Рикардо Мути за седми път ще дирижира Новогодишния концерт във Виена

Първият ден от Новата година по традиция започва с прочутия концерт на Виенската филхармония, който се предава на живо на огромен екран на площада пред катедралата “Св. Стефан”, пред Виенското колело в Пратера и по световните телевизии в 90 страни.

На 1 януари виенските виртуози ще свирят отново под диригентската палка на Маестро Рикардо Мути, за когото това ще бъде седмият новогодишен концерт. Концертът се предава директно  по БНТ 1.

За него и Новогодишния концерт в Златната зала на Музикферайн подробно малко по-късно в текста.

Виена посреща Нова година на открито и обявява началото на Годината на Щраус. За 33-и път Нова година в столицата но Австрия ще се празнува в целия град на открито. Отвсякъде ще се лее музика, а в полунощ, под звуците на “На хубавия син Дунав”, всички ще танцуват валс. Музикалната програма на площада пред кметството ще бъде посветена на Годината на Щраус. Новогодишните тържества във Виена се провеждат на осем места с вход свободен – в центъра на града, но и на площада пред Виенското кметство и пред Виенското колело в Пратера. В центъра ресторантьори ще отворят специални новогодишни щандове, на които ще предлагат пунш, шампанско и богато разнообразие от кулинарни специалитети.

Новогодишната пътека във Виена започва от площад “Фраюнг”, минава по известната търговска улица “Грабен” и достига катедралата “Св. Стефан” и Кертнерщрасе. На осем сцени из цяла Виена ще има шоу програми, като освен валс ще звучи поп, рок, диско, блус, фънк, соул. Особено популярна е улицата за класическа музика на “Грабен”. Всяка година в ранните следобедни часове на последния ден от годината именно там танцовите училища предлагат безплатни курсове за валс и превръщат района в най-голямата бална зала на открито. На най-голямата от осемте сцени на площада пред Виенското кметство програмата “Countdown Strauss” ще отбележи официалното началото на годината на Йохан Щраус, когато във Виена ще се проведат множество събития, посветени 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. Оркестър от сто музиканти, под ръководството на австрийския перкусионст Мартин Грубингер, ще представи нов аранжимент на световноизвестния Дунавски валс. Огромната група музиканти ще изпълнят този шедьовър на Йохан Щраус по един съвсем нов начин – този път и с текст.

Точно в полунощ от катедралата “Свети Стефан” се чува камбанен звън. Камбаната, която виенчани наричат Пумерин, бие само в изключително тържествени случаи, а новогодишният звън се предава по радиото и телевизията в цяла Австрия. Кулминацията на празника е лазерното шоу точно в полунощ. Виена се отказва от фойерверките, защото замърсяват природата с отпадъци и отровни вещества, а шумът от тях стресира животните. На фона на лазерното шоу отново ще звучи валсът “На хубавия син Дунав”, превърнал се в неофициален химн на Виена. Празникът на площадите е безплатен и се провежда на общо осем места – не само в центъра на града, но и на площада пред кметството, както и в увеселителния парк Пратера.

Традициите са затова, за да се спазват, особено във Виена. Както всяка година, в новогодишната нощ на сцената на Виенската Щатсопера се играе “Прилепът” от Йохан Щраус. Съобщават от Община Виена чрез Международния  им офис в София.

Но да се върнем към кулминационното събитие, както отбелязахме в началото на публикацията – концерта на 1 януари на Виенска филхармония под диригентството на знаменития маестро Рикардо Мути. В България ще го гледаме традиционно прякото му излъчване по Българската национална телевизия и слушаме в програмата на Българското национално радио заедно с милиони слушатели и зрители по целия свят. Естествено, акцентът в програмата и на това събитие ще бъде 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. В Новогодишния концерт са предвидени цели осем негови композиции. Освен валсове, полки и маршове от Йохан Щраус-син, в програмата е включена и увертюрата към неговата оперета “Цигански барон”. Разбира се, ще има и изпълнения на популярни пиеси от Йохан Щраус-баща и от братята на юбиляря Йозеф и Едуард Щраус, както и от Йозеф Хелмесбергер-син. На традиционния концерт е предвидена и една премиера – за първи път в 84-годишна история на Новогодишния концерт ще прозвучи произведение от жена-композитор. Това ще бъде Валс на Фердинанд /Ferdinandus-Walzer/ от австрийката Констанце Гайгер (1835-1890 г.).

