С респект, гордост и възторжен дух Стара Загора отнесе 300 метровия трибагреник до Мемориала „Бранителите на Стара Загора“

С камбанен звън и много празнично настроение започна 3 март 2025г. в Стара Загора. Дъждовните облаци се разпръснаха и слънцето се усмихна.

От 9:00 ч. в Катедралния храм „Св. Николай Негово Преосвещенство Маркианополският епископ Благослов и свещеничеството от енорията отслужиха благодарствен молебен с благослов за загиналите за свободата на Отечеството и благопожелание за мир и светъл живот на днешна Република България.

С военен церемониал венци и цветя на признателност бяха положени пред мемориалите, свързани с освобождението на Стара Загора: Паметник „Защитниците на Стара Загора“; Мавзолей– костница „19 юлий 1877”; Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин; Паметник на загиналите войни в Джуранлийския бой;

Паметник на загиналите във войните старозагорци; Паметник на Старозагорското въстание.

Малко преди 10:30 ч. общинският площад беше препълнен с ученици, студенти, млади и стари, семейства с малки деца, гости на града. По средата на булевард „Цар Симеон Велики“ беше разпънато 300 метровото знаме в ръцете на 340 бойци от Втора тунджанска механизирана бригада. От двете му страни, вече бяха заели позиции и всички, които искаха с ръце и сърце, да се докоснат до Светинята, и да го съпроводят до „Самарското знаме“.

Точно в 10:30 ч. Военният духов оркестър даде начало на церемонията, посветена на 3 март – Националния празник на България.

С военен церемониал беше издигнато знамето на Република България, знамето на Стара Загора и на Европейския съюз.

Водещ на събитието беше старозагорският актьор Ивелин Керанов: „Българийо, Деца от Средно училище „Васил Левски“ изпълниха патриотичен рецитал, а от Детско-юношески народен хор „Жарава“ – прочувствена народна песен.

След това шествието тръгна: Най-напред -знамена колона, следвана от Военния духов оркестър, свещеничеството, начело с епископ Благослов, официалните лица – кметът и зам. кметовете, председателят на Общинския съвет и общински съветници, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, зам.председател на Народното събрание Драгомир Стойнев, областният управител, народни представители и офицери, начело с бригадния генерал, представители на държавни институции и обществени организации, почетни граждани, гости на града и ЗНАМЕТО, носено от военните и асистирано от родолюбиви българи, много често, обвили се в национални трибагреници.

Първото шествие на 300- метровото национално знаме под надслов „За свободата…да развеем българското знаме“ беше на 3 март 2015 г. Идеята на кмета Живко Тодоров и неговия екип, разжари патриотичните струни на старозагорци и те я приеха с готовност и ентусиазъм.

Направата на трикольора отне седмица време на пет жени от „Мересев“ , които неуморно и с чувство на отговорност ушиха най-дългото знаме. В него са вложени 300 м плат и 10 хиляди метра конци, а общото му тегло е 200 килограма.
Първото празнично шествие беше водено от Военния духов оркестър, конницата на прабългарската школа “Багатур“, клуб „Традиция“, представители на местната власт и хиляди жители и гости на Стара Загора.
Шествието стана запазена марка и символ на чест и дълг да се включиш в този мирен поход на огромна признателност към героичното дело на предците ни, за да възкресят подвига на онези знайни и незнайни воини, които с кръвта си отвоюваха България.

Стана традиция на този ден, старозагорци, където и да се намират у нас и по света, да се завръщат в бащиното огнище и да се почувстват част от духа на този велик град-герой. Така беше през следващите години до 2021 и 2022, когато ковид – епидемията прекъсна традицията. След тях – шествието отново е на дневен ред – все по-мащабно, все по- истинско, все по- желано.
От центъра на града до Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“ са точно 3 километра. Изминават се на един дъх за около 30-40 минути. Мемориалът е разположен на хълма „Бадемлъкът“. На него Българското опълчение получава своето бойно кръщение през лятото на 1877 г., влизайки в ожесточена битка с елитната турска армия. Сега тук гордо се издига монумент на Самарското знаме. Паметникът представлява бетонна конструкция с 50 метра височина, наподобяващ развятото знаме на опълченците. Именно на това място е бил и техният команден пункт. До паметника се намират излетите от бетон фигури на шестима български опълченци и руски офицер, символизиращи шестте дружини на Българското опълчение, включени под командването на руските офицери в състава на действаща руска армия.

Преди шествието да стигне до монумента, всички подстъпи и площадки към него, бяха препълнени с хора, със знамена, венци и цветя. Вляво от Самарското знаме – на върха, по традиция се подреждат опълченците от Дружество „Традиция“, а малко под тях няколко десетки знамена развяваха патриотите от СНЦ „Брат за брата“.

