Къща-музей „Гео Милев“ е оазис за духовност в Стара Загора

Според мене, определението, че Къща-музей „Гео Милев“ е оазис на духовността, не е преувеличено. Тук миналото и днешния ден си дават ежедневна среща. Още с прекрачване на прага на двора, попадаш в стар старозагорски дом с чимширените фигури, пълни с цветя, с хинапа и други типични дървета, с над 120- годишния дъб до портата, посаден от ръката на малкия Гео. През лятото и есента под асмата се събират гостите, за да се срещнат с поети и писатели, музиканти, журналисти, артисти. Много важно е, че още в първия миг, с радост и подчертано гостоприемство те срещат две любезни млади дами – уредникът Валя Сотирова и културно-масовикът Дияна Игнева. От тук започва разказът за Гео Милев и неговото голямо семейство. После се разглеждат стаите на фамилията, винаги подредени и проветрени, после се влиза в салона, където се проследява пътят на поета, преводача, художника, бунтарят и европееца, който едва 30 годишен поставя основите на много изкуства и записва името си в пантеона на безсмъртните.

Музеят се посещава целогодишно от индивидуални посетители и групи. Групите са не само от Стара Загора, а и от други градове. Посетителите и гостите на музея попадат в различни възрастови категории – от деца в детската градина до ученици и студенти, а също и пенсионери. Музеят се посещава от поети, художници, посетители от академичната общност. Има и чуждестранни посетители.

Освен посрещането на гостите, беседите и откритите уроци пред ученици, близо 50 са проведените разнообразни инициативи. Отчетът за дейностите е от ноември 2023г. до ноември 2024г.

През ноември 2023 г. почитателите на словото имаха възможност да се срещнат с Иван Иванов автор на „Небесна обеца“ и „Обратна вълна“. На 2 ноември Зоя Дюбоа Санданска (личната преводачка на Мерсия МакДермот – британска историчка и писателка) и (член на ATLF – Съюз на франкофонските преводачи) представи историческата си творба „150 години Яне Сандански“. По повод коледните и новогодишните празници, на 23 декември 2023 г. съвместно със старши експерт от РЗИ Стара Загора Ирина Динева са посетени учениците от ЦСОП „Любен Каравелов“. През декември поетът Трифон Митев и писателят Йордан Стоев посветиха вечер на Павел Матев и Димитър Данаилов.

Зареждат се януарските събития – среща с проф. Димитър Михайлов и неговата нова книга „Яворов“; Среща с писателя и журналиста Юрий Борисов и двете му книги „Дракони по Коледа“ и „Политически дневник“; Честване на 129 г. от рождението на Гео Милев и 100 години списание „Пламък“ . Премиера на книгата на Стоян Чобанов – „Муска от небе“; Вечер на бургаските поети . Поетичното събитие бе организирано от НЧ „Даскал Петър Иванов-1988“, Вестник „Литературен глас и Дружеството на писателите. Участваха поетите Роза Боянова, Татяна Йотова, Милка Иванова, Иван Ванков, Николай Фенерски; Среща с пловдивския писател Антон Баев и представяне на книгата му „Мария от Охрид“. Книгата е отличена в националния конкурс за християнски роман за 2022 год., обявен от Издателство „Омофор“.

Музеят на Гео Милев участва в проекта „Към светли бъднини“. Международната неправителствена асоциация „Европейска служба за граждански действия“ (ECAS), фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС), фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ) са организаторите на конкурса за есе, който е част от големия проект. Представената инициатива надгражда изпълнени проекти и прехвърлени мостове между литературните музеи от Старозагорския регион. Тук са родени достойни творци не само с национално, а с европейско и световно признание. Много от тях са учили в университетите на Европа. Превеждали са и са преведени на популярните европейски езици. Те заслужено ни представляват като култура и нация с вековни духовни традиции. През повествованието, разказите, живота на героите и призмата на човешките идеали, литературата отразява света и има способностите да въздейства върху обществото и да насърчава изконни ценности като свободата, равенството и демокрацията, справедливостта.

