В навечерието на Васильовден академик Васил Герлимов пред Долап.бг:“Правя всичко възможно името ми да остане чисто и почтено“
Часове преди настъпване на Новата 2025г., а с нея и на големия християнски празник, посветен на Свети Василий Велики , разговарям с един от знаковите именици -академик Васил Герлимов.
Той е хореограф-режисьор, фолклорист, критик, творец, общественик. Академик е на Българска академия на науките и изкуствата. Иноватор e в сферата на българския фолклор – преплита автентичния образец на традиционната култура с пъстроцветните багри на съвременния изказ. Г-н Герлимов е създател на уникалната темпераментна трупа за съвременен фолклор „Танцът на вятъра“. Има дългогодишен опит в продуцирането и мениджмънта на съвременно изкуство. Преподавател в България, организатор и участник в семинари съвместно с фолклористи от Америка, Австралия, Бразилия, Мексико, Канада, Япония, Германия, Франция, Испания, Холандия, Дания, Белгия и други. Гостува на семинари в Оксфорд – Англия, Токио и много други градове на Япония. Негови авторски постановки се разучават във Варненски свободен университет „Черноризец храбър“ и в „Институт по изкуствата“ в град Есен – Германия. Знакови са Хасеклийски танци, „След кушия“, „Елзамански танци“, Тракийска сюита, „Мъже в Тракия“ и др. Най-новият му танц „Тракийска пролет“ спечели Гран при в изпълнение на ансамбъл „Чудесия“ от Пазарджик. Носител е на десетки високи отличия сред които първата Кристална лира на Съюза на музикалните и танцови дейци, Кристално огърлие, „Златен век“ на Министерство на културата и др. Режисьор е на всички съпътстващи програми на Националния фолклорен събор в Копривщица, в екип с МК и БАН.
Дългогодишен главен художествен ръководител е на Общинския фолклорен ансамбъл „Загоре“ Стара Загора . От три години е председател на Настоятелството на Народно читалище „Свети Климент Охридски 1858“ в Стара Загора. „Основната ми мисия е нашето читалище да се превърне в пазител на традициите за младите хора“.
Господин Герлимов, на кого сте кръстен?
На дядо си Васил Герлимов от село Тулово. Доколкото зная, това име се повтаря през различните поколения.
Гордеете ли се с името си и обратно, името Ви гордее ли се с Вас?
С нашето име започва всяка нова година. Първият ден на годината Васильовден, за мене е много важен ден, който цялото ми семейство, приятели, колеги, комшии, тачим и споменаваме с благодарност за добрините, с които ни дарява. През младите години човек се грижи за чистотата и уважението на името си. Аз вече прехвърлих 60-те и съм сигурен, че с нищо не съм го опозорил. Правя всичко възможно името ми да остане чисто и почтено. Ако трябва докрай да съм искрен, името на Васил Герлимов лесно отваря почти всички врати.
Какво знаете за Вашия духовен покровител?
Свети Василий Велики е архиепископ на Кесария, вселенски отец и учител на Църквата, църковен писател и богослов. Автор на многочислени проповеди и писма на богословска тематика.
Роден е около 330 г. в Кесария Кападокийска (гр. Кайсери, днешна Турция) в знатно семейство. Св. Василий получава образованието си в кесарийското училище, където се запознава с бъдещия бележит църковен отец св. Григорий Богослов. Образованието му продължило в Константинопол, а по-късно и в Атина. Приема християнството през 357 г. Предприема пътуване в Сирия, Палестина, Месопотамия и Египет, където изучава аскетика. След завръщането си заедно с брат си Петър основава монашеско общежитие . Към него се присъединява и св. Григорий.
Избран е за епископ на родния си град. Организира създаването на благотворителен институт, като около храма е бил изграден голям комплекс, съдържащ болница, страноприемница, работилници, училище, жилища за епископа, свещениците, лекарите и служителите, които приютявали болни и недъгави, крайно бедни бездомници и сираци.
Освен в Източноправославната църква е почитан в Римокатолическата църква, Англиканската, Епископалната и Лутеранската църква. Автор е на литургия, известна и до днес под името „Василиева литургия“. Св. Василий е починал на 1 януари 379 г.
Как ще отпразнувате имения си ден?
С много гости и три ката маси, които се огъват от гозби и безброй кани пелин, който аз си произвеждам.
С какви обреди и обичаи е свързан Васильовден?
С много богата обредна практика. На много места в този ден са василчари, кукери, бабугери – в Разлог и Банско, джамалари, но най-вече Сурва… Още в ранни зори деца тръгват от къща на къща със сурвакници да сурвакат за здраве…Сурвакниците са от дрян и в цялата украса от естествени материали, да вложени магическите наричания за здраве, за пълна къща с деца, за имане, „колко звезди на небето, толкоз здраве в тая къща“…
Господин Герлимов, каква 2024г. изпращате от най-старото старозагорско читалище?
Изключително ползотворна. Благодаря на целия екип, специално на заместничката ми Гинка Михайлова, която е „локомотивът, двигателят“ в читалището, на всички художествени ръководители, на самодейците от всички 16 състава, на клубовете, на школите, на нашите приятели и партньори.
Една от основните ни дейности през годината беше разработването на нови проекти и откриването на нови пространства за стратегията на читалището ни. Ако досега сме работили само в областта на любителското творчество, сега разбираме, че най-старата неправителствена организация в България – читалището, има далече по-големи пълномощия и възможности за развитие. Продължихме да надграждаме проекта „Имането“ със създадените партньорства с редица детски градини и училища, което считам за голямо постижение. Резултатите от съвместната ни дейност са много добри. Почти всички любителски колективи участваха в конкурси и се върнаха с медали и високи отличия. За Деня на Стара Загора нашето читалище получи наградата „Млада Загора“. Това е много важно постижение, защото е определена от младите хора на Стара Загора. Проведохме десетки национални конкурси, ние участвахме в международни конкурси…Горд съм да съобщя, че ръководителят на нашия състав за латинотанци Стефан Дончев и партньорката му Християна Ботева станаха световни шампиони…
Какви са плановете за 2025г.?
Целта ни е младите хора да създадат нови формации, защото те имат своя нов поглед за нещата и за да няма конфликт между поколенията.
Сега отново спечелихме проект „Изгреяли Зорници- звездици“. С него надграждаме проект „Имането“ .Горди сме, че от всички няколко десетки кандидати, само ние и още три институции, спечелихме проекта. Той включва освен надграждане на проект „Имането“ развитие и обучение на младите хора с нови дейности – песен, танц, слово. Издирваме даровити деца, които да разният таланта си с репертоара на ансамбъл „Зорница“. Предстои ни на сцената на операта голям концерт, посветен на 60 години на Представителния ансамбъл за народни песни и танци „Зорница“, в който тези млади хора ще участват в спектакъла, който ще се проведе на 11 ноември 2025г. Ансамбълът ни е основан от народната певица Петкана Захариева и повече от половин век е имал за главен художествен ръководител композиторът академик Кирил Тодоров, на когото съм безкрайно благодарен.
Какво е пожеланието Ви за Новата 2025г.?
Да бъдем здрави! Да бъдем по-добронамерени един към друг! Да бъдем по-смирени! Да ценим постигнатото и да го надграждаме! Да обичаме изкуството, което е маята на духовното усъвършенстване!
Росица Ранчева