Зимното слънцестоене е ПОРТАЛ КЪМ НОВОТО. Тази година настъпва в събота 21 декември 11.19 ч.
Тези три дни посвещаваме на свързването с елементите ВОДА и ЕТЕР, на Новораждането на Слънцето в Човека, Слънчевия Дух! Зимното слънцестоене е ПОРТАЛ КЪМ НОВОТО. Тази година настъпва в събота 21 декември 11.19 ч
Според древния български календар, година има четири симетрични астрономически точки: зимно слънцестоене, пролетно равноденствие, лятно слънцестоене и есенно равноденствие. Годината в българския календар се е състояла от 365 дни, от които 364 са календарни, а ЕДИН е отделен. Календарните 364 дни са разпределени в 4 сезона. Всеки сезон съдържал 91 дни, разпределени в 13 седмици. Денят след зимното слънцестоене бил наричан Еднажден (Единак ден, Енин ден) и бил „отделен” ден – не бил включен към някой месец или седмица. Новата година е започвала един ден след зимното слънцестоене. Първият ден от новата година бил наричан “Ден на Слънцето – Ени” (почитал се Бог Сурва). В българската традиция Зимното слънцестоене се отбелязва от празника Еднажден. Той символизира раждането на Новото слънце.
ЗИМНОТО СЛЪНЦЕСТОЕНЕ е портал към НОВОРАЖДАНЕТО на ДУХЪТ в човека! ОБНОВЛЕНИЕ! Момент, в който имаме възможност да изоставим стари програми и вярвания и да се отворим към новото, което е готово да живее през нас!
От този момент в годината денят започва да расте и започват да прииждат нови сили. В природата и в човека. Когато човек познава природните цикли и се съобразява с тях, има съответствие между онова, което става отвън – във външната Природа, и това, което става в човешката душа. Защото Животът е един, единен и неделим. Човек е дете на Великата Разумна Природа. Той участва във всички моменти от нейния живот, свързан е със силите, които действат в нея, ползва се от тях съзнателно или несъзнателно.
Зимно слънцестоене – какво трябва и не трябва да се прави на този ден
Дори в древни времена хората са знаели за това явление и са му придавали голямо значение. При славяните датата на зимното слънцестоене била рожденият ден на Коляда, бога на зимното слънце. Той се бори със злия дух Карачун, който искал да открадне слънцето, но не успял – денят настъпил и животът се възродил.
По този повод древните славяни палели голям огън като символ на Слънцето, танцували в кръг, обикаляли дворовете и пеели коледни песни с пожелания за здраве и берекет, а в замяна получавали сладкиши и тестени изделия. По стара традиция на този ден домакините приготвят празнична трапеза, а всички си разменят подаръци. От 24 декември започват да се пеят коледни песни от този момент слънцето, което е „спряло“, започва да се движи и самият ден започва да се увеличава.
Според вярванията на нашите предци в деня на зимното слънцестоене можете да си пожелавате желания и да променяте съдбата си.
В деня на зимното слънцестоене задължително направете следното:
почистете дома си, изхвърлете старите вещи, раздайте ненужните – така освобождавате място за нови неща;
планирайте важни задачи за бъдещето;
оставете старите оплаквания, сключете мир с тези, с които сте в конфликт;
погасете дълговете си;
Има няколко практики за това как можете да промените живота си към по-добро на зимното слънцестоене:
в навечерието на деня, по залез слънце (тази година е 20 декември, тъй като слънцестоенето се пада на 21 декември), запишете на лист хартия всичко лошо, от което искате да се отървете, и след това изгорете този лист хартия;
призори на 21 декември застанете с лице на изток и си пожелайте това, за което мечтаете.
Можете също така, като си пожелаете това, за което копнеете, като засадите семе от някакво растение в саксия, да се грижите за него до пролетта и след това да го засадите в градината – заедно с растението вашето намерение ще расте и ще се сбъдне.
На този ден не бива да се вдига шум и да се веселите, както и да пиете алкохол – според вярванията в най-дългата нощ духовете бродят по земята и могат да дойдат в отговор на шума и да навредят на човек.
Равноденствие
Слънцестоене