Изложбата за Баба Тонка провокира размисли за духа на хората, борили се за българската свобода

Така извоювахме свободатае събитие, за което три музея се обединяват в обща каузада популяризират ролята на жената в националноосвободителната борба. От 27 февруари до 9 март в Музейния център на РЕМОЕтърса представени предмети на Баба Тонка, в РИМГаброво на др Тота Венкова, а в Националния музей на образованиетона Анастасия Тошева.

Предметите на Баба Тонка, които РЕМОЕтърпредставя, са от фонда на РИМРусе.

Прави впечатление, че много от децата, посетили изложбата, посветена на Баба Тонка в музей „Етър“ на 3 март, четат. Текстът върху таблото, който разказва историята на именитата българка, е сравнително кратък, но се предполага, че стандартите на по-новите поколения са различни. Обаче се оказва, че когато малчуганите попаднат на такава изложба четат. И реагират напълно емоционално, разбирайки колко деца е имала Баба Тонка. По-големите пък поясняват, че през онази далечна епоха жените са раждали повече.

Многобройна група от Банкя избира да посети музей „Етър“ на националния празник на страната ни. На децата е четено и това си личи, потвърждава Ева Петрова, която припомня на дъщеричката си, че са посещавали къщата на Баба Тонка в Русе и са се запознавали с живота на тази интересна жена. Ева смята, че жените не са пренебрегнати при оценката на личностите в национално-освободителното движение.

Напълно права е, що се отнася до Баба Тонка, а мнението ѝ споделя и Иван Иванов от Габрово. Той си дава сметка, че българското общество по принцип е патриархално и това няма как да не се отрази върху оценката за историческите фигури. В наши дни нещата доста са се променили, е мнението му.

Михаил Михайлов от Монтана посещава музей „Етър“, заедно с габровската си леля Веселина Андреева и със съквартиранта си Мартин Игнатов от Тервел. 21-годишният младеж е силно впечатлен от Музейния център. Триетажната сграда го привлича с възрожденската си архитектура отвън и съвременните удобства – топлина, чистота и дизайн, отвътре. Веселина споделя какво я провокира в изложбата „Така извоювахме свободата…“, която през 2025 акцентира върху образа на Баба Тонка. Веселина казва, че ролята на жените е също толкова значима, колкото на мъжете, дори повечето да не са участвали пряко в битки. Тя казва, че жена може да се открие край всеки един от изтъкнатите български революционери – било то майка, любима или близка родственица. Тя посочва на младежите цитираните в текст към изложбата думи на Баба Тонка – четирима сина загубих – двама са в гроба и двама полуживи. Но още четирима да имах, пак нямаше да ми стане жал, ако ги видя, че носят байряка.

15-годишните Деница и Александра от София, също се спират пред таблото с текста, разказващ за живота на Баба Тонка и го прочитат. Момичетата споделят, че в училище са учили за нея и срещата с образа ѝ ги провокира да си припомнят фактите. Начинът, по който са представени предметите, собственост на Баба Тонка, носи много информация и ги провокира към размисли за бита и духа на хората, участвали в революционното движение, довело до освобождението на България.

Какво може да видите през март в музейЕтър?

Аз съм българка! Пазителка на дома!“ – фотографска изложба на Радослав Първанов, представяща българката в традиционната ѝ роля (Изложбена зала 2).

Да тъчеш сънища“ – съвременен прочит на традиционното тъкачество (Ниво 3, зала 3.4).

Открехната врата към отминали временажената и традиционното забраждане (Изложбена зала 1).

Само на 8 март в музейЕтър!

На гости на млада булкавъзстановката на обичая е от 11:30 – 15:30 в Саковата къща).

Тъкане на рамкатворческа работилница с доц. др Красимира Кръстанова на ниво 3 в Музейния център, началният час е 13:00. За участие в това събитие е необходимо предварително записване на телефонен номер 0888 601 085 или 0888 804 252.

През всеки от почивните дни на месец март в музейЕтърсе предлагат семейни билети с творческо преживяванеПретвори традициите“.

Тихомир Църов

Връзки с обществеността на музей „Етър“-Габрово