2024 за музей „Етър“: Година на успехи и съхранени традиции
- 180 422 посетители
- 152 водещи професионалисти от европейската музейна общност
- 2 живи човешки съкровища
- 1 бляскава церемония по раздаване на престижни международни музейни награди
- Годишното събрание на екипа на музей „Етър“ се проведе на 30 януари под председателството на Тихомир Църов, главен експерт „Връзки с обществеността“. По време на събитието бе отчетено, че продължава тенденцията за плавно увеличаване броя на посетителите след удара, който нанесе Ковид 19 върху целия бранш.
- 180 422 туристи посреща музей „Етър“ през 2024 година, 172 389 са през 2023, а през 2022 – 165 000. Процесът на увеличаване на посещаемостта е по-бавен от желаното. През предпандемичната 2019 посетителите са 226 070 и това е най-голямото постижение след 1990. Пандемията оказва своето влияние, но ситуацията се променя, а това не се случва от само себе си.
- Екипът на музея работи много целенасочено „Етър“ да е в челните позиции сред предпочитаните за посещение места не само в България. През 2024 музеят отбеляза своята 60-годишнина с поредица от инициативи и получи награда „Златен век“ от Министерство на културата.
- В началото на месец август ремонтираната сграда на хотел „Етър“ прие първите посетители, отвори врати и новоизграденият детски център. Организирано е Осмо издание на Празник на пестила. Постъпват нова интересни експонати – шивашки каталог, кукли от плъсти, кремъчен пистолет, стенен часовник, бръснарски стол, детска количка, играчки, кожухарски артикули и други. Организиран е IV Национален конкурс за изработване на бостанско плашило. Проведени са теренни проучвания в селищата Еркеч, Златарица, Елена, Белослав, Трявна, Ветрен, Батак, Беглеж, Плевенско.
- Осъществена е обмяна на опит с музеи в Унгария, Китай, Франция, Румъния, Португалия, Италия и България (Пловдив, Шумен). Представители от музея участват в 31 Конференция на Асоциацията на музеите на открито. Уредени са четири нови експозиции на вторите етажи на сгради от чаршията и в Саковата къща. Успешно е организирано Трето издание на инициативата „Мегдан назаем“, по време на който село Козичино (Еркеч) представя своите бит и традиции.
- За първи път в новия Музеен център са подредени гостуващи тематични изложби. Музеят е домакин на връчване на престижната награда „Жива“ на Фондация „Форум за славянски култури“. Възложени и разработени са проекти за външните пространства в музей „Етър“ и за стълбищата към входа на музея от север. Лабораторията за реставрация и консервация е обзаведена с модерно оборудване.
- В края на 2024 и началото на 2025 година заради обилния снеговалеж много населени места от региона на Габрово останаха без ток за продължителен период от време. Кварталът, в който е разположен „Етър“ също. Хотелът на музея и самият музей обаче през цялото време имаха електрозахранване, посрещаха гости, реализираха се събития, представяха се изложби. Това е възможно благодарение на начина, по който разсъждава финансовия отдел на музея. Да, като всички счетоводители, специалистите в него не обичат харченето, но точно те са в основата на идеята за закупуване на генератор, чиито капацитет позволява цялостното обезпечаване на музейните обекти и на хотела. Така се улеснява работата и на останалите отдели. От Културния мениджмънт могат да реализират събитията и да ги популяризират, уредниците – да показват изложбите, които курират, и да извършват научната си дейност в приятна за работа среда, хотелът да посреща спокойно посетители и да им осигурява запомнящо се и положително пребиваване. Генераторът показа как едно решение, взето от директор и финансисти, е ключово за обезпечаване на работата на всеки един от екипа – и на чистачката, и на техническите работници, и на екскурзоводите, и на научните специалисти.Дейността на екипа на музея в цифри:
180 422 посетители;
85 продадени годишни абонаментни карти;
29 реализирани събития;
20 временни фотодокументални и веществени витрини и изложби, уредени от музея;
7 временни изложби приети от музея;
894 нови фондови единици в основен фонд;
371 нови фондови единици в научно-спомагателен фонд;
85 архивни единици, вписани в Научен архив;
492 обработените дарения, инвентирани във фонда на музея;
11 идентификационни и 11 фондови комисии;
338 нови електронни научни паспорта;
157 нови книги в музейната библиотека;
29 отпечатани публикации в специализирани научни издания;
12 участия в научни форуми;
10 участници в Деветото издание на международния симпозиум за лендарт и кинетично изкуство „Кевис“;
27 души (възрастни и деца) в Деветото издание на образователната програма „В света на старопланинската архитектура“;
6 държави, посетени от музейни специалисти за участие в конференции и изложения;
79 движими културни ценности от метал, текстил, кожа, дърво, хартия, керамика и стъкло, реставрирани и консервирани в Реставрационната лаборатория на музея;
10 обучения за повишаване квалификацията на персонала;
34 000 последователите в страницата на музея във Фейсбук;
84 статии в блога на музея;
506 поста във Фейсбук;
200 поста в Инстаграм;
18 видеа в ТикТок;
15 видеа в Ютюб;
14 фотоалбуми и повече от 900 снимки, публикувани в социални мрежи и медии.
Тихомир ЦЪРОВ – гл.експерт „Връзки с обществеността“
Гачевска къща в музей „Етър“ Бистра Димова Д-р Ваня Донева Проф.д-р Светла Димитрова -директор на музей „Етър“