Игнажден е! Православната църква почита Св. Игнатий Богоносец
Големият християнски празник Игнажден се празнува на 20 декември всяка година и се свързва с идеята за ново начало. Разберете какво точно се празнува на Игнаждан и какви поверия се спазват, за да имате късмет през новата година.
Игнажден е празникът на Свети Игнатий Богоносец. Интересна особеност е, че ако 20 декември се пада неделя, празникът се чества на предния ден. Освен на този светец, празникът се свързва и със Света Богородица. Смята се, че на този ден започват нейните родилни мъки. Неслучайно коледарите пеят:“Замъчи се Божа Майка от Игнажден до Коледа, да си роди млада Бога…“ Поради тази причина дните до Рождество Христово се наричат мъчници и се свързват с благополучието, късмета и семейството. Сега нека разберем кои са поверията, които трябва да се спазват на тази дата, за да имате късмет през новата година
Денят е самостоятелна календарна единица, с него започват коледните празници, импулсите за ново раждане, за нови въплъщения, изобщо за въздигане… Дори за „сътрудничество с неизбежното“… Но най-вече за осъзнаването, че съдбата ни, сърцето и домът на нашето съзнание са в безкрайността и само там… Денят на зануляването, отбелязващ Началото на Светлината, на кръга на Слънцето, който бе Огън и който като докосва Земята, се зачева семето на Живота…
Последният ден от 13-я месец на годината, според най-точния календар на древните българи, който бил толкова изключителен, че го наричали Един, Ени-Алем, Иняжден, Полязовден, Млад Бог, Млад ден, Нов ден, Млад месец, Млада година, Полаз, Сур, Ени, Единак, Еднажден, защото е бил извън 364-те календарни дни и от него започвала Новата година и зимните тайнства.
С голямата си магическа сила подготвял и енергията на Зимното слънцестоене/21.12./. И с него се избягва изместването през времето, затова е ден на зануляване, подобно на порталите 11.11 и 12.12. Нулев ден. После Църквата го прави ден на Св.Игнатий Богоносец (Носещ Бога в душата си). А Левски го избира за името на дяконския си сан.
Той събира цялата творческа същност на Бога, извлича светлината от мрака и затова от него е започнало и сътворението на света.
Какви са задължителните поверия за спазване на Игнажден
1.Важността на първия гост
Това е една от най-важните традиции за празника. Смята се, че какъвто е първият гостенин на този празничен ден, такава ще бъде и годината. Поради тази причина, в миналото много стопани са се изхитрявали. Те се уговаряли с близък техен приятел или роднина да посети дома им и по този начин да донесе щастие и благополучие в семейството. Този специален гост се нарича традиционно “спохожняк” или “полазник”,тъй като ще нарече всички благословия свързани с дома. По този начин той извършва това обредно действие, което материализира желанието на стопанина за берекет през новата година. На някой места в България, този гост разравя домашното огнище, за да може то да донесе щастие и късмет за всички в дома.
2.Обредността на празника
Трябва да имаме паричка в джоба, за да сме богати през Новата година
Трябва да се изхвърли всичкия боклук, за да си отиде всичко лошо от нас
Почиства се дома от сажди и паяжини, за да започнем на чисто
Засяване на житни зърна в дома – символично за богата реколта
Вкъщи се прибира само с “пълни ръце”
3.Какво не се прави на Игнажден
Да не се искат или дават пари на заем – запазване на материалното благополучие
Не се изнася нищо от вкъщи – сечива, вещи и така нататък
Не се вари боб – предизвиква градушка
Не се работи домакинска работа от жените – за лесно забременяване
Не се пере, за да не се разболяваме
Не се шие и плете, за да не се заплитат червата на домашните животни
Не се става от масата по време на вечеря
4.Гадаене по времето на Игнажден
Ако времето е ясно – чака ни суша
Ако вали дъжд – ще има дъждове през годината
Ако вали сняг – очаква ни много богати реколта
СВЕТЪЛ ПРАЗНИК!