Доц. Д-р Борис Комитов: Основният фактор, който влияе върху изменението на климата на Земята е слънчевата активност
Доц. д-р Борис КОМИТОВ е дългогодишен учен в Института по астрономия към БАН и ръководител на проект „Център за слънчев и слънчево-земен мониторинг – Стара Загора“. Автор е на 7 книги в областта на Слънцето и слънчево-земните връзки. Има над 100 научни и над 80 научно-популярни статии в областта на физиката на Слънчевата система, планетните атмосфери, Слънцето и слънчево-земните и слънчево-планетни връзки.
Доцент Комитов, повече от 35 години се занимавате със Слънцето и космическите лъчи и влиянието им върху земния климат. На какво, според Вас, се дължат тези няколкомесечни жеги, които ни нападнаха и липсата на дъжд?
Трябва да се знае, че основният фактор, който влияе върху изменението на климата на Земята, е слънчевата активност. Температурите сега са доста под 40 градуса, и сме в границите на нормалната температура през месец август. Няма причини да смятаме, че имаме някакви ненормални температури по отношение на последните 20-25 години.
Между 2002 и 2007 г. температурата на земята и по-конкретно, ако говорим за Европа, е в условията на плато.
Това какво означава?
Грубо казано между 1980-та и 2000-та година имаше сериозно затопляне на климата в Европа. Абсолютният пик беше през 2000 г. Първият беше, когато в продължение на няколко седмици, температурите достигнаха над 40 градуса, включително и 44 градуса. Вторият пик беше през 2007 г. След това можем да кажем, че общо взето през месеците юли и август , когато е сухият сезон, достигат на отделни места до 40 градуса . Т.е. можем да говорим, че последните 15 години, климатът за света, в т.ч. и България , достигнал плато. Т.е. температурите не падат, но не се и увеличават.
На какво се дължи това плато?
Това се дължи на слънчевата активност заради това, че тя вече премина в дългосрочен стационарен режим. Циклите са 11-годишни. Температурите не са така високи както през 50-те, 60-те години на ХХ в. Тези процеси на Слънцето, които потенциално биха могли да водят до охлаждане на климата на Земята, това е корпусколярното излъчване до миналия 11-годишен цикъл, но от 2023 г. те ще бъдат в продължение на 40 години в процес на спад. Все едно, че постепенно изключвате хладилника си или климатика си. Т.е. имаше охлаждащи процеси в атмосферата на Земята, свързани със Слънцето. Защото има процеси, които не само затоплят, но и които охлаждат.
Айрозолите в земната атмосфера, пък и която да е друга атмосфера на друга планета, водят от една страна до екраниране на слънчевата инерция, а от друга страна, специално на Земята, водят до увеличаване на валежите. Валежите винаги са свързани с охлаждане. Те могат да започнат при по-високи температури в началото, което води до увеличаване на айрозоли, облаци и т.н. Но свързаните с тях следващи валежи водят до охлаждане.
От миналата година и сега имаме активизиране на Слънцето по отношение на изригванията, които стимулират образуването на айрозоли. Пак казвам: През предходните 30-40 години- от средата на 70-те години, фактически до 2020 г. -грубо, активните процеси на Слънцето , свързани с изригвания , като цяло тенденцията беше че спадат. Това доведе до затопляне на климата, защото няма процеси, които водят до охлаждане.
Заявявам категорично, че няма никакви основания да се смята, че климатът на Земята се е затоплил съществено след 2007 г.
Голямото затопляне през 80-те – 90-те години е стихнало. В момента имаме доста стационарна картина – слаба ероктивна активност на Слънцето, която все повече ще затихва. Такава е тенденцията до 2030 г. За Европа 30-те-40-те години на ХХI век ще бъде епоха на влажен и хладен климат.
В момента Слънцето влиза в дългосрочна епоха на плато.
Доцент Комитов, доколко човешката дейност влияе върху изменението на климата?
Абсолютно до никаква!
Ефектът от човешката дейност е 1/15 от това, което наблюдаваме като изменение на климата. След 2007 г. фактически климатът на Земята не се затопля. Климатът на България също не се затопля. Това заявявам най-отговорно. Аз работя с климатични знания.
Поведението на ледниците не зависи само от температурите, а и от валежите. Другата заблуда е, че човешката дейност влияе само за затопляне на климата. Човешката дейност обхваща десетки хиляди технологични процеси. Едни от тях могат да доведат до тенденции към затопляне на климата. Други процеси обаче водят до охлаждане. Например: химическата промишленост, ТЕЦ-овете, които са свързани с отделяне на киселинни газове – азотни, серни окиси и т.н., водят до образуване на айрозоли. Айрозолите стимулират образуване на облаци, които са предпоставка за валежи. Валежите от своя страна са предпоставка за охлаждане на климата. Така че в климатично отношение -всичко е спокойно!
Росица Ранчева