СТАРОЗАГОРСКИ УЧЕНИЦИ ЩЕ УЧАСТВАТ В КОНФЕРЕНЦИЯТА НА СЪЮЗА НА МАТЕМАТИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ

На 1 април 2025 г. в  морската зала на  хотел „Марина“ в комплекса „Слънчев ден“,  Варна,  ще бъде открита  25 -та ученическата секция на 54 – та конференцията на Съюза на математиците в България.

В програмата на ученическата сесията по математика има и старозагорско участие.

Деветокласникът от ПГ по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“  Чудомир Стойчев ще представи своя доклад за  преобразованието на Абел.

За една тригонометрична формула на Сринваса Рамануджан ще докладва пред сесията Радослав Балкански от 11 клас на ППМГ „Гео Милев“.

В сесията  са включени 13 доклада, освен на старозагорските ученици и доклади на  ученици от Американския колеж в София,  Софийската МГ и математическите гимназии във Варна, Бургас, Пловдив и Русе.

В резюмето на разработката си Радослав Балкански е написал:

Наричат индиеца Рамануджан Бетовен на математиката, наричат го още принцът на интуицията. Той е направил фундаментални открития и има принос в математическия анализ, теорията на числата, безкрайните редове и верижните дроби. В настоящата разработка разглеждам няколко тригонометрични задачи, които водят до една формула, открита от Рамануждан.

Приносът ми е свързан с подробните и много различни начини на решения на задачи, които водят до една от формулите на Рамануджан, както и включването в списъка от задачи на още задачи свързани с ъглите от формулата на Рамануджан“.

Чудомир Стойчев представя метода на норвежкия математик Нилс Абел за пресмятане на алгебрични суми в  задачи от математически състезания и олимпиади.

За международното състезание WMI Mini Math Creative Competition, което ще се проведе в края на юли 2025 г. в столицата на Тайланд Чудомир Стойчев подготвя разработка, свързана със символите на траките и математиката, а Максим Димитров от ППМГ „Гео Милев“ ще представи математическите задачи в произведения на изкуството.

Любомир ЛЮБЕНОВ