Духът на Светлин Стоев шества в Художествената галерия на Стара Загора
На 05 септември 2024 г. в залата за временни експозиции на Художествена галерия – Стара Загора беше представена изложбата „АНТИЧНА РЕАЛНОСТ” на уникалния старозагорски художник Светлин Стоев (1966-2024). На таблото пред входа са поставени две негови емблематични картини и една пластика, които на прима виста въвеждат в света на Светлин. Около 60 са живописните творби и 13 пластиките, всички те създадени през последните няколко години.В съседната малка зала, на голям екран, се прожектира филм посветен на живота и творчеството на този изумителен творец и крайно интересна личност.
Залата се препълни с посетители – колеги художници, студенти, почитатели на неговото изкуство… Някак си беше необичайно тихо и смирено поведението на публиката. Може би все още не можем да преживеем стреса от внезапната кончина преди два месеца на този знаков българин, но не само. Всички ние преоткривахме и дълго още ще преоткриваме промяната на този творец, неговото помъдряване, навлизането му в световете между небето и земята, откритието му за силата на вярата и Светия кръст… Отделно от това е майсторството на четката и длетото му, богатството на цветове, на колорит, на метафори, на нови образи в изкуството му.
„Тази изложба е планирана от предходната година, каза в началото на събитието живописецът Пламен Кирилов от Художествената галерия . – Още в началото, когато говорехме със Светлин в неговото ателие и картините гледаха от стените, идеята беше да се представят неговите най-нови творби, които той с отдаденост и търпение работеше. Както и тези платна, направени преди няколко години. И разбира се пластиките, които разкриват другата художествена посока в неговото творчество.
Заглавието на изложбата още тогава беше решено от него:“Антична реалност“. Това е може би противопоставяне на образите от миналото и съвремието, които са го вълнували и провокирали в опит да създаде своя реалност. Колкото фантазна и въображаема, толкова и лична, преживяна…Реалност като противовест на средата, която ни заобикаля. Където оживяват всички онези образи, наситени с ново съдържание и послания – авторовото послание за едно пътуване във времето, за търсене на смисъла на живота. Като тръгнем от сюрреалните картини, в които законите на времето се обръщат, през творбите с библейски сюжети и стигнем до образите на жената, на пастира, на каракачанското куче…
Разбира се няма как да не обърнем внимание на онези вдъхновители в историята на изкуството, които са изобразени на две от картините – Салвадор Дали и Караваджо. Светлин неведнъж беше споделял за своето отношение към творчеството на Караваджо.
Изложбата е своеобразен автопортрет.
Сещам се за последния куплет от стихотворението на поета Любомир Тонев:“Усилията винаги си струват/ дори когато раждат нова жажда./ Колхида може би не съществува,/ но тихо – да не чуе екипажът“.
Защо го споделям ?– Заради онази сила на духа, която човек може да носи и отдаденост на това, на което си се посветил. И вяра. Както при Светлин.
Искрено се надявам, че изложбата ще намери своя път – както към онези, които имат отношение към творчеството на Светлин Стоев, така и към всички останали, които ще се срещнат за първи път с неговото изкуство. Тази изложба за пореден път ще покаже на всички онази друга страна на Светлин“, – сподели Пламен Кирилов.
Всички платна са изпълнени със смесена техника. Различни са по размери, но еднакво вълнуващи и въздействащи. Всяка картина е наситена с информация, с послания, със страст и жар: „Възнесение“, „Равноденствие“, „Легенда да уловеното ехо“, „Атавистичен свят“, много цикли „Библейски сказания“, „Моят Микеладжело Мериси да Караваджо“, три цикъла „Овчарска молитва“, цикъл „В края на дните“, „Моята молитва“…Пластиките „Адвентус“, „Келтски войн“, „Похитителят на Европа“, „Пиеро“, „Жена с риба“, „Алтер ЕгоIII”, ”Котва“, „Лунен панцер“, „ За 30 сребърника“, „Тотем“, „Дракон“, Чумпил“…(Творбите, с малки изключения, се продават“).
Изложбата може да бъде посетена до 05 октомври 2024 г.
Светлин Стоев е роден през 1966 г. в Стара Загора. Завършва своето художествено образование в Педагогически институт „Св. Иван Рилски” в град Дупница за учител по изобразително изкуство. Като преподавател по рисуване работи до 1991 г., преди да се отдаде изцяло на творческа дейност като художник на свободна практика. Има реализирани множество самостоятелни представяния, както и участия в общи, национални и международни изложби. Носител е на няколко отличия за своите произведения. Неговото творчеството е предимно в областта на живописта, а в последните години и на малката пластика. Илюстрирал е няколко книги и има издадени две авторски с разкази.
Освен на изкуството, немалка част от неговия житейски път през годините е посветена на опазването, отглеждането и признаването на каракачанското куче за българска порода.
На 7 юли 2024 г. Светлин Стоев напусна този свят, но ни завеща прекрасното си творчество, с което ще остави трайна следа и отпечатък в творческия цикъл на всички негови последователи.
Росица Ранчева