Православната църква почита днес Св. мчц Матрона Солунска

27 март е денят, в който църквата почита паметта на света Матрона. Според православния календар този църковен празник всяка година е на една и съща дата – 27 март. Ето какви са традициите, обичаите, забраните и народните поличби, свързани с него. 

Народни поличби и забрани на празника:

Предците ни са вярвал, че ако на този ден славей пее на дърво, ще има лоша реколта от овощни дървета. Ако през деня петелът не се чува да кукурига, след няколко дни ще вали.

На 27 март, трябва да обърнете внимание на следните знаци:

. ако падне слана, ще продължи още една седмица;

  • слънцето в небето показва застудяване в близко бъдеще;
  • облаци, които бързо плават по небето, предвещават бързо затопляне;
  • дъждът вещае сухо и горещо лято.

Хората са вярвали, че ако мислиш за нещо лошо на този ден, то непременно ще се сбъдне.

Какво не трябва да правите днес?

Забранено е извършването на каквито и да било козметични процедури, дори и у дома, тъй като те могат да причинят кожни заболявания. Също така е забранено да се карате. Нашите предци са вярвали, че кавга в този ден води до влошаване на отношенията. Старите хора са казали, че ако се скарате с някого на този ден, никога няма да се помирите.

Какво можете да правите ?

В древни времена жените винаги отивали на църква сутрин, запалвали свещ пред иконата на света Матрона и й се молели. Едва след това започвали да вършат домакинската работа. Смятало се, че св. Матрона е покровителка на домакинската работа.

История на св. Матрона

Тя е родена през 3-4 век в Тесалоника (Солун) и е отгледана в религиозно семейство. От детството си Матрона била запозната с вярата, молила се много и редовно посещавала църква.

Матрона била робиня на съпругата на известния военачалник Паутела, която била еврейка и се опитала да принуди Матрона да се откаже от християнството. Въпреки това Матрона останала вярна на вярата си, заради което е била жестоко пребита и хвърлена в затвора. Въпреки мъченията тя не се отказала от християнската си вяра и била убита от Павлила.

Мощите на Света Матрона се съхраняват в църквата на нейното име, построена от Солунския епископ Александър. И до днес се вярва, че те лекуват болни и внасят благоговение у събралите се.