29 август : Отбелязваме Европейската нощ на прилепите

Европейската нощ на прилепите се провежда всяка година в повече от 30 страни, съгласно Споразумението за опазване на прилепите в Европа (EUROBATS), влязло в сила за България от 1999 г. за опазване на прилепите в Европа чрез серия от консервационни дейности. Целта е да се популяризира пред широката общественост идеята за опазване на популациите на европейските видове прилепи и да се утвърдят и разширят познанията на гражданите по отношение на био разнообразието и заобикалящата ни природна среда.

2011 и 2012 г. са обявени за Години на прилепите от Програмата за околна среда на обединените нации (UNEP), от Конвенцията за опазване на мигриращи видове диви животни (CMS) и от Споразумението за опазване на прилепите (EUROBATS).

Прилепите са единствените бозайници, които могат да летят активно, макар че някои други видове са способни да прелитат на ограничено разстояние.

Разредът наброява около 1110 вида, около 20% от всички видове бозайници. Прилепите са разпространени по целия свят с изключение на някои откъснати острови, полярните райони и високопланинските области над границата на горите. В България се срещат около 30 вида.

„Здравей, аз съм прилеп
Не смуча кръвта ти и не се заплитам в косата ти.
Случайно ако вляза в къщата ви, моля не ме удряйте и не ме мачкайте, боли много и при такива случаи много ме е страх.
Беше инцидент и не исках да те уплаша. Кацна ли, може и да не мога да стана и имам нужда от вашата помощ.
Вземете кърпа и ме издърпайте внимателно. скоро ще полетя, обещавам
Храня се с комари и много други насекоми.
Къщите ни са разрушени и дезорганизирани. Така че, ако съм долетял във вашето пространство, изгасете лампите и оставете външната светлина включена, отворете врата, аз веднага ще излезна.
Поздрав, безобиден твой прилеп!“