Да изпишем правилно указателните табелки за булевард „Митрополит Методий“ в Стара Загора
Безспорен факт е, че няма старозагорец, независимо къде се намира по света, да не се гордее със сакралното Аязмо. На 28 февруари преди 130 години собственоръчно митрополит Методий засажда първите дръвчета върху Акмак баир и така поставя началото на уникалния парк, обявен за национално богатство.
Искам да припомня, че в навечерието на новото хилядолетие и новото столетие, митрополит Методий беше обявен за личността на ХХ век. Общинският съвет пък го обяви за Почетен гражданин на Стара Загора.
Община Стара Загора обяви 2025г. за година на митрополит Методий. Предвидени са десетки инициативи, посветени на архиерея и неговото величаво дело и от редица училища, читалища, организации, институции.
Има обаче едно обстоятелство, което най-малко е неуважително към паметта на тази велика личност – забележителен духовник, общественик, бунтовник, човек на ХIХ, ХХ иХХI век. Става дума за указателните табелки, разположени по булевард „Митрополит Методий Кусев“. Вероятно поради липса на място, името на владиката е съкратено – „М.М. Кусев“. И тъй като почти никой не може да разбере какво се крие зад М.М. – налага се само „Кусев“. Така вече най-красивият булевард на града на липите, който започва от Гарата, минава през Станционната градина и край Езерото, през абсолютния градски център, край парк „Пети октомври“ и Радио Стара Загора, край Стария театър и Операта и стига до Малкото Аязмо, вече се нарича „Кусев“?!!
Освен това, според канона, всеки ръкоположен във висок църковен сан, се отказва от светския живот във всичките му форми, в т.ч. и от собственото си, бащиното и фамилно име. Така това „Кусев“ е напълно излишно и лишено от смисъл.
Много изследователи и учени защитават тезата, че името на първия старозагорски архиерей е само и единствено митрополит Методий Старозагорски. В потвърждение на това са редица факти. Например:
По идея на проф. Рачо Казански през 1937 г. арх. Стефан Тодоров проектира на главния вход на Аязмото арка от гранит с надпис върху нея: „Хвала Митрополиту Методию„.
Непосредствено, южно от храм „Свети Теодор Тирон“, тежка каменна плоча във формата на стилизиран православен кръст отбелязва земното ложе на приснопаметния старозагорски йерарх. Върху плочата, като заветна реликва, е вграден неговият образ. Релефно образът на митрополит Методий е представен във фронтален бронзов медальон – естествена големина – и надпис околовръст: „Старозагорски Митрополит Методий„. А от другата страна полираната плоча от черен гранит е увенчана от разтворена богослужебна книга с паче перо и лаврови клонки, под които с едри букви четем: „Методий, Митрополит Старозагорски, Прилеп 1838 – Стара Загора 1922 година„. А по-долу (в каре) е разположен следният библейски текст с посвещение: „Той беше като Слънце, светнало над храма на Всевишния, като огън със смирна в кадилница, като маслина с плодове и като кипарис, който се издига до облаците. (… Сирах, 50) Вечна и блажена му памет! Признателната Старозагорска епархия“.
Паметникът е поставен през 1938 г. послучай 100-годишнината от рождението на дядо Методий.
Архивните документи сочат, че от 1895 до 1901 г. улицата се е наричала „Станционна“; От 1901 до 1922г. – „Цар Симеон“; От 1922 до 1947г.- булевард „Митрополит Методий“; От 1947 до 1957 г.- „Сталин“; От 1957 г. до 1991г. – булевард „Ленин“; От 1991 г. до сега – бул. „Митрополит Методий Кусев“.
В момента се изяснява по години и по документи наименованието на парка през годините. По неофициални данни , най-напред дядо Методий го нарича „Цар Борис I”. Вероятно веднага след кончината на владиката на 1-ви ноември 1922г. до 1947 г. се именува Аязмото.
В заседанието си от 14 юли 1948 г. Градският народен съвет взема решение за преименуване на няколко площада, булеварда, паркове и улици. В раздел паркове пише: „Парк „Аязмото“ се преименува в парк „Митрополит Методий“; Станционната градина в парк „Петко Енев“, а Градската градина в парк „Максим Горки“…“
От 1970г.- до 1990 г. – парк „Митрополит Методий“ се преименува на Парк за отдих и култура „Владимир Илич Ленин“. Със същото решение бул. „Цар Симеон“ се преименува на бул. „Георги Димитров“; ул. „Митрополит Методий“ – в бул. „Сталин“ и т.н.
През 1991 г. и досега паркът е преименуван на „Митрополит Методий Кусев“ . П, о неофициални данни, по време на временното правителство в Община Стара Загора, се създават временни комисии, които вземат на прима виста решения, за час по-скоро ликвидиране на всичко, дело на социалистите. На това заседание, без да се вслушат в аргументите на специалистите, новите избраници вземат категорични решения.
Незнайно откъде, кой и кога към „митрополит Методий“ се появява „Кусев“ или „Кусевич“. И от там нататък, на принципа на копи пейс, с много малки изключения архиереят се нарича митрополит Методий Кусев. Няколко изследователи на живота и грандиозното дело на митрополит Методи многократно обясняват, че според канона, редно и правилно е изписването да бъде „Митрополит Методий Старозагорски“.
Според официалното становище на Епархийския съвет на Старозагорска митрополия от 14 март 2025 г. единствено правилното изписване е „Митрополит Методий Старозагорски“.
Подменянето с правилни указателни табели – бул. „Митрополит Методий Старозагорски“ е един малък, но важен жест към паметта на митрополита, който преди 130 години поставя началото на уникалното Аязмо.
С окончателното становище на Епархийния съвет на Старозагорска митрополия, подписано от Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан, би следвало да се съобразят и институциите и да въведат ред и порядък в документите.
Росица Ранчева