Преди началото на церемонията Ансамбъл „Загоре“ занимаваше присъстващата публика с концертна програма.

Точно в 11:45 ч. бригадният генерал прие представителните роти на Втора тунджанска механизирана бригада и ги поздрави с Националния празник на Република България.

В приветственото си слово кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров каза:

„На тази дата се навършват 147 години от освобождението на България от турско робство. България е държава, която винаги се е гордяла със своя дух, с бойните си подвизи и благодарение на тях, петвековното робство пада и мечтите за свобода стават реалност.

Но тази свобода не идва даром. Тя коства скъпо, защото е напоена с кръвта на хилядите загинали по бойните полета – знайни и незнайни герои. Благодарение на тяхната саможертва, благодарение на българския силен боен дух, благодарение на Българската православна църква, България отново възкръсва на 3 март 1878г.

Днес свеждаме глави, за да почетем паметта на всички наши герои!

Не бива да забравяме и чуждите герои, загинали за свободата на нашето Отечество – руски, финландски, румънски, украински, полски и др.

Благодаря на всички вас, които застанахте днес пред Самарското знаме, за да отдадем почит на всички загинали за свободата на България.

Преди 10-ина години стартирахме инициативата „За свободата…да развеем българското знаме“ като пренесем трибагреника до паметника. Радвам се, че толкова много наши съграждани подеха тази инициатива и за поредна година участват в нея. Това показва, че България е жива! Да живее България! Честит празник“- каза Живко Тодоров.

Приветствие към присъстващите поднесе и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев:

„Трети март е деня който почитаме, гордеем се и възхваляваме борците за нашето национално освобождение. Трети март е нещо повече. Този ден е олицетворение на нашия национален идеал и мечтата ни за свобода. Трети март е въплъщение и на разказа, който разказваме на нашите деца – за националните ни герои, за храбростта и саможертвата, за борбата за освобождение на Родината, за бойния дух на нашите военни, за духовността, която ни е съхранила през вековете – каза министърът.

Днес нашият дълг е като родители, като учители и граждани да продължаваме този разказ.

Но не само в знак на почит, а и с поглед в бъдещето, трябва да направим децата знаещи и можещи българи, да ги направим добри хора и личности. Само тогава ще живеем в свободна и независима България, с хармонично и проспериращо общество. Държава, която ще бъде силна в ХХI век.

Наш патриотичен дълг е да положим максимум усилия, децата ни да станат честни, умни и добри български граждани. Това правят българските училища и детски градини, Българската православна църква, културните институции, всички заедно.

Честит Национален празник! Честит ден на България! Да пребъде България!“- каза в словото си министър Вълчев.

Поздравление към присъстващите на празника отправи и зам.председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев:

Горди българи, честит празник! Днес сме се събрали тук, за да сведем глави, да отдадем почит на достойните герои, които отдадоха живота си за свободата на България. Днес се наричаме братя българи, но дали изпълняваме завета на всички тези, които проляха кръвта си за Родината. Защото не е достатъчен само един ден, за да се наричаме братя българи. Трябва да преодолеем различията, да преодолеем това, което ни разделя, защото посоката е една и тя се казва България, – каза г-н Стойнев.

Но за да постигнем това, трябва да признаем историята. А тя е, че България е свободна, че излиза на този ден на картата на Европа, благодарение на Руско-турската освободителна война. На това място лежат костите на руски офицери и войници. Трябва да пазим и почитаме тези паметници. Защото вярата ни, която идва от Българската православна църква, която и в най-тежките времена е била до българския народ и е пазила духа му. Вярата ни трябва да се пази с достойнство, защото свободата не е еднократен акт. Свободата не идва даром, а с кръв и борба. И днес, за да я предадем на децата си и да я съхраняваме, трябва да познаваме историята и да бъдем така горди, с високо вдигнато чело, както загинаха всички герои за нашата свобода.

Длъжни сме не само за нас, но и за нашите деца, всеки ден да се наричаме братя българи.

Да живее България!Честит празник!“- каза Драгомир Стойнев.

Бяха поднесени венци от името на Община Стара Загора и Втора тунджанска механизирана бригада, от Старозагорската митрополия и Общински съвет-Стара Загора, от Областния управител и Тракийски университет, от името на министрите на образованието и науката и на отбраната, от името на Драгомир Стойнев, Тракийско дружество „Одринска епопея“ и др.

След химна, 300-метровият трибагреник обгърна Самарското знаме. Много букети и стръкчета цветя обсипаха мемориала на героите.

Любимата изпълнителка Деси Добрева с концерта си, допълни празничното настроение.

Росица Ранчева