Танцьорите от Драма украсиха „Богородична стъпка“

На 30-ти и 31 август 2024 г. на Стара Загора и на Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка“ гостуваха представители на Тракийското дружество от град Драма, Гърция. Първата среща с публиката, която ги прие изключително ласкаво, беше на концерта им, заедно с момичетата от Фолклорен клуб при Община Стара Загора на сцената на общинския площад.

Около 30 мъже и жени представиха атрактивни сватбени ритуали и сватбени танци.

Сватбата започва в неделя сутринта от къщата на младоженеца. Свекърът дава гръцкото знаме на водача на хорото. Всички сватбари отиват в дома на булката. Булката поздравява новите роднини. Преди да тръгнат майката на невестата разчупва чиния. Участниците в сватбата носят подаръци – метли и огледала, за да покажат че булката е добра къщовница и домакиня.

Когато се връщат в дома на младоженика, има още обичаи. Свекърът хвърля монети, а невестата ги събира и му ги връща, т.е. имането няма да се разпилее. Хвърля се ябълка и по това мъж или жена ще я хванат, се гадае съответно каква ще бъде първата рожба.

Автентичните женски носии са горе -долу са като нашите. Новото при тях е, че има много бижута. Интересно са сложени забрадките. Носиите при мъжете са потури, бели ризи и салтамарки. Любопитното е, че главите им са покрити с дълги черни или тъмночервени вълнени шалове, закрепени здраво с големи красиви брошки.

И песните , и хората, и носиите им са автентични и традиционни за региона. Играят тракийски танци от цяла Тракия – Северна, Източна и Западна. Полагат усилия да запазят обичаите на предците си.

„Ние сме доста голямо тракийско дружество с над 100 души танцьори. Гостуваме ви със една малка част от нашите хора, – сподели специално за Долап.бг ръководителката Криса Сидера. – Отделно от това са музикалните школи за деца за кавал и гайда, младежките формации, на ветераните ни. Понякога изнасяме театрални представления. Имаме и много клубове по интереси“.

Дружеството е създадено през 1955 г. В началото в него са участвали бежанци, дошли от Източна Тракия, както и от Северна Тракия – известна като Източна Румелия. Вещите, които са донесли със себе си, вече са в музейната им сбирка

Издръжката на дружеството е предимно от членски внос , който не е висок, но се заплаща всеки месец. Веднъж годишно получават субсидия от Общината. Освен това тя им съдейства за заплащането на сцените, озвучителните уредби, записите и т.н.

„Предпочитанията ни са за пресъздаване на автентични песни и танци, без хореографска намеса, – уточни г-жа Сидера. – В българските села играят танците така, както и ние, без съвременния фолклор с хореография. Това показва колко сме едни и същи.

Контактите ни със Стара Загора ще продължат и ще преминат в приятелство. Най-напред ще поканим на гости Тракийско дружество „Одринска епопея“-Стара Загора. Ще се постараем да поддържаме по-тесни отношения, защото това ни прави духовно по-богати.

На 31 август 2024г. след официалното откриване на фестивала „Богородична стъпка“ , гостите от Драма поздравиха с танците си хилядите участници в това грандиозно фолклорно събитие.

Росица Ранчева