Пет тайни факта за Пушкин, за които не разказват в училище – любопитно

Нищо човешко не било чуждо на поета
Александър Пушкин завинаги е заел върха в пантеона на руската литература, но не всички подробности в живота на големия поет са известни на широкия кръг читатели. Кои са тези тайни подробности?
1. От детските си години Пушкин показал влечение към стихотворството, но не можел да се похвали с дълбоки знания по предметите в училище. В прочутия Царскоселски лицей малкият Саша влязъл с връзки. В учебното заведение, което било основано от Михаил Сперански, учели само 30 подбрани лицеисти. Пушкин бил зачислен благодарение на своя чичо Василий Л. Пушкин, прочут за времето си поет, който бил личен познат на Сперански и ходатайствал момчето да бъде прието в лицея. След завършването му Пушкин бил на едно от последните места по успех, макар че по времето на обучението си усвоил няколко чужди езика.
2. Пушкин имал голям успех сред жените, но не бил красавец. Дори брат му го смятал за доста непривлекателен. Поетът бил висок само 166 сантиметра, а жена му – Наталия Гончарова, била с 10 сантиметра по-висока. Пушкин смятал тази разлика в ръста за комична и никога не доближавал до Гончарова по времето на балове, за да не акцентира на този факт.
3. Пушкин общувал с император Николай I. Царят и поетът си пишели, обсъждали творчеството на Александър Сергеевич и скандалното му поведение. Царят му пишел на руски, а поетът му отговарял основно на френски. Когато Пушкин починал, Николай I му платил всичките дългове, макар че по това време отношенията им били обтегнати.
4. Пушкин се грижел старателно за ноктите си, особено за кутрето на дясната си ръка. Нокътят му бил много дълъг, което по това време се смятало за изискано и било знак за принадлежност към масонството. За да не го счупи, поетът носел специален златен напръстник.
5. В учебниците по литература се разказва подробно за дуела между Пушкин и Дантес, но почти не се разкриват причините за него. Кое накарало поета да хвърли ръкавицата на жениха на сестрата на жена си, и досега биографите му спорят. Според официалната версия Дантес започнал да ухажва съпругата на Пушкин, но според една група изследователи дуелът бил предизвикан по друга причина. Княз Александър Василиевич Трубецкой предполага, че Пушкин ревнувал не Наталия, а сестра й – Александра, с която имал роман.