 По традиция концертът представя вечната музика на композиторите от династията Щраус. Припомняме, че по правило след традиционния Новогодишен концерт на Виенската филхармония, става ясно името на диригента, който ще се качи на подиума през следващата година. На 1 януари 2024 г. Кристиан Тилеман застана за втори път след 2019-а на диригентския пулт на този концерт, превърнал се в символ на настъпващата Нова година. Роденият в Берлин световнопризнат маестро е сред най-търсените диригенти и обявен за един от най-задълбочените  интерпретатори на Рихард Вагнер и Рихард Щраус. Творческото сътрудничество на Кристиан Тилеман с Виенската филхармония датира от 2000 г. Веднага след концерта стана ясно, че на 1 януари 2025 година в Златната зала на „Музикферайн“ ще дирижира Рикардо Мути 85 –ия Новогодишен концерт за седми път.

 Припомняме, че знаменитият Маестро дирижира за шести път Новогодишния концерт във Виена за първи път без публика в залата на „Музикферайн“ на 1 януари 2021 година заради пандемията от Covid-19.  Липсата ѝ бе компенсирана с виртуални аплодисменти, които прозвучаха в края на първата и втората част и които зрителите изпращаха през специално изградена платформа.

 Италианският маестро Рикардо Мути е сред най-авторитетните диригенти, които трайно си сътрудничат с Виенската филхармония. Съвместната творческа дейност на 83-годишния Мути с Виенската филхармония започва още през 1971 г. на сцената на Залцбургския музикален фестивал. Той застава на диригентския пулт пред Виенската филхармония по цял свят повече от 500 пъти, а през 1993, 1997, 2000, 2004, 2018, 2021 година дирижира Новогодишния концерт. В знак на признание, по случай 70-годишнината му през 2011 година, Мути е обявен за почетен член на Виенската филхармония. Много от най-знаменитите български оперни певци са пели под палката на маестро Мути на различни оперни сцени и концертни зали по света. В последните години една от предпочитаните му певици е Красимира Стоянова. Имали сме щастието преди години да слушаме по БНР директното излъчване на Реквиема на Верди от прочутата зала „Херкулес” на Мюнхенската резиденция под диригентството на маестрото с изключителни певци Красимира Стоянова, Анита Рачвелишвили, Франческо Мели и Рикардо Дзанелато. Българската публика имаше щастието Филхармонията на миланската “Ла Скала” с диригент Рикардо Мути да гостува у нас с концерт на 17 март 2004 година в НДК. В програмата бяха включени произведения на Верди, Брамс и Фабио Ваки.

 Да припомним и, че прекрасната българска цигуларка Албена Данаилова е първата жена, един от концертмайсторите на знаменитата Виенска филхармония. През 2008 година, когато Албена след конкурс беше одобрена за концертмайстор на световния оркестър агенция Франс прес отбеляза новината в червено. Успешно мина пробният ѝ период от пет години и тя е вече отдавна е титуляр на първия пулт на цигулките. Виждаме я на почти всеки Новогодишен концерт в Златната зала на „Музикферайн“.

 Рикардо Мути на пресконференцията за Новогодишния концерт с председателя на Виенската филхармония Даниел Фрошауер /л/ и генералния директор на ORF Роланд Вайман /д/. В рамките ѝ Маестро Рикардо Мути каза, че за последен път ще дирижира Новогодишния концерт на Виенска филхармония…

 И така – до 1 януари в знаменитата Златна зала на „Музикферайн“ или пред телевизионните екрани, за да тръгнем празнично в една по-добра и човечна 2025, без войни и страдание, Въпреки!

 Източник: „въпреки.com”