ГД „Писмени преводи“ на ЕК организира прояви по случай Европейския ден на езиците

Септември е месецът, в който празнуваме езиковото многообразие на Европа, като централното събитие е Европейският ден на езиците (26 септември). Този празник е чудесна възможност за повишаване на осведомеността относно изучаването на езици и езиковото многообразие. Денят на езиците се организира от 2001 г. съвместно от Европейската комисия и Съвета на Европа.

По този повод Генерална дирекция „Писмени преводи“ на ЕК кани всички желаещи да участват в поредица от прояви, организирани специално за аудиторията в нашата страна през този месец.

Езикова викторина – тя вече се превърна в традиция и отново е достъпна от 1 до 30 септември за виртуално участие от всяко кътче на България чрез този уеб-адрес. Всички над 14-годишна възраст са добре дошли да участват, да тестват знанията си като опитат да отговорят на 26-е въпроса… и разбира се да спечелят атрактивни награди.

Изложба на плакати, посветени на Европейския ден на езиците – експозицията е отворена за посетители от 16 до 30 септември в Дома на Европа – ул. „Г. С. Раковски“ 124, София, във фоайето на залата на втория етаж. Плакатите са плод на изобретателността на местните представители на ГД „Писмени преводи“ във всички държави членки и съдържат любопитни фрази на всички езици на ЕС. Също така тези плакати нагледно представят еволюцията на графичния дизайн през годините.

Езиково кафе – на 26 септември между 11:00 и 13:00 ч. Ви каним на езиково кафе-среща в столичния клуб „The Steps“, по време на която дори напълно начинаещите ще могат да научат няколко основни думи на различни европейски езици. Не е нужно да знаете никакви езици, за да изпиете едно кафе с някого. Елате да се срещнете и да поговорите с носители на различни езици – френски, английски, финландски, ирландски, полски, италиански, португалски, испански). Научете основни думи, поиграйте с нас и нека прекараме приятни моменти в смях и забавление.

Панаир на езиците – той ще се проведе на 28 септември от 10:30 до 14:00 ч. в Градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“. Заедно с нашите партньори от БАН, СУ, езикови и културни институти от клъстера EUNIC, консулства и посолства ще отпразнуваме Европейския ден на езиците – 26 септември и Международния ден на преводача – 30 септември.

Кирилицата е третата официална азбука на Европейския съюз. Създадена от солунските братя и апостоли Кирил и Методий като глаголица – съвършена система от графични знаци с библейски символи и пресътворена от техните ученици в България като кирилица – опростена писменост с познати букви от гръцката азбука, но с уникални знаци, съответстващи на славянската реч. Кирилицата следва модела на глаголицата и отговаря на най-съвършения принцип за писане, според който на всеки звук съответства отделна буква. Дълго време двете азбуки се употребяват успоредно, но към края на Х и началото на ХІ век по-лесната за писане кирилица измества глаголицата. Днес на кирилица пишат повече от 250 милиона души в света.

Представлявани от 47-те държави членки на Съвета на Европа, 800 милиона европейци се насърчават да изучават повече езици както в училище, така и извън него. Съветът на Европа окуражава многоезичността на континента с убеждението, че езиковото многообразие е средство за постигане на по-добро междукултурно разбирателство и ключов елемент от богатото културно наследство на Европа.

Сред основните цели са също популяризирането на богатото езиково и културно многообразие в Европа, както и насърчаване на неговото опазване и популяризиране. Изучаването на езици през целия живот, независимо дали с образователни цели, за професионални нужди, с цел мобилност или за удоволствие и обмен.

Европейският ден на езиците отдава почит към езиковото многообразие на Европа, с повече от 200 собствени езика. В ЕС има 24 официални езика, около 60 регионални или малцинствени езика и където се говорят още много езици от други части на света. Националните организации, институциите на ЕС, Мрежата на националните културни институти (EUNIC) и Съветът на Европа си сътрудничат в създаването на разнообразна програма от дейности за всички възрасти, с участието на множество институции и асоциации с културни и езикови интереси, университети и училища.