Лятно часово време – местим стрелките на часовника на 30 март 2025 г.
Дните стават все по-дълги, а нощите – все по-кратки: няма съмнение, че скоро ще настъпи лятното часово време! В нощта от събота 29 срещу неделя 30 март 2025 г. времето ще се промени. Ще изгубим един час сън и часовниците ни ще трябва да се преместят с един час напред.
След като през октомври преминахме към зимно часово време, вече е почти време да се върнем към лятно часово време. На практика през последния уикенд на март ще изгубим един час сън.
Така че в нощта от събота 29 срещу неделя 30 март 2025 г. в 2 ч. сутринта всъщност ще бъде 3 ч. сутринта. Така че ще трябва да преместим стрелките на часовниците си напред с шестдесет минути. Добрата новина е, че смартфонът и другите ви компютри ще се погрижат за актуализацията автоматично.
Това е промяна, която може да бъде объркваща за мнозина и която повдига редица въпроси: през 2019 г. членовете на Европейския съюз гласуваха в полза на премахването на смяната на времето във всички страни от ЕС. След това бяхме накарани да вярваме, че всяка смяна на лятното или зимното часово време може да бъде последна.
Дали това наистина е така? Спомнете си: през септември 2018 г.Европейската комисия предложи да се преустанови веднъж завинаги смяната на шестмесечното часово време през 2021 г., въпреки че 84 % от европейците бяха гласували за премахването на системата. Европейската комисия обаче остави на всяка държава членка да реши дали да запази зимното или лятното часово време. Във Франция повече от 59 % от гласовете бяха в полза на запазването на лятното часово време. След това всяка държава членка трябваше да вземе решението си до 1 април 2020 г. Въпреки това, поради кризата с Ковида-19, въпросът все още не е решен, което остави в застой края на смяната на времето, първоначално предвиден за 2021 г.“Впоследствие краят на промяната на часовото време беше отложен, главно поради кризата със здравето на Covid-19. Този текст за края на смяната на часовото време вече не е на дневен ред“, се казва на публичния уебсайт на службата.
За да се разгледа и реши въпросът за смяната на часовото време, всички държави от Европейския съюз трябва да хармонизират избора си на законно часово време, за да се избегнат прекалено рестриктивните разлики във времето. За да се постигне споразумение между 27-те страни, ще трябва да се проведат дълги дискусии… още повече, че някои южни страни не са съгласни да се сложи край на тези промени на времето. Следователно Франция ще продължи да преминава от зимно към лятно часово време на всеки шест месеца.
За сведение, смяната на времето във Франция е въведена след петролната криза от 1973-1974 г. Първоначалната цел е била да се уеднаквят часовете на активност колкото е възможно по-близо до часовете на слънчево греене, за да се ограничи използването на изкуствено осветление. След това, през 1998 г., Европейският съюз решава да хармонизира датите за смяна на времето в различните страни членки.
Смяна на времето 2025 – кога местим часовниците?
Влияние на смяната на времето
Ще има ли промени в бъдеще?
Смяната на времето е процес, при който часовниците се местят с един час напред или назад, за да се адаптират към промяната в продължителността на дневната светлина. Това се прави два пъти годишно – през пролетта за преминаване към лятно часово време и през есента за връщане към зимно часово време.
Зимно часово време 2025
Зимното часово време е стандартното време, към което се връщаме през есента. В България и в повечето европейски държави смяната се извършва в последната неделя на октомври.
Дата: 26 октомври 2025 г.
Час: В 04:00 сутринта часовникът се връща с един час назад – на 03:00.
Резултат: Ще спим с един час повече.
Предимства: По-добро адаптиране към естественото дневно осветление.
Лятно часово време 2025
Лятното часово време се въвежда през пролетта, като часовниците се местят с един час напред, за да се удължи светлата част на деня.
Дата: 30 март 2025 г.
Час: В 03:00 сутринта часовникът се мести с един час напред – на 04:00.
Резултат: Ще спим с един час по-малко.
Предимства: Повече светлина вечер, намаляване на разходите за електроенергия.
Влияние на смяната на времето
Смяната на времето има както положителни, така и отрицателни ефекти. Ето някои от тях:
Положителни ефекти:
По-добро използване на дневната светлина.
Намаляване на разходите за осветление.
Увеличаване на времето за активности на открито.
Отрицателни ефекти:
Разстройство на биологичния часовник.
Повишена умора и стрес в първите дни след промяната.
Възможни рискове за здравето, като сърдечно-съдови проблеми.
Ще има ли промени в бъдеще?
През последните години се водят дискусии в Европейския съюз относно премахването на сезонната смяна на времето. Въпреки че Европейският парламент предложи прекратяване на тази практика, все още няма окончателно решение. За момента България ще продължи да мести часовниците два пъти годишно.