Арх. Мартин Паскалев:“Предстои подмяна на уличното осветление на Стара Загора“

На 4 февруари 2025г. По време на регулярна пресконференция, давана от кмета Живко Тодоров и неговите заместници, състоянието, проблемите и перспективите на строителната програма представи пред журналистите архитект Мартин Паскалев – заместник кмет по устройство на територията, строителството и безопасност на движението. Ето какво съобщи архитектът:

По-мащабните ремонти, които се случват в градската среда, са в кв. „Казански“. Там строителните дейности вървят в доста добри темпове. Изпълненият обем работа е на 35-40%. Където има нужда, правим срещи с гражданите, защото има нужда от уточнения. Това е мащабен обект, най-големият за годината, по който работим. Освен, че дейностите се извършват в срок, обръщаме особено голямо внимание на качеството. Ние като администрация и орган, който следи изпълнението, на този етап сме доволни, посочи арх. Паскалев.

В посока изток, ремонтът по бул. „Цар Симеон Велики“ между бул. „Патриарх Евтимий“ и ул. „Крайречен булевард“ и още по-на изток до бул. „Никола Петков“ работата продължава. И в двата участъка имаше забавяне на строителните дейности. Взети са съответните проектантски решения и за двата участъка дейностите продължават. По ул. „Граф Игнатиев“, преди седмица бяха открити археологически артефакти. Проектът продължава да се работи в участъците, които не са засегнати от археологията, докато специалистите от Регионалния исторически музей продължават със своите обследвания и излязат със становище какво точно е открито.

Проектира се в кварталите „Зора“ и „Градински“, бул. „Славянски“ в посока ДЗУ, бул. „Георги Байданов“ в посока запад към Старозагорските бани. Един дългочакан проект по който специалистите работят и в скоро време ще бъде приключен.

В момента тече ремонтът на сградата на бившия пионерски дом“ – докладва арх. Паскалев..

На 15 декември 2022 г. започна дългоочакваният ремонт на емблематичната за Стара Загора сграда на Драматичен театър „Гео Милев“., който трябваше да продължи 24 месеца. Зам.кметът съобщи, че на 4 февруари т.г. е проведена работна среща със строителите, за да се уточнят детайли и как ще продължи работата, защото сроковете накъсяват. Там се очаква работа и по фасадата, и по пространството наоколо.

Първата копка на Стария театър, както старозагорци с носталгия и уважение наричат сградата, е направена на 1 април 1912 г. Архитект е Никола Лазаров. Стилът на сградата е определян като Виенски барок. Построява се в този вид за две години и през 1914 г. се играе първото представление. През 1916 г. на сцената на театъра, големият поет, преводач, драматург и художник Гео Милев, поставя пиесите „Ревизор“ на Гогол и „Едип цар“ на Софокъл.

През 1990 г. сградата е обявена за Паметник на културата от местно значение. Последната реконструкция е правена през 1997 г.

Общата застроена площ на обекта е 1194 кв.м.

След опожаряване на сградата на операта Старият театър беше най-натоварената сграда за всякакви събития от общоградски характер – фестивали, конкурси, събрания. Тук дълго време беше настанена и Старозагорската опера.

Общият размер на проекта е 4.868. 503 лв. Финансирането от Общината е 868 000 лв. Останалите 4 млн лв. са осигурени от Фонд за градско развитие.

Що се касае за ремонтните дейности на двата парка „Пети октомври“ и „Александър Стамболийски“ – Алана, има подписан договор със строител, но за да получат строителите аванс, трябва да бъде приет държавният бюджет. „Ние като община няма да дадем старт на работата, докато този момент не бъде уточнен и изчистен и знаем, че има необходимите средства и да знаем, че заграждането на тези територии ще бъде непосредствено последвано от начало на строителните дейности“ – обясни арх. Паскалев. – Според него няма да се промени характерът, геометрията и духът на парковете. Ремонтирането им се налага от факта, че настилката е от преди 50 години, асфалтът е напукан, няма напоителна система, шадраванът в Градската градина е допотопен, щ се подменят осветителните тела с ефективно и с модерна визия LED осветление, паркова мебел и др. Изпълнението на този проект се свързва с концепцията градът да стане чист, приветлив и модерен.

Проектира се ремонтът на библиотека „Родина“, който трябва да бъде реализиран в рамките на следващата година и половина. В сградата на БСФС в момента се извършва разчистване на терена, където залата трябва да бъде разширена. След това трябва да се извършат археологически проучвания.

Предстои ремонт на сградата на Община Стара Загора. Проведена и завършена е процедурата по избор на изпълнител. Лекоатлетическата писта на стадион „Берое“ на тренировъчното игрище е почти готова, остава да бъде изградена изкуствената настилка на половината от пистата. Положена е естествената настилка шамот на първите 3 ленти от пистата. Тече ремонт в двора на Дом „Теофано Попова“ за изграждане на спортно игрище и зона за различни инициативи.

Дворът на ДГ „Бреза“ също ще се реновира.

Една много хубава новина съобщи зам.кметът: „Одобрени сме за подмяната на уличното осветление на цялата територия на град Стара Загора . Беше проведена процедура и е избран изпълнител. Предстои подготовка на документи и начало на подмяна на уличните тела по утвърден график и заменянето с LED осветление, от което се очаква най-малко 30% икономии на ел.енергия“.

Росица Ранчева