Част от проекта е и създаването на сайта на български и английски език. Регионалните литературни музеи и библиотеки могат да бъдат магистралите – възможни транспортери за разпространение и популяризиране на европейските ценности.

Дейността по проекта се изпълни на територията на литературните институции в Стара Загора, Чирпан, Раднево и Казанлък.

Със съдействието на експерти от Галъп се направи проучване и регистрация на обратна връзка при провеждането на групови беседи, дискусии и събития.

През м. февруари Мелани Панайотова представи дебютната си книга с поезия „Изтъкана от мастило“, със специалното участие на Звезделин Минков. Издателство „Многоточие“

През месец март гостуваха д-р Стефка Данева по повод 104 години от рождението на Леда Милева; Павел Цонев и Паолина Малешкова с ученици от НУМСИ „Христина Морфова“ –изпълниха Джаз вечер в музея. През това време се посрещат групи с ученици, изучаващи Гео Милев и експресионизма.

През месец април в Маратона на четенето участваха Константин Кацаров. Стефанка Мирчева, Мира Дочева и Пенчо Пенчев се включиха с музикално-поетичната вечер „Поетични отражения“. В Маратона на четенето се включиха още и 9 ОУ „Веселин Ханчев“, училище „Любен Каравелов“, ДГ „Ян Бибиян“, 29 ДГ „Славейче“, 11 ДГ „Загоре“ , СУ „Иван Вазов“. В училище четоха и децата от ОУ „Кирил Христов“. Осъществена бе и среща с писателката Жени Костадинова и децата от 2 –ри клас от Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“.

На 14 май е представена книгата с поезия на Катя Кремзер – „Дланите на Господ“ със специалното участие на актрисата Галя Александрова. Два дни след това се състоя Литературна вечер с участието на НЧ „Родина 1860“- Стара Загора, Клуб „Млад писател“ и вестник „Teens Paper и поетесите от Пловдив Йорданка Гецова, Рамела Бохосян и д-р Ахавни Кеворкян. Присъедини се и Димитър Гайдаров, който озвучи вечерта с флейта. На 17.05.24 г. се състоя награждаването на участниците от Шестия национален ученически конкурс за журналистика на името на Гео Милев. Музеят удостоява със специална награда заслужилия ученик.

На 18 май се проведе традиционният пленер „Деца рисуват“ , а след това в Нощта на музеите участваха ДЮССИ Алегра с Рецитал по стихове на Гео Милев. Вечерта продължи с музикално-поетичния формат „Луди пИпИруди“ с участието на поетесите Павлина Йосева и Рада Цонева.

На 21 май Елена Минева представи двете си поетични книги „Сълза от полетяла птица“ и „Погалена от вятъра“. На 28.05. Оля Ал Ахмед представи книгата „Аз съм Сириус“, по повод 80 години от рождението на поетесата и преводачка Ваня Петкова: Авторски спектакъл, Мултимедия с изненади и Художествена изложба с картини на поетесата.

През летния сезон са проведени дейности във формата „Летен детски кът“. Във времето от 10.00 до 12.00 ч. се организират занимания с децата на територията на музей „Гео Милев“. Децата разглеждат музея, слушат беседа за живота на Гео Милев, занимават се с творчески дейности.

През юни се състояха моноспектакълът на Геновева Диманова – „Приумиците на Съдбата“ по нейната книга.; Пловдивският нотариус и писател Георги Връбчев представи книгата си „На майка България“; Траяна Кайрякова представи книгата си „Моят АрмагеДом“. На 27 юни Георги Константинов представи старозагорски поети, писатели и художници от стари и нови времена по повод 100 години от списание „Пламък“. Участие взеха съвременни старозагорски поети и художници, които присъстват със свои творби в специалното издание на огнената трибуна на Гео Милев.

С две премиери на книгите „В улея на времето“ и „И нищото ми плаче“, както и с изложба участва и Иван Иванов; Пак през юни беше заснет филм за Гео Милев от сътрудниците на платформата Букварь.

