Историческа викторина „Пътят на свободата. Какво знаеш за Трети март?“ събра младостта на Стара Загора
На 3 март 2025 година се проведе историческа викторина на тема „Пътят на свободата. Какво знаеш за Трети март?“, посветена на Националния празник на България и 147 години от Освобождението на България. Състезанието събра седем отбора от различни училища, които премериха знания и умения в четири кръга, проследяващи ключови събития и личности от Руско-турската война (1877-1878). Викторината беше организирана от Регионален исторически музей (РИМ)– Стара Загора в партньорство с младите омбудсмани на Община Стара Загора.
Журито беше съставено от специалисти от РИМ. Всички въпроси бяха с отворени отговори, което постави участниците пред интелектуално предизвикателство. Всеки отбор трябваше да демонстрира не само историческа осведоменост, но и аналитичност, за да отговори на въпросите, свързани със събитията преди, по време на и след Руско-турската война.
Първият кръг беше посветен на събитията преди войната. Участниците трябваше да отговорят на въпроси за политическата и социалната ситуация в България и на Балканите преди началото на конфликта. Вторият кръг се фокусираше по време на войната, когато въпросите бяха свързани с основните бойни действия и стратегиите на участниците в войната. Третият кръг също беше по време на войната, като участниците трябваше да демонстрират знания за историческите личности и техните постижения в освободителната битка. Четвъртият кръг беше фото блиц, в който участниците трябваше да свържат снимки на паметници и картини със съответните събития и места, свързани с Руско-турската война.
След напрегнатото състезание, в което участниците показаха отлични познания и силно чувство за принадлежност към българската история, резултатите бяха обявени.
Първо място завоюва отбор „Опълченците“ – сборен от ученици от ППМГ „Гео Милев“и ГПЧЕ „Ромен Ролан“.Отборът победител от ляво надясно: Ивалин Боев, 11з, „Р.Ролан“, Валентин Глушков, 12а, ППМГ „Гео Милев“, Ивайло Жеков, 12б, „Р.Ролан“. отборът победител „Опълченците“ получи специалната награда на зам.-кмета Павлина Делчева- книга на Стоян Заимов от 1917 г. за Васил Левски.
Второ място е също за отбор сборен от ученици от ППМГ „Гео Милев“и ГПЧЕ „Ромен Ролан“, а трето място е за отбора на ПГОХ“Райна Княгиня“.
Възторг, вълнение и силно усещане за принадлежност – това изпълни сърцата на учениците от ПГОХ „Райна Княгиня“ по време на историческата викторина, посветена на Националния празник на България. В моментите преди състезанието трепетът се усещаше във въздуха – погледи, изпълнени с решителност, ръце, стискащи бележки със записки, и сърца, туптящи в един ритъм с историята.
Състезанието беше напрегнато, а въпросите – предизвикателни. Всеки правилен отговор носеше не само точки, но и прилив на гордост. Чувството, че вървиш по стъпките на великите българи, че пазиш паметта им жива с всяка казана дума, е неописуемо. Отборът „Райна Княгиня“ не просто премери знания с останалите участници – те усетиха духа на историята, преживяха славните моменти и ги претвориха в успех.
Само две точки ги разделиха от първата позиция, но мястото сред най-добрите три отбора е постижение, което доказва тяхната подготовка, амбиция и отдаденост. Третото място за тях е символ на победа – на знанията, на труда и на любовта към родното минало.
След състезанието вълнението не стихна. Усмивки, благодарности, силни ръкостискания – всичко това бе израз на споделената гордост. „Беше като пътуване назад във времето – всяка битка, всеки подвиг оживя пред нас. Това е нашият начин да покажем, че помним и ценим онези, които са ни дали свободата!“ – споделиха учениците.
Специална благодарност бе отправена към училището, към педагогическия съветник г-жа Ж. Николова, както и към учителите, които не само са предали знанията си, но и са вдъхновили своите ученици да се борят за всяка точка с устрем и отдаденост.
Регионален исторически музей – Стара Загора създаде не просто състезание, а емоция, която ще остане завинаги в сърцата на младите патриоти. Защото 3 март не е просто дата – той е чувство, памет и дълг. А когато тези ценности се пазят и предават, България винаги ще има бъдеще.
Това състезание показа, че историята не е просто уроци и учебници – тя е жива, пулсира във вените ни и ни дава сили да вървим напред!
Викторината, организирана в партньорство с младите омбудсмани, не само обогати знанията на участниците, но и показа важността на съвместната работа за съхраняването и популяризирането на историческото ни наследство. Състезанието стана повод за гордост и вдъхновение, като напомни на младите хора, че историята не е просто минало, а жива част от нас, която трябва да се съхранява и предава на бъдещите поколения.
Кристиан Конов