За първи път в България в село Малка Верея се проведе Фестивал на дафиновото дърво, ароматите и лечебните растения
За първи път в България, в старозагорското село Малка Верея, на 29 септември 2024г. се проведе Фестивал на дафиновото дърво, ароматите и лечебните растения. Силният вятър, поройният дъжд и бурята, връхлетели ни в неделния следобед, не уплашиха организаторите и участниците в това уникално събитие. Още преди обявения начален час -17:00, салонът на местното читалище се препълни с весел, любопитен и любознателен народ, за да научи историите на дафиновото дърво, наречено още лаврово.Стана ясно, че в селото има няколко лаврови дървета. Освен това имаше за продан 10-ина млади дръвчета.
На сцената имаше голяма купа с дафинови листа. Тук беше и мястото на журито – любимата народна певица проф.Бинка Добрева, Александър Райчев и председателят на Постоянната комисия по култура при Общински съвет Стара Загора – Недко Кузманов. То имаше нелеката задача да оцени изпълнението на фолклорните състави и кулинарните предложения, в които е използван дафинов лист.
По атрактивен начин на публиката бяха поднесени истории от цял свят за това почитано растение от най-дълбока древност до наши дни заради своята красота, сила и лечебни свойства. То е символ на победа, мъдрост и чистота в много култури.
Листата на лавровото дърво са се използвали за направата на лавров венец в древна Гърция, знак за най-висок статус. Такъв са получавали победителите на Питийските игри, посветени на Аполон. Символиката е пренесена към римската култура, при която лавровите листа са били символ на победата.
Овидий разказва в „Метаморфози“ за нимфата Дафне, дъщеря на Гея и речния бог Пеней. В разказа тя дава обет за девственост. Аполон се влюбва в нимфата, уцелен от стрелите на Ерос. Дафне, уморена от преследванията на бог Аполон, помолила баща си да промени вида й, за да се избави от него. Боговете се смилили над нея и са я превърнали в лаврово дърво. Аполон, съкрушен, направил венец от дървото, което впоследствие става негов символ.
В християнството дафиновото дърво символизира възкресението на Христос. В Италия завършващите студенти носят венец от такова дърво вместо нормалните за дипломирането шапки. И досега победителите на състезания се обкичват с лавров венец.
Лавровото дърво е двудомно и достига 10-18 метра височина. Листата му са тъмнозелени, лъскави и ланцетовидни, с дължина 6-12 см и широчина 2-4 см. Цъфти с бледожълти цветове, достигащи до 1 см в диаметър. След това по женските растения се появяват черни плодчета, тип ягода, които съдържат едно семе.
Родината на дървото е Средиземноморието. Сега се отглежда в Южна Турция, Северна Сирия, Южна Испания, Северна и Централна Португалия, Северно Мароко, Канарските острови и остров Мадейра.
Използваема част на дафиново дърво са листата, плодовете и кората (на младите клончета).
Листата и плодовете са богати на етерично масло, наречено евкалиптол. Листата съдържат около 1,3% от него, както и рутин, манган, калций, калий, фосфор, магнезий, желязо, натрий, цинк.
Лечебни свойства и приложение на дафиново дърво:
Свойства на дафиново дърво общотонизиращо; детоксикиращо; противотемпературно; противовъзпалително; противоревматично; газогонно; възбуждащо апетита; контролиращо холестерола; контролиращо кръвната захар; жлъчегонно.
Ето някои заболявания и състояния, при които се използва дафиново дърво: нарушения в менструалния цикъл; диабет; високо кръвно налягане; гъбички; ревматизъм; алергии; възпаление на венците; холецистити; синузит; камъни в бъбреците; невралгия; кашлица; коксартроза. Употребява се като запарка , спиртен извлек ,- чай от лаврови листа, маслен извлек ; домашната козметика при акне, бръчки, косопад, при аромотерапия; в градината за борба с вредителите и множество други ползи.
Дaфинoвият лиcт e cтpaхoтнa пoдпpaвкa зa cупи и яcтия. Зa пpъв път oбaчe тoй e изпoлзвaн кaтo дoбaвкa зa вoдa, кoятo ce пoднacя зa измивaнe нa pъцeтe пpeди хpaнeнe. Дaфинoвият лиcт oблaгopoдявa cocoвeтe, дaвa нacитeн apoмaт нa pибeнитe и мecнитe cупи, кaктo и нa зeлeнчукoвитe. Дaфинoвият лиcт e нeoцeнимa пoдпpaвкa зa яcтия oт тeлeшкo, cвинcкo и aгнeшкo. В кoмпaниятa нa дaфинoвия лиcт paзкpивa вкуca cи cвapeнaтa и зaдушeнa pибa, яcтиятa oт гpaх, фacул и зeлeнчуци. Тoй e нeзaмeним пpи мapинoвaнe нa кpacтaвички, гъби и дoмaти.
В подредената кулинарна изложба, посетителите се увериха в това.
Празникът продължи с много песни, танци, скечове, и завърши с концерт на Бинка Добрева и всеобща веселба.
Идеята за фестивала на дафиновото дърво е на Мария Христова, а подготовката и провеждането – на пенсионерския клуб. Намерението е празникът да се организира всяка година и да стане национална инициатива.
Росица Ранчева