Къщата музей съдейства и участва с материали в двете изложби на Софийска градска художествена галерия: „Европейски влияния в българското изкуство през първата половина на ХХ век“ и „Как изкуството на Далечния Изток пристъпва в България“.

Организирана бе изложбата „Гео Милев и света“ през септември / 19/ 2024 посветена на 100 години списание „Пламък“ в инициативата Европейски дни на наследството. Показани бяха книги от библиотеката на Гео Милев, списания, негови преводи на европейски поети, списанията „Везни“ и „Пламък“ отгърнати на страници, които внушават естетическите търсения на Гео Милев и снимки и портрети на модерни поети.

В Нощта на изкуствата бе представена книгата на д-р Мридула Гхош, преводачка на поемата „Септември“ на бенгалски език. Книгата бе подарена на музея от Валентин Катранджиев от дипломатическата мисия на България в Украйна. Д-р Гхош развива особен интерес към българската история, традиции и обичаи. Превежда от български на бенгалски език избрани стихове на Иван Вазов, Христо Ботев, Елисавета Багряна. Участва и Красен Митков с интерактивно представяне на живота и творчеството на Гео Милев – „Вселената на Гео Милев“ – динамична арт инсталация“- съобщава Валя Сотирова.

Авторът на десетки книги за деца, сценарии за телевизионни филми за БНТ, радиопиеси и драматизирани приказки за БНР и Радио Стара Загора Димитър Никленов представи част от пиесата с криминално-социален сюжет „Двама мъже и мацка“ по повод юбилея си. Участваха актьори от ДТ „Гео Милев“.

Ганчо Иванов представи книгата си „Спомен за доброто“.

Къщата музей „Гео Милев“ е съорганизатор на Национален младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“, 41 издание с домакинство на поетичната работилница с участниците в конкурса и с журито.

Последва представяне на романа на Мария Панайотова – „Острови в душата“; Йордан Пеев представя книгата на Дойчин Дойчинов – „Изгубени в съня“; Катя Димитрова – стихосбирката си „Плач по всички жени преди мен“ ; Ивайло Диманов –„ Амфибрахий в до мажор“ – стихосбирка. Ивайло Диманов е журналист, поет и бард.

През ноември излезе филмът „Трагедията на един неразбран гений“, посветен на Гео Милев. Филмът е качен в youtube.com. Музеят съдейства с материали. Голяма част от кадрите са заснети в музея.

Маратонът на духовните събития за новата година започва на 28 януари . Съвместно с ППМГ „Гео Милев“ предвиждаме да отбележим 130 годишнината на Гео Милев. По предварителен сценарий ще разкажем за житейския и творчески път на Гео Милев. Ще ползваме спомени, документи, Летописа на Елена Фурнаджиева, писма и стихотворения на поета. Ще участват ученици от Математическата гимназия с преподавател Светла Баджакова. Заедно с Младежкия общински съвет ще проведем викторина, посветена на Гео, споделя Валя Сотирова. Следва представяне на поетичен театрален спектакъл „Цветни приказки“ по текстове на Леда Милева с деца от театралната школа „Жест“ към ЦПЛР Стара Загора с художествен ръководител Светла Тодорова; Концерт на ученици от специалност „Поп и джаз пеене“ при НУМСИ „Христина Морфова“.

В Нощта на музеите по повод 106 години на списание „Везни“ ще се представи филмът „Трагедията на един неразбран гений“, посветен на Гео Милев, 2024 , с участието на нашия музей; интерактивен театрален пърформанс –„Всичко, от което се нуждаем, е любов!“ с участието на Стоян Чобанов; В Нощ на изкуствата ще се чества 72 години от създаването на къщата музей „Гео Милев“ и 101 год. на сп. „Пламък“; Среща с писателя Недялко Славов и представяне на новия му роман „Илюзионистът“; участие в Маратон на четенето и среща с българския писател Димитър Калбуров; Със специална програма музеят ще участва в Есенните литературни дни с рецитал на старозагорски поети – „Поетична магия“; По време на Европейските дни на наследството с изложба ще се надникне в учебниците на Гео и пр.

Росица Ранчева