На 6 март – Блок селекция късометражно кино на тема Български митове и легенди

6 март 2025 г. (четвъртък), 18:00 ч., зала първи етаж

Гледай документално и късо кино в библиотеката с Кинематограф.бг.

Български митове и легенди – 80 мин., късометражно кино

Вход свободен.

Под заглавието „Български митове и легенди“ са събрани 4 нови български късометражни филма, изключително различни, но с нещо общо помежду си – нишка, която ни отвежда към дълбочината на българските традиции и култура, разкривайки митове, легенди и дори живи и до днес мистерии.

В предаването „Добър вечер, София“  на БНР Юлиян Спасов от „Кинематограф“ разказва повече.

„Програмата “Български митове и легенди“ изготвиха съвместно нашите редактори с Клуба на пътешественика през 2024 година. В момента реализираме голяма кампания по тази програма, пътуваща из цялата страна. Представяме я в осем града, ще можем да видим програма, представяща различни моменти и щрихи от българските традиции, които са добре изследвани от българската етнография и фолклористика, разказани по един по-съвременен начин за по-младата и по-широката публика.

Подбраните филми представят една впечатляваща панорама. „Гвоздеят“ на вечерта е филмът „Сурва“ на Калина Горанова, който разказва историята на стара българска традиция, при която хората се събират заедно и обличат страшни костюми, на едноименния празник, свързан със сурвакарството.

Друг интересен филм е „Майсторът на цървулите“ на режисьора Димитър Богословов, чрез който надникваме в този древен български занаят.

Филмът “Вай-дудула“ на Светла Рангелова е с разчупен младежки художествен сюжет. Разказва за сблъсъка между два тотално различни свята – модерният и забравеният, който всъщност се оказва, че не е забравен.

От „Кинематограф“  посочват, че самите те гледат програмата с почитание към разказа за света на българските традиции и това, което се случва там.

Повече за филмите:

Може и нищо общо да няма (2022) / реж. Светослав Драганов

Филмът обединява историите на няколко човека родом от родопския град Смолян. Всеки един от тях ни показва и разказва своята изключително интересна съдба, наситена с много емоции. От няколко хиляди души, живеещи в новия център на град Смолян, четирима открехват вратите на домовете и сърцата си, за да разкажат повече за любовта, волята за живот, театъра и други истории.

Вайдудула (2023) / реж. Светла Рангелова

В разгара на лятото идва сушата. Матей и Ина се срещат в междуградския автобус. След като автобусът им се разваля двамата решават да потърсят помощ в съседното село. Там са посрещнати от неговите обитатели – няколко възрастни баби. Бабите убеждават Ина да участва в молебен за дъжд. Ритуал, който подготвят , за да се спасят от сушата. И който няма как да се случи без участието на момиче- вайдудула. Двамата младежи решават да останат и са въвлечени в този обред.

Майсторът на цървулите (2023)  / реж. Димитър Богословов

„Майсторът на цървулите“ е интимен поглед към древния български занаят за изработка на цървули, през очите на изкусен майстор. Филмът разгръща емоционално пътуване, което проследява всеки етап на този майсторски процес – от суровата кожа до завършените обувки, с всеки шев и възел, изпълнени с любов и уважение към традицията. Чрез този портрет на майстора и неговата работа, филмът предлага уникален поглед към богатството и дълбочината на българската култура и занаятчийство.

Книга За Хората (2021) / реж. Владислав Лаков

В последната седмица от летния си стаж в селото на покойната ѝ баба, библиотекарката Славина е поставена пред тежък избор. Да изхвърли книгите на селото, подчинявайки се на очевидно корумпираните разпоредби на началника ѝ Димитрова или да спаси единствения източник на информация на възрастното население, обричайки се на изгнание в селото.

Сурва (2023) / реж. Калина Горанова

Филмът „Сурва“ на Калина Горанова разказва историята на стара българска традиция, при която хората се събират заедно, облича ги в страшни костюми и ги изпраща навън, за да прогонят злите духове на мрака и студа. Традицията се провежда всяка година на 13 януари и води