Седмицата на мозъка се провежда от 11 до 16 март 2025 г.

Седмицата на мозъка се провежда от 11 до 16 март 2025 г.

https://dana.org/brain-awareness-week/

Д-р Неделя Щонова пише в своя профил във ФБ:

„Приятели, стартира Brain Awareness Week!

Това е световна инициатива за популяризиране на науката за мозъка и насърчаване на активната грижа за него.

Като лекар специалист невролог и PhD изследовател винаги съм вярвала, че най-великото човешко приключение е еволюцията на съзнанието. Грижата за мозъка е грижа за себе си, за нашето мислене, памет, съзнание, концентрация и емоционален баланс.

Знаете ли, че …

Четенето подобрява свързаността между невроните, засилва когнитивната пластичност и забавя когнитивния спад.

Доказано е, че дори 20 минути четене на ден увеличават синаптичната активност и стимулират мозъчните зони, свързани с емпатията, критичното мислене и вземането на решения.

Грижата за мозъка чрез правилни нутриенти активира допаминовите и серотонинови рецептори, което подобрява настроението и продуктивността.

Моят ритуал за мозъчна грижа?

Всяка сутрин, освен йога и стречинг, приемам FOCUS7 – формула, която съчетава ключови нутриенти за продуктивност, концентрация, невропротекция и дългосрочно мозъчно здраве.

Започвам деня с чай FOCUS7, който ми помага да поддържам умствена острота и концентрация през целия ден.

Всеки ден чета минимум 20 страници специализирана литература.

Най-висшият дълг към себе си е грижата за ума. Светът не е това, което е … той е това, което сме способни да осъзнаем и видим.

А за да виждаме ясно, за да разкодираме прекрасното, за да творим и преоткриваме, трябва да поддържаме ума си буден, остър и пламтящ от живот.”

И още информация за мозъка:

От слънчева енергия, излъчвана от Космоса, през генетични мозъчни карти до живи самовъзстановяващи се мостове –  изследванията през 2025 г. са обещаващи. И може да видим повече промени, които правят градовете по-зелени и по-чисти. Финансираните от ЕС изследователи ще продължат да разширяват границите през 2025 г. с напредък в полза на обществото и околната среда. За всичко това разказва порталът Horizon, издание на Европейската комисия за изследвания и открития.

Проникване в мозъчната генетиката с помощта на изкуствения интелект (ИИ)

Подробните карти на човешкия мозък, изготвени от финансирания от ЕС проект за човешкия мозък, са готови за премиера и трябва да започнат да се появяват през 2025 г. Тези карти ще помогнат на учените и лекарите да се насочат към нови лечения за пациенти с мозъчни заболявания, според проф. Катрин Амунтс, невроложка в университета в Дюселдорф. Тя ръководи забележителното 10-годишно изследване на човешкия мозък, което създава атлас на човешкия мозък – най-подробните карти на областите на мозъка и тяхната клетъчна архитектура, правени някога – с нови разработки по пътя, за да се използва пълният им потенциал.

Подробности може да прочетете ТУК

https://dariknews.bg/novini/liubopitno/inovaciite-koito-shte-promeniat-zhivota-prez-2025-godina-2405637