Обявиха новите „Живи човешки съкровища на България“ -2024г.
Майстор шекерджията Боян Минчев от музей „Етър“ Габрово е сред тях
На 6 декември 2024г. зам.-министърът на културата Калин Вельов нагр номинираните и вписаните в Националната представителна листа на елементи наади нематериално културно наследство – Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024.
Отличените получиха грамоти за приноса си в опазването и популяризирането на националната културна идентичност и по повод вписването на съответния елемент в Националната листа. Новите попълнения в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство са:
– „Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново“ с групов носител – Селищната общност на с. Рибново, община Гърмен, област Благоевград;
– „Автентични народни хора от село Връв, област Видин“ с групов носител – Танцов състав за автентичен фолклор „Дортикум“;
– „Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“, с индивидуален носител – Боян Руменов Минчев;
– „Приготвяне на кюстендилски зелник“ – с групов носител Женска група към Народно читалище „Съгласие-2007“, село Жабокрът;
– „Дервишовден в Лесичово“ с групов носител – Дервишка група с ръководител Димитър Иванов Влахов към Народно читалище „Георги Бенковски“, село Церово;
– „Варене на бяла халва за сирни Заговезни“ с групов носител – Група за автентичен фолклор при Народно читалище „Искра 1898“, гр. Борово;
– „Приготвяне на динен маджун по традиционна технология в с. Смилец“ с групов носител – Народно читалище „Светлина-1906-Смилец“;
– „Традицията в рисуване на етрополски „плескани“ яйца“ с Групов носител – Група за рисуване на етрополски „плескани“ яйца към Исторически музей – гр. Етрополе.
Майстор шекерджията Боян Минчев от Габрово бе вписан в Националния регистър за живи човешки съкровища! Той е трето поколение шекерджия, роден и израснал в Етъра.
Баща му е хореограф, майка му е народна певица. От 4-годишен Боян изпълнява народни танци.
На шекерджийство се е учил от дядо си и отбелязва, че:
„Един майстор-шекерджия първо трябва да бъде чирак, поне 10 години, за да се чувства сигурен в занаята“.
И добавя, че в захарта няма големи тайни, но има тънкости и се извършва само на ръка. Несравнимо е с машинното производство на големите вериги, но пък има уникален вкус, затова могат да се правят не повече от 30-40 захарни ябълки. Продуктите нямат голяма трайност, приготвят се на момента и прекъсването на процеса убива производството, както се е случило по време на пандемията. Тогава не могат да консервират, спират и започват отначало.
33-годишен, Боян Минчев може и да остане един от последните шекерджии, които съхраняват занаята и се надява да го предаде на своя син. За нуждите на пазара заедно със съпругата му са отворили он-лайн магазин за продажба на сладкиши.
Боян има от дядо си тефтерче със стари рецепти, които изискват повече време, пространство и енергия, но той се надява да ги реализира. Типичен габровец, както сам се определя, занаятчията от Етъра уточнява, че габровци не са стиснати, а по-пресметливи.
Днес моят професионален път се издигна на по-високо ниво! На специална церемония в Министерството на културата зала „Средец“, бях обявен за Живо Човешко Съкровище и вписан в Националната представителна листа за нематериално културно наследство! Благодарение на издигнатата кандидатура от ЕТЪР – Етнографски музей на открито / ETAR – Ethnographic Open Air Museum! Благодаря на всички повярвали и допринесли това да се случи! Най-доброто тепърва предстои!
Долап.бг