Желязна дисциплина и строги правила в образованието гарантират шеметния възход на Южна Корея
Плагиатите в азиатската страна са заплашени от затвор
Когато се разхождаш по улиците на Сеул, непременно ще забележиш огромни книжарници, препълнени с почитатели на писаното слово. Роботите в тях предизвикват чужденците и провокират вниманието им. Няма точна статистика за броя им, защото непрекъснато се появяват нови и нови книжарници.
Днес много често Южна Корея е наричана „Чудото на река Хан”, защото претърпява бурно икономическо развитие, въпреки малката си територия (почти колкото тази на България) и е с налични оскъдни природни ресурси. С население от 51 милиона тя се нарежда на 27- мо място в света и е дин от четирите азиатски „тигъра” заедно със Сингапур, Хонконг и Тайван.
Тайната е в успешните образователни реформи през 19 и 20 век.
На централния площад на Сеул има само два паметника, но забележителни по размери. Първият е на адмирал И Сун Си, известен като железният адмирал, който създава кораб тип „костенурка”. С този кораб Корея побеждава за първи път в морски бой Япония през далечната 1592 година. Вторият е на крал Годжонг. Бих искала да припомня едно историческо обяснение за образованието в монархията.. По време на династията Чосон (1392 – 1910 г.) да имаш деца, които да изкарат изпита за публична служба в кралския двор, е било сигурен път към социален и материален успех за цялото семейство, което принадлежи към аристокрацията.
Нека не забравяме, че първата печатна книга в света „Будистки сборник” се появява през 1377 г., за сравнение Гутенберг обявява създаването на печатната си машина през 1439 година. А първият вестник в света – „Джото” се разпространява от 1577 година. Факти, които не бива да пренебрегваме.
Корейската империя, провъзгласена през октомври 1897 г. от крал Годжонг, бележи прехода на династията Чосон към модерна държава. През този период се реализира реформата Gwangmu, която има за цел да модернизира армията, икономиката, и ….образованието . За първи път в историята на държавата до класните стаи имат право на достъп всички граждани. Специалисти опростяват езика и намаляват десетократно броя на китайските йероглифи. Реформата дава възможност за по-сериозна селекция сред учениците и формиране на нов елит.
Ученолюбивите и трудолюбиви корейци създават стотици семейни фирми, които днес са в основата на бизнес империите в четвъртата по размер икономика в света.
Южна Корея през 50-те години на миналия век е разорена от война държава, без инфраструктура и индустрия. Населението е масово необразовано, бедно и живее предимно в селата. Половината й територия остава окупирана от комунистическия режим на Северна Корея и непрекъснато е под заплаха от нова война.
През 80-те години на миналия век в Южна Корея е започнала нова образователна реформа. Основната ѝ идея е, че трябва да се намали частното образование и да се даде по-голямо равенство между класите. Основанието е, че по-богатите семейства могат да осигурят сравнително лесно скъпите вечерни училища за децата си, но има бедни хора, които не могат. По този начин се създава класово разделение, което според южнокорейските политици не дава шанс за развитие на обществото и формиране на качествен управленски и бизнес елит.
Правителството въвежда безплатни обществени вечерни училища за всички ученици, които желаят да се образоват. Основният аргумент е, че щом държавата не може да забрани частното образование, тя ще започне да го конкурира. Създава се концепцията за „вечерно самообучение“. То давало свободен достъп за всеки ученик до сградата на общинско или държавно училище през вечерно време, където децата да могат да си пишат домашните работи под надзора на дежурни учители.
Идеята за използване на взаимообучителен метод постепенно се трансформира в традиционна „занималня“. Постепенно над 1900 от общо 2258 училища предлагат допълнително безплатно обучение до 20-21 часа (някои дори до 23:00!), но дори и т.нар. „нулев час“ (по желание на родителите учебния ден започвал със „сутрешен час за самоподготовка“). В някои по-крайни случаи се оказвало, че децата стоят всеки ден на училище от 7 часа сутринта до 23 часа вечерта!
Корейците постигат забележителен успех: населението е 100% грамотно. Но успехът има цена.
Корейските ученици и студенти днес са начело на международните сравнителни тестове за постижения, включително тестовете за критично мислене и анализ. Но този успех има цена: учениците и студентите са под натиск, учи се много. Талантът не е единственото изискване – защото въведените строги правила и дисциплина разчитат на упоритата работа и усърдието, няма извинение за провал. Децата и студентите учат целогодишно, както в училище, така и с преподаватели.
Осемчасов приемен изпит е единственият начин на учениците в страната да постъпят в SKY университет.
Плагиатството се наказва със затвор, а преписването е недопустимо.
Южна Корея има 370 университети, които са публични национални и частни.
Днес 13 корейски компании са сред 500-те най-големи компании в света – според Fortune 500: Samsung е класирана в челна позиция (№ 13), а след нея са SK Holdings, Hyundai Motors, POSCO, LG Electronics и т. н.
Страната разполага с най-бързият интернет в света. Тук е създадена първата в света социална мрежа и първото интернет кафене.
Бакшишите в таксита и заведения са непознати, а спомените от усмивките на корейците остават завинаги. Признавам, не зная дали познават съвета на Маркес: „ Никога не преставай да се усмихваш, дори когато ти е тъжно, защото някой може да се влюби в усмивката ти !”
Д-р Румяна Лечева