с мир и добро чувство.
След като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария и новината за това го изпреварила, хиляден народ тръгнал да го посрещне. Всички възторжено размахвали палмови клонки, хвърляли дрехите си и цветя пред нозете му и пеели хваления: „Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев“.
Фарисеите наредили на Христос да забрани на народа да ликува, на което Той отвърнал: „Казвам Ви, че ако тия млъкнат, то камъните ще извикат“.
Шествието продължило и от височината на Елионското възвишение до Храма. Христос изгонил оттам събралите се в двора му селяни и купувачи на разни стоки и извършил множество изцерения на болни и недъгави хора.
На Цветница традицията повелява да се отиде на празничната служба в църквата с цветя и върбови клонки. Младите невести – с малки деца да се пречистят. Свещениците освещават върбови клончета. След църквата всеки от нас взема върбово клонче и го отнася в дома си за здраве, като го постава на домашната икона. С него жените баят срещу уроки и болести. Често, когато през летните месеци загърми и завали дъжд, те изнасят върбовите клонки на двора и изричайки магически заклинания, гледат пред тях облака, за да се разнесе той надалеч.
Пак за здраве се окичват с върбови клонки портите на дома и се сплита венче от осветената в църквата върба. Вярва се, че тази върба има силата да пази къщата и хората от зли очи и болести. Върбовите клонки са знамение на победата над смъртта и символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Иисус Христос.
Вярва се, че на този ден се разпускат душите на мъртвите. Затова още преди изгрев слънце, жените преливат гробовете и забиват върбови клончета до паметниците.
Трапезата на Цветница : В този ден, който е през периода на постите, се разрешава риба. Всички други ястия трябва да са постни.
Имен ден празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения. Според родната статистика на Цветница празнува 1/5 от българите. Жените наречени на цветя, макар и с някои изменения в името са около 10 % от българките. Още толкова са и мъжете. Най- популярното дамско име на цвете е Цветана, дублирано с Цветелина. Но то се конкурира с Маргарита за първо място в класацията. Специалистите казват, че дамите с имена на цветя, винаги са на челните места и са властвали над десетки мъже.
Цветница е ден на цветята, младостта и възраждането на живота в природата. Затова бъдете цветни и в дрехите, и в мислите си. Пуснете светлината в домовете си и в най- тъмните кътчета на съзнанието си. Завършете старото и почнете ново.
Честит имен ден на:
- Аблен(а) („аблена“ означава планински божур]; от името Аблена произлиза името Албена, което Йордан Йовков създава за благозвучие), Аглика, Ахинора (означава дъх на теменуга); името създава Николай Райнов за описание на свой персонаж (царица Ахинора, съпруга на хан Аспарух) в книгата си „Видения от древна България“
- Бегония, Белян(а), Билян(а), Божур(а), Босилка, Босилко
- Бор, Борян(а)
- Венета, Венелин(а), Венец, Венцислав , Вероника, Виола, Виолета, Върба, Върбан(а), Върбин(ка), Венеция
- Габър, Габрина (от „габър“), Гергин(а), Гроздан(к)а
- Далия, Дафина, Делян(а), Детелин(а), Диляна, Дилян, Дренка
- Ели (от „ела“), Елица, Енчо, Еньо (от „еньовче“)
- Жасмин(а)
- Здравец, Здравка, Здравко, Зюмбюл(а)
- Ива (име на върба), Иглика
- Кала, Калин, Калина /име/, Калия, Камелия, Карамфил(к)а, Китка
- Лало, Лалка, Латин(ка), Лиана, Лила, Лили, Лилия, Лилян(а), Лоза(н), Лора (от лаврово дърво), Люляна
- Магнолия, Малин(а), Маргарит(а), Минзухар(а), Мирта, Момина (от „момина сълза“)
- Нева, Невен(а), Невян(а), Незабравка
- Орхидея
- Петуния,Пламен(а)(от „пламъче“)
- Рали, Ралица, Ренета (от латински – „преродена“), Роза, Розалин(а), Розан(а), Роксана, Росен, Росица, Росна, Ружа
- Синчец, Сиян(а), Смилян(а), Смирна, Стефан/и(я) (от гръцки – „венец“)
- Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка)
- Фидан(ка)
- Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цвете, Цветелин(а), Цветин(а), Цветка, Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Цветимир, Цветомила.
- Явор (a), Ясен(а), Ясмин(а)
Честит и усмихнат празник!
Dolap.bg