На 1-ви април отбелязваме един от най-старите празници в екологичния календар – Международният ден на птиците

На 1-ви април отбелязваме един от най-старите празници в екологичния календар – Международният ден на птиците. Решението за обявяването му за специална дата е прието на 6 декември 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Това е една от първите природозащитни дати в международния календар от глобални събития, чрез която хората заявяват своята загриженост за опазването и съхранението на дивата природа на планетата ни.

На този ден Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), съвместно с Младежки международен център – Бургас, организират творческа работилница „Полет на идеи“ в Природозащитния център на БДЗП „Пода“ до Бургас. Всеки посетител ще има възможност да научи повече за птиците и тяхното опазване.

На този ден призоваваме и всички ученици между  5-и и 8-и клас с изявен интерес към птиците, да се запишат за участие в Националната олимпиада по орнитология, която ще се проведе на 12 април в платформата Kyoso HUB. Инструкции за регистрация в платформата и записване за участие в олимпиадата може да намерите на https://platform.kyoso.tech/hub/login

Птиците – живи метафори за баланс и красота

Птиците винаги са били музи в изкуството. Те символизират свободата, към която всички се стремим и често присъстват в различен тип творчество. Ще ги видим нарисувани с ярки цветове върху платна или пък ще прочетем за тях в най-увлекателните приказки. Ще ги срещнем в художественото изкуство, литературата, музиката. Птиците винаги са там. Напомнят ни за полета, за надеждата, за възможността да погледнем отвисоко и да видим колко всъщност са дребни тревогите в ежедневието ни.

България – истински дом за птиците

Страната ни е едно от най-богатите места в Европа по видово разнообразие с над 400 регистрирани вида птици.  Атанасовско и Дуранкулашко езеро, както и планинските райони Пирин и Рила, са ключови за опазването на редки видове – като царския орел, например.

Как да опазим птиците?

Да не рушим гнезда.

Поставянето на хранилки и поилки е важно.

Да избягваме фойерверки и силен шум.

Да подкрепяме организации за защита на дивата природа и да бъдем активни.

Как правилно да се погрижим за паднало от гнездото, гладно птиче?

Как правилно да се погрижим за паднало от гнездото, гладно птиче?

Днес всеки десети вид птица е застрашен от окончателно изчезване. Българското дружество за защита на птиците от години работи за опазването на дивите птици и важните за тях места и местообитания.